понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Савет безбедности УН расправља о Косову
Хроника

BBC: Савет безбедности УН расправља о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. август 2010.

Савет безбедности УН расправља о Косову први пут после изношења оцене Међународног суда правде о легалности проглашења независности.

У свом извештају упућеном Савету безбедности 29. јула генерални секретар Уједињених нација Бан ки Мун указује да је ситуација на Косову релативно стабилна, иако, како додаје, могућност за нестабилност, посебно на северу Косова, не треба потцењивати:

"Остајем забринут недавним насилним догађајима у северној Митровици, који су јасно показали да сваки други приступ том осетљивом питању, осим мирољубивог и кроз консултацје и координацију свих релевантних чинилаца, може довести до дестабилизације и даље поделе између тамошњих заједница".

Он је још једном изразио жаљење што у последња три месеца, која обухвата извештај, није дошло до било каквог приближавања Београда и Приштине, истовремено позивајући обе стране на почетак дијалога о практичним питањима у циљу побољшања животних услова свих заједница на Косову.

Иако се његов извештај односи на период до 15. јула, Бан се осврнуо и на саветодавно мишљење Међунарадог суда правде о легалности декларације о независности Косова, указујући да је Генералној скупштини УН упутио своје саветодавно мишљење о тој одлуци, мада је избегао да саопшти шта садржи то мишљење.

"На Генералној скупштини је да одлучи на који начин ће поступити у погледу мишљења Суда правде, а ја позивам све стране да избегну било какве кораке који би били сматрани провокативним и који би избацили из колосека потенцијални дијалог", закључе Бан ки Мун у свом извештају.

Шеф српске дипломатије о оцени МСП

У међувремену, како се најављује, министар иностраних послова Србије Вук Јеремић ће на седници обавести чланове Савета безбедности о ставу Србије према саветодавном мишљењу Међународног суда правде, и позвати Савет да подржи резулоцију Београда у Генералној скупштини како би се питање статуса Косова вратило за преговарачки сто.

Са друге стране, министар иностраних послова Косова Скендер Хисени, који ће такође присуствовати седници, затражиће од Савета усвајање нове резолуције о Косову, којом би престало важење резолуције 1244, чиме би се отворио пут Приштини за стицање чланства у Уједињеним нација.

Од ове седнице се не очекује много, али ће послужити као прва прилика за званично изношење ставова чланова Савета безбедности о мишљењу Међународног суда правде, што на неки начин може наговести у којем правцу ће се одвијати даље активности уочи почетка 65. Генералне скупштине УН, 15. септембра.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер