Početna strana > Hronika > Beograd: Fudbalska reprezentacija Srbije odigrala nerešeno sa Španijom 0:0 u meču prvog kola u okviru A divizije Lige nacija

četvrtak, 05. septembar 2024.

Fudbalska reprezentacija Srbije odigrala je nerešeno sa Španijom, bez golova u duelu prvog kola u okviru A divizije Lige nacija.

Srbija je pokazala odličnu igru, uprkos trvenjima izvan terena koji su se odigravali uoči početka Lige nacija, a očigledno nisu uticali na igrače selektora Dragana Stojkovića. Srbija je u izmenjenom sastavu u odnosu na pređašnji period parirala prvaku Evrope i što je važnije nije primila gol od selekcije koja neformalno slovi za najbolju na svetu.

Španija je prikazala tečniju igru, statistički je bila bolja, imala je posed lopte od čak 69 odsto, a upisala je 50 napada i 573 uspešna dodavanja. Ipak, fudbaleri Srbije su prikazali veliku želju i motivaciju da se suprotstave zvanično najboljem timu u Evropi.

Srbija je branila i uspešno odbranila svoj gol. Međutim, jasna postavka igrača na terenu pokazala je taktičku opredeljenost u kojoj će čekati grešku rivala, ali i zatvarati mu prostor i protrčavanja iza leđa. Defanzivnu igru kontrolisali su u najvećoj meri Strahinja Pavlović i novi kapiten, stameni Nikola Milenković. Fizički je utakmica bila izuzetno zahtevna, jer su svi fudbaleri Srbije branili gol, počevši od Luke Jovića na sredini terena, pa sve do Predraga Rajkovića.

U prvom poluvremenu, Srbija je bila konretnija u napadu, stvarala je prilike i bila nadomak gola u 34. minutu. U napadu s lošom realizacijom u poslednjoj trećini terena, Andrija Živković je uspeo da otme lotpu od protivničkih igrača i da potom kao na malom fudbalu proturi loptu pored četvrtice igrača Španije do Jovića. Činilo se nakon promašaja, da je napadač Srbije bio iznenađen i nespreman za bravuroznu reakciju saigrača. Lopta je prošla pored gola Davida Raje.

Španija je uglavnom napade formirala iz zadnje linije i zbog toga što su vezni igrači često bili neupotrebljivi.

Tim Luisa de la Fuentea je konstantno napadao Srbiju u drugom poluvremenu, uglavnom su svi igrači bili ispred šesnaesterca Srbije, ali Španija nije uspevala u prepoznatljivom stilu da iskoristi mali prostor, jer se Stojkovićevi igrači odlično udvajali rivale.

Najopasniji igrač u drugom delu meča bio je Lamin Jamal koji je u nekoliko navrata uspevao da uputi udarce ka golu Rajkovića, ali srećom oni nisu završili iza leđa srpskog čuvara mreže. Rajković je bio odličan, pravio je pravovremene reakcije i sjajne intervencije kojim je podizao elan i želju timu.

Hrabrom defanzivnom igrom, analitičnim pristupom i doslednom taktikom Srbija je upisala prvi bod u Ligi nacija i to protiv reprezentacije Španije.

U drugom kolu grupe A4 Lige nacija, Srbija će gostovati u nedelju u Kopenhagenu selekciji Danske, a Španija će igrati protiv Švajcarske.

Kraj meča, Srbija - Španija 0:0

90' Još tri minuta igre do kraja - 0:0

88' Rajković spretan da stigne i utekne - 0:0

Odlična intervencija srpskog golmana Predraga Rajkovića, presekao je centaršut Grimalda.

85' Luis de la Fuente kažnjen žutim kartonom - 0:0

Iznerviran i očajan selektor Španije je dobio žuti karton.

85' Ival Ilić izlazi uz aplauze - 0:0

Jedan od najboljih igrača Srbije je izašao iz igre, a umesto njega igraće Stefan Mitrović.

82' Olmo i Vilijams su izašli - 0:0

Hoselu i Feran Tores će igrati do kraja meča za Španiju.

81' Trude se igrači Srbije, ali bez učinka - 0:0

Povremeno dođu do prilike izabranici selektora Stojkovića da ugroze gol Španije, ali bez uspeha. Nedostaje završni pas kojim bi Srbija došla na korak od gola.

77' Španija konstantno na polovini Srbije - 0:0

Fudbaleri Srbije igraju dobro u defanzivi, ali je pitanje mogu li da izdrže konstantne napade rivala koji sve lakše dolaze do šesnaesterca.

76' Ruiz je izašao, umesto njega će igrati Pedri - 0:0

76' Turbulentna igra - 0:0

Imali su Španci posle udarca Jamala još jednu priluku, Fabijan Ruiz je bio loš, te su igrači Srbije povratili posed. Ruiz je imao priliku da ugrozi gol Srbije, ali je nespretnom reakcijom ipak pomogao "orlovima" da i dalje budu bez primljenog gola.

75' Mastralni Rajković čuva Srbiju - 0:0

Lamin Jamal je opet uputio nezgodan udarac, ali je maestralnom odbranom Rajković sačuvao mrežu Srbije.

74' Samardžić i Jović su okončali duel - 0:0

Petar Ratkov i Marko Grujić će igrati u nastavku meča.

71' Centrimetri su spasili Srbiju - 0:0

Sjajan šut mladog Jamala sa desne strane unutar šesnaesterca, prošao je pored stative. Ipak, Srbija je sačuvala mrežu.

70' Belić dobio javnu opomenu - 0:0

Odličan start nad Belića nad Jamalom, ali ipak dobio je žuti karton zbog toga. Zaustavio je napad Španije.

67' Start Olma nad Milekovićem, neopreznost kažnjena - 0:0

Dani Olmo je nesmotreno startovao nad kapitenom Milenkovićem i zbog toga dobio žuti karton - ukupno peti za Špance.

62' Kraj meča za Živkovića - 0:0

Andrija Živković je završio meč, a igraće borbeni Kristijan Belić.

59' Sjajan kontranapad Srbije - 0:0

Strahinja Pavlović je omogućio svom timu kontranapad. U tome mu je pomogao Jović, a kasnije su napad predvodili Ilić i Nedeljković koji je promašio udarac sa desne strane unutar šesnaesterca.

56' Kukurelja i Perez su okončali meč - 0:0

Napravio je dve promene selektor Španije, Grimaldo i Ojrazabal će igrati u nastavku meča.

53' Srbija ne uspeva da se nadigrava sa Španijom - 0:0

Fudbaleri Srbije shvatili su ulogu u kojoj treba da prate rivale i da koriste prostor. Međutim, ne uspevaju da se nadigravaju kada je reč o kontroli lopte. Španija ima čak 66 odsto poseda lopte.

Srbija se povukla duboko ispred svog gola.

49' Ilić pored stative posle slobodnog udarca - 0:0

Ivan Ilić je napravio solo prodor, a potom je fauliran. Slobodan udarac sa 17-18 metara vezni fudbaler Srbije izveo je pored leve stative.

45' Počelo je drugo poluvreme - 0:0

Španci su izveli početni udarac.

Jan Karlo Simić umesto Erakovića u nastavku meča

Fudbaler Anderlehta Jan Karlo Simić debitovaće za Srbiju, u nastavku meča igraće umesto Strahinje Erakovića.

Kraj prvog poluvremena, Srbija - Španija 0:0

Fudbaleri Srbije su bili sjajni u prvih 45 minuta igre na stadionu "Rajko Mitić" u Beogradu. Prikazali su veoma dobru organizaciju na terenu protiv šampiona Evrope, selekcije Španije.

Izabranici selektora Stojkovića bili su konretniji u napadu, dok su u defanzivi odlično zatvarali prazan prostor, ali i u situacijama jedan na jedan bili su na vrhunskom nivou.

Kosta Nedeljković se posebno istakao na debiju, Nika Vilijamsa je u tri navrata zaustavio prilikom prodora ka šesnaestercu.

Srbija je najčešće stvarala prilike iz tranzicije i to je taktika i odlika reprezentacije u prvom delu meča protiv Španije.

Najbolju priliku "orlovi" su imali u 34. minutu nakon odličnog driblinga Živkovića tik uz liniju koja označava šesnaesterac, a među četvoricom protivničkih igrača je prosledio loptu do Jovića koji je bio van balansa i koncentracije, te je promašio zicer priliku.

Španija je uglavnom napade formirala iz zadnje linije, zbog toga što su vezni igrači bili zatvoreni na sredini terena.

Srbija je prikazala hrabru, odlučnu i sjajnu taktiku.

45' Još minut do kraja prvog poluvremena - 0:0

Još minut igre u prvom poluvremenu, Španci napadaju, Srbija se brani.

43' Još jedan žuti karton za Srbiju - 0:0

Birmančević je oborio Jamala, a sudija je bio odlučan da dodeli javnu opomenu srpskom reprezentativcu.

42' Žuti karton za Jamala - 0:0

Lamin Jamal je pokazao nemoć u duelu sa Pavlovićem, startovao je iza leđa i dobio žuti karton.

Karvahal je i dalje nervozan, a izgleda da je zaboravio da već ima žuti karton.

40' Španija primirila igru - 0:0

Nakon nekoliko napada Srbije, Španci opet kontrolišu igru. Pohvalna je kretnja izabranika selektora Dragana Stojkovića, veoma angažovano prate loptu, a ne dozvoljavaju protivnicima da im prolaze iza leđa.

Vezni red Srbije je konstantno na udaru.

34' Veliki promašaj Luke Jovića - 0:0

Minijatura Andrije Živkovića koji je uspeo pored četvorice igrača da prosledi loptu do Jovića, ali je napadač Srbije bio neshvatljivo neoprezan, promašio je udarac sa sedam-osam metara od gola u situaciji jedan na jedan sa golmanom Davidom Rajom.

29' Konačno se zaorilo "Srbija" na tribinama - 0:0

Navijači na tribinama su osetili i videli borbenost srpskih reprezentativaca, to su i nagradili skandiranjem imena reprezentacije.

Španija ima veći posed, ali i dalje ne može da pronađe put do gola kroz odlučnu i snažnu odbranu Srbije.

27' Karvahal konačno dobio žuti karton - 0:0

Karvahal je izuzetno nervozan, oborio je Pavlovića i dobio je žuti karton, zbog starta, ali i ponašanja.

24' Srbija sjajno igra u defanzivi - 0:0

Igrači Srbije ne dozvoljavaju igru između linija u defanzivi. Pokretni i odlični odbrambeni fudbaleri, a u zadacima zatvaranja prostora im pomažu i vezni.

21' Žuti karton za Pereza - 0:0

Neoprezan start Ajoze Pereza nad Milenkovićem zbog koga je dobio žuti karton. Perez je poturio nogu iza leđa srpskom kapitenu.

18' Srbija odoleva i stvara prilike - 0:0

Fudbaleri Srbije ne prave pritisak na zadnju liniju Španaca, ostavljaju prostora rivalu da napade formira iz zadnje linije.

16' Karvahal kao početnik - 0:0

Dani Karvahal je pokazao jednu vrstu nedoličnog ponašanja, jer je nakon izgubljenog duela protiv Birmančevića ostao na zemlji, iako nije bilo kontakta koji bi ugrozio španskog kapitena...

13' Srbija odlična u tranziciji - 0:0

Fudbaleri Srbije deluju koherentno, bez suvišni dodavanja kada je reč o tranzicionoj igri. Andrija Živković i Veljko Birmančević prave probleme prvacima Evrope. Španci veoma brzo konsoliduju igru, ali ne uspevaju da naprave značajan pomak ispred šesnaesterca Srbije.

9' Španija konsolidovala igru - 0:0

Fudbaleri Španije preuzeli su inicijativu na meču. Srbija je defanzivna, ali dovoljno koncentrisana da brani prostor.

Dva puta je Niko Vilijams na levoj strani pokušao da dođe do opasne zone, ali je Kosta Nedeljković bio ispred njega.

6' Eraković dobio žuti karton - 0:0

Strahinja Eraković je prvi fudbaler Srbije koji je dobio javnu opomenu, zbog starta nad Danijem Olmom.

4' Srbija stabilna na početku meča - 0:0

Fudbaleri Srbije su dobro postavljeni, diktiraju intenzitet igre na početku duela. Igrač "orlova" deluje stabilno. Španci još uvek nisu uspeli da stvore prilike kroz pas igru.

1' Počela je utakmica - 0:0

Fudbaleri Srbije izveli su početni udarac, duel je počeo.

Startna postava Španije...

Prvih 11 Srbije...

Ekipa Španije za meč protiv Srbije:

Golmani: David Raja, Aleks Remiro, Robert Sančez;

Odbrana: Dani Karvahal, Oskar Mingeza, Emerik Laport, Robin le Norman, Danijel Vivijan, Pau Tores, Alehandro Grimaldo, Mark Kukurelja;

Vezni red: Rodri, Martin Zubimendi, Fabijan Ruiz, Aleks Garsija, Pedri, Dani Olmo, Pepelu;

Napad: Feran Tores, Lamin Jamal, Niko Vilijams, Mikel Ojarzabal, Žeremi Pino, Hoselu, Ajoze Perez.

Tim Srbije za meč protiv Španije

Golmani: Predrag Rajković, Aleksandar Jovanović, Marko Ilić, Đorđe Petrović;

Odbrana: Kosta Nedeljković, Nikola Milenković, Strahinja Pavlović, Srđan Babić, Strahinja Eraković, Jan Karlo Simić, Aleksa Terzić;

Vezni red: Andrija Živković, Saša Lukić, Ivan Ilić, Marko Grujić, Kristijan Belić, Milan Aleksić, Stefan Mitrović, Lazar Samardžić, Veljko Birmančević;

Napad: Petar Ratkov, Luka Jović, Đorđe Jovanović.

Mnogo promena, Milenković novi kapiten tima

U periodu od oko dva meseca, nakon Evra, došlo je do brojnih ostavki čelnih ljudi u Fudbalskom savezu Srbije, ali i promena u igračkom kadru.

Stojkovićev tim igraće protiv šampiona Evrope bez Aleksandra Mitrovića, Dušana Vlahovića, Sergeja Milinkovića Savića, Vanje Milinkovića Savića, Miloša Veljkovića, Nemanje Gudelja, nisu tu ni Filip Mladenović, Filip Kostić, Nemanja Maksimović...

Prvi igrač koji je doneo zvaničnu odluku da se oprosti od reprezentativnog dresa neposredno nakon takmičenja u Nemačkoj bio je Dušan Tadić, rekorder po broju nastupa za nacionalni tim sa 111 utakmica. Isti je slučaj i sa Darkom Lazovićem što je bila nepoznanica donedavno.

Srbija će na terenu protiv Španije biti predvođena novim kapitenom tima Nikolom Milenkovićem.

Prvak Evrope protiv Srbije

Prvak Evrope, selekcija Španije igraće u Beogradu prvi meč nakon osvajanja šampionske titule u Nemačkoj. I Srbiji će ovaj duel biti prvenac nakon Evra sa kog se vratila bez uspeha. Ekipa selektora Dragana Stojkovića odigrala je dve utakmice nerešeno - sa Slovenijom 1:1 i Danskom 0:0, a izgubila je od Engleska sa 1:0.

Javnost u Srbiji nije blagonaklono prihvatila rezultat reprezentacije na prvenstvu Evrope, nije se mirila sa činjenicom da "orlovi" nisu uspeli da se plasiraju u eliminacionu rundu.