Početna strana > Hronika > „Bild“ i „Špigl“: Ministarstvo odbrane Nemačke izradilo ratne planove za slučaj vojnog sukoba sa Rusijom - ključni auto-putevi u punoj NATO upotrebi, Nemačka bi trebalo da organizuje transfer 800.000 trupa i 200.000 vozila
Hronika

„Bild“ i „Špigl“: Ministarstvo odbrane Nemačke izradilo ratne planove za slučaj vojnog sukoba sa Rusijom - ključni auto-putevi u punoj NATO upotrebi, Nemačka bi trebalo da organizuje transfer 800.000 trupa i 200.000 vozila

PDF Štampa El. pošta
subota, 13. jul 2024.

Prema izveštajima Der Spiegel-a i Bild-a, ključni auto-putevi bi bili u punoj NATO-ovoj upotrebi u slučaju sukoba sa Rusijom.

Ministarstvo odbrane Nemačke izradilo je planove za vanredne situacije u slučaju potencijalnog vojnog sukoba sa Rusijom, prenose Der Spiegel i Bild. Dokument predviđa da Nemačka ima ključnu ulogu kao tranzitna država za NATO trupe, pri čemu bi se očekivalo da stanovništvo i civilne službe pomognu stranim vojnim licima.

Prošlog meseca, nemačka vlada je zvanično ažurirala svoje ratne smernice prvi put od 1989. godine, koje sada uključuju mere kao što su obavezna regrutacija i primoravanje proizvođača da proizvode ratnu robu.

U svom izveštaju u petak, Der Spiegel je tvrdio da bi prema klasifikovanom ‘Operativnom planu Nemačka’ (OPLAN DEU), zemlja trebalo da organizuje transfer 800.000 NATO trupa i približno 200.000 vozila, uključujući tenkove i drugu tehniku, iz luka u Holandiji i Belgiji ka istoku, u roku od tri do šest meseci. Nekoliko ključnih auto-puteva bi se navodno koristilo za ovu svrhu, što znači da bi bili zatvoreni za civilni saobraćaj. Očekuje se da lokalne zajednice obezbede prolazećim vojnim licima hranu, smeštaj, mesta za odmor i gorivo, tvrde oba medija.

Der Spiegel je citirao Ralfa Tislera, predsednika Savezne kancelarije za civilnu zaštitu i pomoć u katastrofama, koji je predvideo da „neprijateljski akteri mogu preduzeti mere da ometaju ili uspore kretanje NATO trupa,“ bilo kroz sabotaže ili raketni napad. Nemačka policija i hitne službe bi navodno morale da daju prioritet zaštiti ovih ključnih ruta i eliminisanju posledica bilo kakvog napada na njih.

Prema Bild-u, pozivajući se na portparola Ministarstva odbrane, osim svoje uloge kao NATO-ovog logističkog centra, Nemačka bi takođe morala da uspostavi veliki logor za ratne zarobljenike na svojoj teritoriji u slučaju vojnog sukoba sa Rusijom.

Oba medija su citirala generalnog inspektora Bundesvera Karstena Brojera, koji je procenio da Berlin ima rok do 2029. godine da se pripremi za potencijalni vojni sukob sa Moskvom, jer bi Rusija navodno mogla biti u poziciji da napadne NATO do tada.

Lokalne zajednice već preduzimaju mere i održavaju vežbe za ovaj najgori scenario. Prema Der Spiegel-u, koji se poziva na gradonačelnika jednog neimenovanog grada, lokalno stanovništvo nije pokazalo entuzijazam u vezi sa ovim naporima.

„Samo nekoliko njih je do sada shvatilo šta znači ‘prelom epoha’,“ citirao je medij zvaničnika.

Dok su više članica NATO-a u proteklim mesecima tvrdile da Rusija planira da napadne vojni blok koji predvodi SAD, ruski predsednik Vladimir Putin je prošlog meseca odbacio takve tvrdnje kao „besmislice“ i „gluposti“. On je sugerisao da su oni koji šire takve narative „potpuno poludeli.“

(Bild, Šppigl, RT)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner