Početna strana > Hronika > BIRN: Tužilaštva godinama držala u fiokama predmete protiv Nemanje Stajića i Sekretarijata za ozakonjenje
Hronika

BIRN: Tužilaštva godinama držala u fiokama predmete protiv Nemanje Stajića i Sekretarijata za ozakonjenje

PDF Štampa El. pošta
subota, 22. februar 2025.

Nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio borbu protiv korupcije, po nalogu Višeg javnog tužilaštva je uhapšen Nemanja Stajić, bivši beogradski sekretar za ozakonjenje. Istraživanje BIRN-a, međutim, pokazuje da su ovo tužilaštvo, kao i Tužilaštvo za organizovani kriminal, godinama imali informacije o spornim ozakonjenjima i desetine krivičnih prijava protiv Stajića i njegovih saradnika, po kojima nisu postupali - sve do sada, piše BIRN.

Istraživanje BIRN-a pokazuje da je Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) u Beogradu još 2016. godine dobijalo informacije od policije o ozakonjenjima objekata koji po zakonu ne bi smeli da budu ozakonjeni. Zbog ovakvih ozakonjenja su istovremeno širom grada podnošene desetine krivičnih prijava – gotovo 30 njih je Prvo osnovno javno tužilaštvo poslalo Višem javnom tužilaštvu (VJT) od 2018. godine.

Tužilaštva su, kako se navodi u istraživanju, tako imala informacije da su potpise na više spornih ozakonjenja stavljali tadašnji sekretar za poslove ozakonjenja Nemanja Stajić i Dalibor Biševac, koji je i danas podsekretar Sekretarijata za poslove ozakonjenja objekata, kao i da je u spornim ozakonjenjima divlje gradnje ulogu imao i i zvaničnik Grada Beograda Miloš Vulović, prvo pomoćnik gradskog Sekretara za legalizaciju, a potom višegodišnji gradski Sekretar za poslove urbanizma i građevinarstva.

Međutim, uprkos tome što su tužilaštva, u nekim slučajevima, do detalja znala kako se odvija nedozvoljena legalizacija divlje izgrađenih objekata i ko u njoj učestvuje, do sada nije podignuta nijedna optužnica niti protiv zaposlenih u gradskim sekretarijatima za ozakonjenje, niti protiv posrednika koji su novac uzimali od investitora, pokazuje istraživanje BIRN-a.

Još od 2021. godine tužioci su od policije tražili da obave razgovore sa Stajićem i Biševcem, navodi se u tekstu.

Nemanja Stajić uhapšen je po nalogu Višeg javnog tužilaštva 20. februara, nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio veliku borbu protiv korupcije “od srede”, 12. februara. Do Vučićeve najave obračuna sa korupcijom došlo je posle masovnih protesta širom Srbije.

Intervjuisan za BIRN pre hapšenja, Stajić je negirao da je radio suprotno zakonu. Isto je rekao i Miloš Vulović. Dalibor Biševac nije odgovorio na molbu BIRN-a za razgovor., navedeno je.

TOK i VJT su odgovarali na zahteve BIRN-a, kako piše, dostavljajući informacije u statusu slučajeva o ozakonjenjima divlje gradnje, ali su ignorisali poslata pitanja i više zahteva BIRN-a za razgovor na ovu temu, kao i pitanja o pojedinim odbačajima krivičnih prijava.

U Srbiji je u novembru 2015. godine na snagu je stupio Zakon o ozakonjenju objekata, koji je trebalo da stavi tačku na divlju gradnju u zemlji. Ovim zakonom je tada propisano da se mogu ozakoniti samo objekti koji su bili konstruktivno završeni, odnosno „pod krovom“ i koji se vide na satelitskom snimku Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) iz tog perioda, navodi BIRN.

Uprkos tome, kako je početkom 2023.  godine pokazalo istraživanje BIRN-a, Beograd je ostao raj za divlju gradnju, u kom je od donošenja Zakona ozakonjeno gotovo pola miliona kvadrata, iako su objekti bili građeni nakon 2015. godine.

Informacije o problematičnim ozakonjenjima stizale su i od građana, najpre u Prvo osnovno, a zatim i u Više javno tužilaštvo u Beogradu, nakon što je u VJT formirano Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije, piše u istraživanju BIRN-a.

Građani su podnosili krivične prijave zbog ozakonjenja širom grada – na Savskom vencu, Vračaru, Mirijevu, Zemunu, Zvezdari, Višnjici, Starom gradu…

Tako se u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu našlo najmanje 36 predmeta u vezi sa sumnjivim ozakonjenjima. Potpise na najmanje osam rešenja o ozakonjenjima stavio je Nemanja Stajić, navodi se.

VJT još uvek radi i na slučaju ozakonjenja objekta na Zvezdari, za koji su građevinski inspektori utvrdili da se zida bez građevinske dozvole 2017. godine. Nemanja Stajić potpisao je 2019. rešenje o ozakonjenju ove zgrade, koja nije postojala 2015. godine, što je neophodan uslov da uopšte uđe u proces ozakonjenja, piše.

U radu je i prijava za ozakonjenje zgrade na Zvezdari, o kojoj je BIRN prethodno pisao u tekstu o tome kako izgleda život u urbanističkom haosu divlje gradnje, jer su se na ulicu izlivale fekalije, pošto je zgrada prikačena na gradsku kanalizaciju bez dozvola.

Rešenje o ozakonjenju je potpisao Nemanja Stajić, a Više javno tužilaštvo još pre dve godine dobilo je od Republičkog geodetskog zavoda podatke o tome da zgrada nije postojala 2015. i da je se na satelitskim snimcima vidi da je tu bila šuma, piše BIRN.

VJT nije odgovorilo na pitanja BIRN-a zašto, i pored dokaza koji su prikupljeni pre nekoliko godina, ovi slučajevi nisu makli s mesta.

Nemanja Stajić, nekadašnji sekretar Sekretarijata za poslove ozakonjenja objekata u dva mandata za BIRN je rekao da njegov sekretarijat nije imao obavezu da proverava satelitske snimke kako bi se ustanovilo vreme gradnje.

„Postoji izričito mišljenje Ministarstva građevinarstva da je satelitski snimak samo pomoćno sredstvo koje se koristi prilikom ozakonjivanja objekata”, kaže Stajić za ovaj portal.

Stajić objašnjava za BIRN da su do novembra 2018. opštinski građevinski inspektori bili zaduženi da provere vreme izgradnje objekta.

Bar sedam predmeta koji su došli u VJT, ovo tužilaštvo je arhiviralo ili odbacilo. Među ovim odbačenim predmetima je i prijava podneta zbog ozakonjenja zgrade u Kursulinoj ulici na Vračaru, zaključuje ovaj medij.

(BIRN)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner