субота, 03. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Бујошевић нови генерални директор РТС-а
Хроника

Драган Бујошевић нови генерални директор РТС-а

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. мај 2015.

Управни одбор Радио-телевизије Србије изабрао је новинара из Београда Драгана Бујошевића за генералног директора.

Председник Управног одбора РТС-а Зоран Поповић рекао је после седнице на којој је Бујошевић изабран за генералног директора да је било више добрих кандидата.

Поповић је додао да је Бујошевић добио шест гласова чланова Управног одбора, што је двотрећинска већина укупног броја његових чланова и истакао да би Бујошевић за месец дана требало да ступи на дужност.

У име Управног одбора Поповић је честитао Драгану Бујошевићу и РТС-у.

Процес гласања завршен је за пола сата, истичу у Управном одбору.

"Све оне приче да нико неће бити изабран, да је конкурс намештен нису биле тачне. Мислим да смо успешно, веома колегијално обавили тај посао", истакао је Поповић.

Пред новим генералним директором су озбиљни задаци.

"Веома тежак посао. Ту је питање претплате, таксе, даља сва питања у вези са финансијама. Пред Бујошевићем стоји велика реорганизација медијске установе, нова систематизација радних места и још низ послова", објаснио је Поповић.

Финансирање јесте приоритет, свестан је нови директор. Драган Бујошевић наводи да постоји неколико предлога за решавање финансијске ситуације, о којима би требало разговарати са представницима различитих министарстава.

"Други део се тиче самог програма РТС-а, пре свега информативног програма, који би требало да остане отприлике какав јесте. Да задржи тај професионални ниво и, ако може, да га побољша, зато што РТС до сада, колико сам ја схватио, није имао примедби да не испуњава те стандарде, и то је добро и похвално за РТС", рекао је Бујошевић и истакао да више нико не говори о РТС-у на лош начин.

Конкурс за генералног директора Управни одбор Радио-телевизије Србије објавио је 10. фебруара. Пријавило се 26 кандидата, а формално-правне услове испунило је њих 11.

Драган Бујошевић је рођен у Београду 1954. године. Дипломирао је на Факултету политичких наука, смер новинарство. Био је главни уредник Европљанина и Политике, а радио је и у НИН-у као новинар и заменик главног уредника.

Добитник је бројних награда: Годишње награде Политике, Награде "Дуда Тимотијевић" за унапређење ТВ новинарства 2001, Награде БК фондације за новинарство и публицистику 2002. године, Награде "Сташа Маринковић" листа Данас за аналитичко новинарство 2008. године.

Објавио је књигу "Пети октобар – 24 часа преврата".

(РТС)

"Прво питање финансирања РТС-а"

Београд -- Нови директор РТС-а Драган Бујошевић изјавио је да неће бити програмских, нити било каквих других промена док се не реши питање финансирања јавног сервиса.

"Проблм финансирања је приоритет и док то не решимо не можемо говорити ни о каквим другим плановима и променама", рекао је Бујошевић за "Блиц".

Осим тога, он је подсетио да следеће године почиње нов начин финансирања РТС-а путем такси, што зачи губитак дела сигурних прихода. Према његовим речима, било је говора о увођењу нових канала али ништа се не може реализовати док се не реши питање новца.

Он је истакао да је његов циљ да плате запослених буду пристојне, или да бар остану на истом нивоу, и додао да је приликом конкурисања за директора припремио више модела финансирања РТС-а који ће бити разматрани наредних месеци.

"Не бих сада детаљисао о томе, али свакако да ми је то питање најважније и да ћу се њиме највише бавити. Кад конкуришете за директора РТС-а имате много жеља и мислите 'сад ћу направити револуцију', али кад видите са колико новца располажете схватите да је реалност другачија", рекао је Бујошевић.

(Бета)

Вукашин Обрадовић: Уређивачка политика РТС ће бити у складу са жељама власти

Београд -- РТС је преутицајан да би му се дозволила слобода, истиче Вукашин Обрадовић из НУНС-а, док члан РРА Милош Рајковић истиче да је задовољан избором Бујошевића.

Према речима Вукашина Обрадовића, прелазак на буџетско финансирање јавног сервиса је био „чудан, неочекиван и мало насилан због чега последице тек следе“.

„Неизвесно је како ће становништво реаговати на увођење таксе, али ако желимо независан јавни сервис, као што показује пракса у европским земљама, неопходан је независан извор финансирања. У супротном, постоји индиректан или директан уплив државе у уређивачку политику“, навео је Обрадовић у Дуелу Б92.

Како истиче, Бујошевић има искуство, али ће РТС остати у видокругу власти.

„РТС је преутицајан да би му се дозволила потпуна слобода. Уређивачка политика ће бити у складу са жељама власти“, навео је Обрадовић и додао да га је избор Драгана Бујошевића за генералног директора РТС-а изненадио, али не у смислу избора, већ због тога што се избор уопште десио.

„Мислио сам да одбор уопште неће донети одлуку, али као што смо видели, Бујошевић је добио потребне гласове“, истакао је Обрадовић.

Са друге стране, члан Републичке радиодифузне агенције Милош Рајковић истиче да је задовољан што се појавио бели дим.

„Треба поменути и Николу Миркова који је покрио вакум који је настао до избора новог генералног директора. Мислим да данас почиње нова ера РТС-а, али треба да разумемо да је сиромаштво карактеристика тренутка у којем живимо. Уз честике Бујошевићу желим му и много среће, биће му потребна“, навео је Рајковић.

Рајковић додаје да Бујошевић има извесна менаџерска искуства, али да је много квалитетнији новинар.

„Очекује га пуно посла, привремено финанисрање важи до 31. децембра, а таксе почињу одмах од првог јануара. Уосталом, нови закон предвиђа тројако финансирање: таксе, комерцијални садржај и пројекте код владе,“ истакао је Рајковић.

На питање да ли је пре него што Бујошевић преузме функцију потребно да ревизори уђу у РТС како би се утврдило у каквом је финансијском стању, Вукашин Обрадовић истиче да је неопходно да сазнамо у каквом је финансијском стању РТС јер се на основу свега до сада тешко може стећи права слика.

„Први и најтежи задатак је сагледавање финансијског стања у јавном сервису и то не само финансијског. Притом, покојни Тијанић је најавиљивао могућност отпуштања радника које мислим да је неопходно. Само је питање бројке“, наводи Обрадовић.

Према његовим речима, РТС је, као и РТВ, предимензиониран, али је исто тако велики испит и социјални програм за оне који остану без посла.

„Мислим да ако Бујошевић има искуства, онда је то новинарство. Створиће свој уреднички тим и промене ће уследити. Међутим, познавајући га, он није склон радикалним потезима тако да не верујем да ће бити неких наглих чистки, већ ће доћи до лаганих промена,“ истиче председник НУНС-а.

Када је реч о његовој независности на месту генералног директора РТС-а, Милош Рајковић је истакао да је било готово јасно да неће бити ништа од избора до истека мандата овог управног одбора.

„Ово је охрабрујуће, управни одбор је показао да има независност, као и да систем функционише. Мислим да ће му они омогућити да има независност и по уређивању програма и доношења других одлука“, наводи Рајковић.

Како истиче, жели да верује да је чаша полупуна, а не полупразна.

(Б92)

Блиц: Драган Бујошевић изабран за директора РТС

На јавном конкурсу за избор директора Радио телевизеије Србије који је расписан 13. 02. 2015. године, победио је новинар Драган Бујошевић сазнаје "Блиц".

За директорску функцију у РТС било је заинтересовано чак 26 кандидата. Избор је међутим сведен на 11 кандидата који су испунили тражене услове.

За позицију првог човека јавног сервиса поред Драгана Бујошевића борили су се Александар Аврамовић, Емин Голубовић, Драган Ђукић, Вилибалд Ерић, Драган Караџић, Сандра Кесер, Александар Милутиновић, Александар Црквењаков, Младен Дражетин и Миољуб Крсмановић.

Мандат генералног директора је пет година и једно лице може бити именовано за генералног директора највише два пута.

(Г. Булатовић – Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер