Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Moj neodlazak na Dan državnosti Hrvatske ne kvari odnose sa Josipovićem
Hronika

Boris Tadić: Moj neodlazak na Dan državnosti Hrvatske ne kvari odnose sa Josipovićem

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 26. jun 2011.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da njegovo odsustvo s proslave Dana državnosti Hrvatske ni na koji način ne remeti odnose s hrvatskim predsednikom Ivom Josipovićem.

„Uopšte ne mislim da to što nisam bio na jednoj večeri ili u tom protokolarnom ambijentu remeti naše odnose na bilo koji način”, izjavio je Tadić novinarima u Jadovnom gde je prisustvovao komemoraciji povodom 70 godina od stradanja Srba, Jevreja, Roma i Hrvata u Drugom svetskom ratu.

Predsednik Srbije je dodao da za razliku od njihovih prethodnika on i Josipović imaju izuzetnu komunikaciju i odnose koji doprinose sve boljim odnosima Srbije i Hrvatske i srpskog i hrvatskog naroda.

Tadić je rekao da ne pridaje značaj tome što u subotu nije bio u Hrvatskoj dodavši da su to stvari koje spadaju pod organizaciju i protokol i potvrdio da je s hrvatskim kolegom o mogućnosti da dođe na proslavu 20. godišnjice hrvatske samostalnosti razgovarao pre dva meseca.

Tadić je rekao da se s Josipovićem čuo pre dva dana i čestitao mu Dan državnosti i odluku Evropskog veća o završetu pregovora s EU do kraja juna, a Josipović je njemu čestitao, kako je rekao, na učinjenom u borbi protiv organizovanog kriminala i saradnji s Haškim tribunalom.

Predsednik Srbije je demantovao da je ranije rekao da je u akciji „Oluja” 1995. godine počinjen genocid, dodavši da se „s tom rečju ne igra”.

„Genocid podrazumeva posebnu odgovoronost i pitanje da li se negde dogodio genocid ili ne jeste pitanje za sudije i istoričare, a predsednici treba da se klone takvih kvalifikacija”, dodao je on.

Tadić je ukazao na različita obeležavanja akcije Oluje u dve zemlje, jer, kako je rekao, taj dan Hrvatska slavi, a Srbija tuguje. Tadić je ponovio da zločini počinjeni u Oluji „obavezno treba da budu tretirani od Hrvatske”, kao što su za Srbiju obaveza svi zločini počinjeni u Srbiji.

U delu hrvatske javnosti poseta predsednika Srbije Borisa Tadića Jadovnom tumači se kao svojevrsna provokacija, a nedolazak predsednika Hrvatske Ive Josipovića na komemoraciju zajedno sa srpskim kolegom kao dokaz zahlađenja odnosa.

Lokalni mediji danima spekulišu da li je predsednik Srbije bio pozvan na proslavu Dana državnosti dan ranije, odnosno da li je odbio da dođe na Dan državnosti u Zagreb, a pristao da ode u Jadovno samo dan kasnije.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner