Početna strana > Hronika > Čedomir Jovanović: 2011. na izbore, ova vlada Srbiju ne može da uvede u EU
Hronika

Čedomir Jovanović: 2011. na izbore, ova vlada Srbiju ne može da uvede u EU

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 15. novembar 2010.

Ideja LDP je da 2011. treba da idemo na izbore. Kampanja bi u tim okolnostima pokrenula zemlju. Dan odluke o kandidaturi za EU mora da označi društvenu i političku revoluciju. Jasno je, međutim, da to ne može da vodi ova vlada koja beži od svoje senke, dok u njoj dominiraju nameštenici stranaka, zadovoljni preživljavanjem od jedne do druge najave rekonstrukcije – kaže za „Blic“ Čedomir Jovanović, lider Liberalno-demokratske stranke.

Jovanović smatra da bi DS sa LDP-om mogao da budu u centru „čiste evropske vlade“, pod uslovom da se, kako kaže, DS ne krije iza predsednika Srbije.

S kojim strankama biste ušli u Vladu?

– LDP želi da u sledećoj vladi kreira politiku. Zato razvijamo podršku među mladima, NVO, kod progresivnog dela poslovnog sveta, drugačijih sindikata. Tek onda dolazi dogovor sa strankama. I dalje mislim da DS ima potencijal da s nama politički investira u tu promenu, ali bez suvišnog kalkulisanja i skrivanja iza predsednika Srbije. LDP nema dilemu oko čega bi napravio brzu i efikasnu vladu u čijem bi centru bile naše dve stranke. Suština je u dogovoru oko poslova vlade kao što su niski porezi, pomoć mladima za prvi posao i prvi stan, jačanje konkurencije, sređivanje penzijskog fonda, afirmacija ljudskih prava, ulazak u NATO, efikasnija saradnja sa susedima. Mi u toj vladi nećemo da parazitiramo na leđima DS, nego da pokrenemo procese za koje do sada nije bili prostora, snage ili podrške u koaliciji.

U opoziciji vas optužuju da niste prava opoziciona stranka jer ste je nekoliko puta spasli od rušenja?

– Bez naše podrške ne bi bilo ukidanja viza, zabrane diskriminacije, kazni za nasilje na javnim skupovima, razumevanja u Evropi, prosleđivanja kandidature. S druge strane, podrška Nikolića i Koštunice vlasti dugo je cementirala katastrofalnu kosovsku politiku. Zajedno su prošvercovali i tu rečenicu o vojnoj neutralnosti, koja nam je kamen oko vrata. Da nije bilo njihove podrške vladinim greškama, Srbija bi bila na dve ili tri godine od prijema u EU, a ne na sedam ili osam.

Kako komentarišete mogućnost da DS formira Vladu sa SNS Tomislava Nikolića?

– To bi bio savez koji bi ugušio i umrtvio potencijale Srbije. Ne treba nam stabilnost u održavanju postojećeg stanja, nego suštinski nova politika. Posle te vlade udarili bismo u novi zid, uz još četiri izgubljene godine. Zato je važno da proširimo podršku LDP do nivoa da imamo toliko mandata da posle izbora prva i realna opcija bude formiranje čiste evropske vlade, koju bi vodile DS i LDP. Što jači LDP je garancija izbegavanja katastrofe, jer bi prepuštanje DS-a ovoj drugoj opciji predstavljalo mirenje s tom koalicijom iz nužde.

Šta očekujete od optužnice majke i sestre Zorana Đinđića podnete protiv, između ostalih, Šešelja i Koštunice?

– Postoji mnogo elemenata koji potkrepljuju veze između Legije, JSO, antihaškog lobija, Koštunice i njegovog okruženja. Nedavno je i bivši tužilac potvrdio da je sam vrh Koštuničine vlasti direktno sprečio postupak o tome kako su Rade Bulatović i Dragan Jočić nezakonito razgovarali s Legijom po njegovom hapšenju, a po našoj prijavi iz 2006. Sve to, uz podatke do kojih se došlo nakon pritvaranja braće Simović, mora pomoći tužilaštvu i sudu da utvrde istinu. Verujem i da će kažnjavanjem onih koji su bili uključeni u dugogodišnju kriminalizaciju Zorana i njegove politike biti uništena i matrica zločina koja je činila sve da spreči promene u Srbiji, a onda se i kriminalno organizovala kako bi to izvela 12. marta.

Šta država treba da uradi da bi se Muamer Zukorlić vratio bavljenju verom?

– Ako je reč o uticaju na religijsku zajednicu, muftija je nesporno lider u Sandžaku. Država treba da poštuje zakon, prizna izbornu volju i odustane od navike da se, zbog potreba dve stranke iz Sandžaka u vladi, produbljuju problemi. Važno je što se polako odustaje od pendreka i kordona koji nisu rešenje. Baš zbog toga je bilo važno angažovanje LDP, koja ima podršku u Sandžaku, među Srbima i Bošnjacima. Druge stranke su Sandžak prepustile partijama čiji su interesi lokalno limitirani. Zato su one i podelile ljude.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner