Početna strana > Hronika > Skupština Crne Gore većinom glasova ponovo usvojila izmenjeni Zakon o slobodi veroispovesti, poslanici DPS nisu prisustvovali sednici
Hronika

Skupština Crne Gore većinom glasova ponovo usvojila izmenjeni Zakon o slobodi veroispovesti, poslanici DPS nisu prisustvovali sednici

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. januar 2021.

PODGORICA - Skupština Crne Gore je na današnjoj vanrednoj sednici ponovo većinom glasova izglasa izmenjeni Zakon o slobodi veroispovesti.

Za izmene i dopune Zakona o veroispovesti glasalao je 41 poslanik parlamentarne većine, bez glasova protiv i uzdržanih.

Parlament je usvojio i druge zakone koje je predsednik Crne Gore Milo Đukanović ranije odbio da potpiše i vratio ih na ponovo izjašnjavanje.

Set zakona prvi put je usvojen na sednici Skupštine krajem decembra prošle godine.

Ispred zgrade parlamenta okupljeno je nekolikko desetina građana koji nose zastave Crne Gore i NATO.

Poslanici opozije iz redova Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića nisu prisustvovali današnjoj sednici parlamenta.

 Poslanici će se ponovo izjasniti o izmjenama Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, radu, državnim službenicima i namještenicima, zdravstvenoj zaštiti

Skupština Crne Gore danas će glasati o zakonima koje je usvojila 29. decembra prošle godine, a koje je predsjednik države Milo Đukanović vratio na ponovno odlučivanje.

Poslanici će se ponovo izjasniti o izmjenama Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, radu, državnim službenicima i namještenicima, zdravstvenoj zaštiti.

Đukanović je vratio i izmjene Zakona o kreditnim institucijama, sanaciji kreditnih institucija i fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga.

Iz opozicije je najavljeno da neće prisustvovati sjednici.

Đukanović je u obrazloženju naveo da je, shodno Poslovniku Skupštine, propisano da se kvorum utvrđuje primjenom elektronskog sistema za glasanje, na način što je svaki poslanik dužan da se lično identifikuje (prijavi) ubacivanjem identifikacione kartice u poslanički pult na svom sjedištu ili na osnovu evidencije generalnog sekretara Skupštine.

"Stoga je otvoreno pitanje da li je prilikom početka sjednice i usvajanja dnevnog reda postojao kvorum, a time i pitanje demokratskog legitimiteta, kao i usaglašenosti usvojenih zakona sa Ustavom Crne Gore i važećim pravnim propisima", kazao je Đukanović.

On je ukazao i na otvoreno pravno pitanje konstatovanja prestanka mandata poslaniku Filipu Adžiću i potvrđivanja mandata Suade Zoronjić, s obzirom na većinski donešenu negativnu odluku Državne izborne komisije i ukupnu parlamentarnu praksu u Crnoj Gori da se mandat člana parlamenta potvrđuje tek na predlog tog nezavisnog institucionalnog autoriteta.

Predsjednik Skupštine Aleksa Bečić rekao je ranije da će, na pokušaj opstrukcije i blokade sistema od opozicije, odgovoriti u skladu sa Ustavom i pozitivnim propisima i izglasati ponovo sve zakone.

On je objasnio da se u ponovnom izjašnjavanju poslanika ne vodi rasprava, već se samo glasa.

(Tanjug-Vijesti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner