Početna strana > Hronika > Danas 16 godina od stradanja Srba u operaciji "Bljesak"
Hronika

Danas 16 godina od stradanja Srba u operaciji "Bljesak"

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 01. maj 2011.

U Srbiji i Republici Srpskoj danas je obeležena 16. godišnjica stradanja Srba u zapadnoj Slavoniji tokom operacije "Bljesak", u kojoj je za samo 36 sati pobijeno više od 280, a prognano oko 15.000 ljudi.

Parastosom u Crkvi svetog Marka u Beogradu danas je obeležena godišnjica akcije "Bljesak" tokom koje je, 1. i 2. maja 1995. godine, stradao veliki broj srpskih civila. Parastos je služio starešina crkve otac Trajan, uz prisustvo nekoliko desetina članova rođaka stradalih i članova izbegličkih udruženja.

Hrvatske vojne i policijske snage napale su zapadnu Slavoniju 1. i 2. maja 1995. godine, kada je ova oblast bila zona pod zaštitom UN (sektor "Zapad"). Oko 16.000 pripadnika hrvatskih snaga napalo je iz više pravaca manje od 4.000 pripadnika tadašnje Vojske Republike Srpske Krajine 1. maja u 5.30 sati, a stanovništvo je zatečeno na spavanju.

Iznenadnim udarom presečeni su gradovi Pakrac i Okučani s okolinom, a u okruženju hrvatskih snaga našlo se 6.000 Srba. Zaštitne snage UN, na vreme upozorene od hrvatskih generala, povukle su se na bezbedna mesta.

Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas", u "Bljesku" je ubijeno ili nestalo 283 Srba, među kojima 57 žena i devetoro dece do 14 godina starosti. Zarobljeno je oko 1.450 pripadnika Srpske Vojske Krajine.

U operaciji "Bljesak" Hrvatska je dovršila etničko čišćenje u kome je, počev od 1991. godine, iz zapadne Slavonije izgnano oko 67.000 Srba, a vratilo se samo 1.500 ljudi, uglavnom starijih. I Hrvatski helsinški odbor je u svom izveštaju konstatovao da je operacija "Bljesak" potpuno promenila etničku strukturu zapadne Slavonije, jer su kuće izbeglih Srba u velikom broju zaposeli hrvatski doseljenici iz Bosne i Hercegovine i sa Kosova. U opštini Okučani, koja je pre rata bila skoro isključivo naseljena Srbima, oni sada čine neznatnu manjinu.

Upravo u Okučanima predstavnici hrvatske države svakog 1. maja kao pobedu slave dan kada su zauzeli zapadnu Slavoniju uz gubitke od 42 mrtva i 162 ranjena pripadnika svojih oružanih snaga. Za zločine nad Srbima u zapadnoj Slavoniji, koja je bila pod zaštitom UN, niko nije optužen ni pred Haškim tribunalom, ni pred hrvatskim sudovima.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner