понедељак, 21. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данило Шарановић: Подржао бих иницијативу да српски језик буде службени у Уставу, али мислим да се то никада не може догодити док је Устав овакав какав јесте
Хроника

Данило Шарановић: Подржао бих иницијативу да српски језик буде службени у Уставу, али мислим да се то никада не може догодити док је Устав овакав какав јесте

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. октобар 2024.

Потпредсједник Демократске Црне Горе и министар унутрашњих послова Данило Шарановић казао је да би подржао иницијативу да српски буде службени у Уставу.

"Сматрам да је 2007. године када је писан Устав и третирано питање језика у Црној Гори да је тада учињена неправда и постојала је реална основа да црногорски и српски језик буду изједначени", рекао је Шарановић гостујући у емисији "Недјеља у ретровизору" на Телевизији Вијести.

На питање да се стекну услови да ли би подржао иницијативу да српски буде службени у Уставу одговорио је "наравно".

"Уколико је то могуће, али мислим да се то никада не може догодити док је Устав овакав какав јесте", казао је Шарановић.

У Уставу пише да је у Црној Гори службенио црногорски језик, као и да су ћирилично и латинично писмо равноправни. У службеној употреби су и српски, босански, албански и хрватски језик.

Недавно је и лидер Демократа и потпредсједник Владе Алекса Бечић рекао да сматра да је 2007. године је учињена неправда када српски језик није третиран једнако као црногорски језик.

Према резултатима пописа становништва одржаног у децембру прошле године, највише становника Црне Горе говори српски језиком, њих 43,18 одсто (269.307).

Слиједи црногорски језик који говори 34,52 одсто (215.299), а на трећем мјесту је босански, са 6,97 одсто (43.470), саопштено је из Управе за статистику (Монстат).

(Вијести)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер