Početna strana > Hronika > Dik Marti: Iznenađen sam izjavom Ketrin Ešton da nema potrebe za imenovanjem specijalnog tužioca za trgovinu organima na Kosovu
Hronika

Dik Marti: Iznenađen sam izjavom Ketrin Ešton da nema potrebe za imenovanjem specijalnog tužioca za trgovinu organima na Kosovu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 27. januar 2011.

Parlamentarna skupština Saveta Evrope usvojila je u sredu tri rezolucije koje se tiču zapadnog Balkana - o zaštiti svedoka, saradnji u kažnjavanju ratnih zločina i regionalnom pomirenju.

Izvestilac Žan-Šarl Gardeto naglasio je da se mora obezbediti postojana zaštita svedoka, što je, smatra, jedini način da se dođe do istine o sukobima u bivšoj Jugoslaviji.

"Opterećenost prošlošću"

Ključno pitanje koje se sada postavlja je ko bi trebalo da vodi istragu o navodima iz izveštaja Dika Martija.

BBC-jeva saradnica u Strasburu Nataša Jokić o tome je razgovarala sa gospodinom Martijem, koji upozorava na opasnost da njegov izveštaj, uprkos ogromnoj podršci, ostane mrtvo slovo na papiru.

"Ako se pogledaju državna pravosuđa i međunarodno pravosuđe u regionu, te strukture nisu bile sposobne da zaštite svedoke. Čim je reč o procesu nekome ko je na visokoj političkoj funkciji ili visoko u kriminalnoj hijerarhiji - konstatujemo da svedoka jednostavno nema. Svedoci i njihove porodice se zastrašuju, a bilo je i ubistava svedoka. Najviše me je šokirala činjenica da je moj izveštaj izazvao skandal, dok su ubistva svedoka koja su se događala poslednjih godina bila propraćena opštom ravnodušnošću. Mislim da međunarodna zajednica mora da reaguje. Problem je u tome što ima još mnogo ministara i političara koji su opterećeni odlukama koje su donosili u prošlosti i koji bi morali da poreknu nešto što su ranije uradili. Možda će nova američka administracija moći da nagovesti novi pravac, pre svega zato što Vašington na Kosovu i na Balkanu ima mnogo više uticaja i mnogo mu se više veruje nego Evropskoj uniji."

"Incestuozna klima"

Dik Marti je iznenađen izjavom šefice evropske dilomatije Ketrin Ešton da nije potrebno da se imenuje specijalni tužilac za navode o trgovini organima:

"Kosovo je mala zemlja, svi se znaju i lako se stvara nešto što bih opisao kao "incestuoznu klimu". Veoma sam šokiran činjenicom da se bivši funkcioneri UNMIK-a danas nalaze na funkcijama koje plaćaju kosovarski lideri, iako to samo po sebi nije protivzakonito. Danas je bivši čovek broj dva UNMIK-a na platnom spisku gospodina Haradinaja, a jedan savetnik gospodina Tačija takođe je bio u misiji UN. Mislim da to ukazuje na postojanja krajnje promiskuitetne klime. Da bi pravosuđe bilo zaista nezavisno i objektivno, neophodbno je da se izmesti sa tog malog prostora nabijenog emocijama. Potrebno je da se formira jedna ad hok pravosudna institucija, koja bi se bavila isključivo istragom trgovine organima i bila izmeštena izvan Kosova. Potrebno je takođe da ta institucija bude u stanju da zaštiti svedoke i njihove porodice - ne samo za vreme procesa nego i posle njega."

"Ko stoji iza Dika Martija?"

Dik Marti nije iznenađen kritikama kojima je izložen i pitanjem "Ko stoji iza Martija?", koje se, posebno na Balkanu, često čuje:

"Oni koji me poznaju u Švajcarskoj se ne čude, jer sam tamo poznat po tome da sam uvek delovao kao slobodan strelac, nikada nisam bio samo poslušni član svoje stranke, uvek sam radio isključivo po savesti. To jeste bila moja slabost, ali i moja snaga. Razumljivo je da me na Balkanu optužuju da sam instrument Srba ili Rusa. To je dobro poznata šema po kojoj se izmisli spoljni neprijatelj da bi se učvrstila vlast. Uvrede albanskog premijera Beriše, koji me naziva antisemitom i rasistom, nisu samo vulgarne, nego predstavljaju i političku zloupotrebu mog izveštaja radi rešavanja unutrašnjih problema sa kojima se suočava. Ali ja sam zadovoljan. U Albaniji i na Kosovu ima inteligentnih ljudi, kulturnih ljudi, koji će vremenom razumeti stvari. Kao i u slučaju mog izveštaja o zatvorima CIA-e, pokrenuće se dinamika istine koja će kao neki točak možda dugo da se okreće, ali će na kraju biti potvrđeno ono što sam naveo u izveštaju. Želim da u tom regionu građani imaju pravu demokratiju, da njihovi političari budu pošteni i da svoje političke funkcije ne tretiraju kao privatno vlasništvo."

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner