Početna strana > Hronika > Dojče vele: Mnogim političarima i komesarima EU više ništa nije jasno
Hronika

Dojče vele: Mnogim političarima i komesarima EU više ništa nije jasno

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 28. oktobar 2010.

Reforma Lisabonskog sporazuma?

U Brisela danas počinje dvodnevni samit šefova država ili vlada zemalja Evropske unije. Nesumnjivo, glavna tema biće ekonomija, odnosno dogovor Nemačke i Francuske koji podrazumeva i reformu Lisabonskog ugovora.

Mnogim evropskim političarima i komesarima više ništa nije jasno. Nemačka kancelarka stala je iza predloga evropskog komesara za monetarna pitanja Olija Rena da prezadužene zemlje automatski budu kažnjene. Istovremeno, složila se sa francuskim predsednikom Sarkozijem da vlade, prilikom uvođenja sankcija, moraju da imaju dovoljno prostora za delovanje.

„Poluatomatski karakter u predlogu komisije je skoro u potpunosti izgubljen i mislim da je sasvim nejasno šta to radi Nemačka. Deset meseci tražila je strožije kazne, a sada traži sasvim suprotno“, zbunjen je šef poslaničkog kluba liberala u evropskom parlamentu Guj Verhofštat.

Manje članice EU nezadovoljne što dve velike članice žele da bez njih donose odluke

Predstavnici manjih zemalja članica Evropske unije nezadovoljni su time što dve velike članice žele da bez njih donose odluke. Šef poslaničkog kluba socijalista Martin Šulc kaže da je dogovor postignut u Dovilu neka vrsta omalovažavanja predsednika Saveta EU Hermana van Rompeja.

„Pitam se kada će Van Rompej tome na adekvatan način da se suprostavi. Dobio je zadatak da sa svojim ekspertima isplanira neophodne reforme, ali pre nego što je bilo šta uradio Angela Merkel i Nikola Sarkozi su u Dovilu rekli: ’ne, mi smo odluku već doneli’“, kaže Šulc.

Francuska je najavila da će podržati zahtev Nemačke za promenama Lisabonskog sporazuma kako bi se izbeglo ponavljanje finansijske krize. Nemačko-francuski predlog predviđa i suspenziju glasačkih prava u slučaju kršenja načela Privredne i monetarne unije (EMU).

Takođe, radi se i o budućnosti Fonda za spasavanje zemalja evrozone u poteškoćama, čiji mandat ističe 2013. godine. Nemačka želi da i privatni kreditori snose teret, a ne samo evropske poreske platiše. Pojedine vlade evropskih zemalja podržavaju jedan ili drugi predlog, dok većina smatra da je promena Lisabonskog sporazuma sasvim nerealna.

Da li je EU naučila lekcije?

Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo pozvao je sve učesnike da na samitu ne zaborave glavni cilj reformi. „Sveukupni rezultat mora se razlikovati od sadašnje situacije. Građanima moramo da pokažemo da je EU iz krize naučila sve lekcije i da će u skladu s tim tako dalje i delovati”, rekao je Barozo.

Na samitu će biti reči o pripremama za sastanak grupe G-20, u Seulu 11. i 12. novembra kao i za konferenciju UN o klimatskim promjenama koja će se održati u decembru u Kankunu u Meksiku.

Autor: Kristof Haselbah, Brisel

(dw-world.de)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner