субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгомир Анђелковић: Кфор је део проблема, пружали су логистику Албанцима у Бањској. Србија мора да тражи хитну седницу СБ УН о стању на КиМ и спровођењу Резолуције 1244
Хроника

Драгомир Анђелковић: Кфор је део проблема, пружали су логистику Албанцима у Бањској. Србија мора да тражи хитну седницу СБ УН о стању на КиМ и спровођењу Резолуције 1244

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. септембар 2023.

Аналитичар Драгомир Анђелковић сматра да је остварив захтев председника Србије Александра Вучића да Кфор преузме бригу о безбедности на северу Косова, али да то не би трајно решило проблем, већ би га само одложило.

Он је данас за Бету рекао да би у том случају сва спорна питања, због којих је ситуација на Косову таква каква је, и даље остала отворена, што значи да би сукоб и безбедносни изазови били само одгођени, а проблеми не би били решени.

"Кфор је део проблема, а не део решења. Они су и током најновијег инцидента на северу Косова и Метохије имали одређену улогу и били су умешани у догађаје у Бањској јер су, то је сада очигледно, пружали логистику Албанцима", каже Анђелковић.

Он додаје да Србија мора да тражи хитну седницу Савета безбедности УН о стању на Косову и о спровођењу Резолуције 1244 из 1999. године што Србија до сада није ниједном тражила.

"На тој седници би требало да буде истакнуто, поготово сада након инсистирања светских моћника на поштовању принципа очувања суверенитета и територијалног интегритета, да Запад и Албанци крше Резолуцију 1244 по којој су Косово и Метохија саставни део Србије. Уједно, Србија би требало да инсистира да се поштује члан Резолуције који говори о повратку до 1.000 војника који би преузели бригу о безбедносним питањима на северу Косова и Метохије, односно у четири општине са већинским српским становништвом", рекао је Анђелковић.

Он објашњава да је ово прави тренутак за то јер би у Савету безбедности УН Србија имала подршку Русије и Кине, а "ни западне земље се сигурно не би томе супротставиле у оној мери у којој су то до сада чиниле", сматра Анђелковић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер