Početna strana > Hronika > Dušan Bajatović o američkim sankcijama NIS-u: Sankcije se lako uvode, ali teško skidaju. To bi značilo zaustavljanje Srbije u razvoju
Hronika

Dušan Bajatović o američkim sankcijama NIS-u: Sankcije se lako uvode, ali teško skidaju. To bi značilo zaustavljanje Srbije u razvoju

PDF Štampa El. pošta
petak, 10. januar 2025.

Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.

Kako navodi Bajatović, povodom najavljenih sankcija naša država je odmah reagovala i ušla u razgovore kako sa Rusijom, tako i sa Amerikom. Međutim, posledice uvođenja ovakvih sankcija bile bi enormne kako po finansije, tako i po privredu Srbije.

- Mi ovde pričamo i sa Moskvom i sa Vašingtonom. Uvedene su sankcije na rusku naftu, postavlja se pitanje: Zašto baš sad? Da vidimo sa čime se suočavamo, ako su sankcije samo kompanije to znači da ne možete da koristite usluge zapadnih firmi, ne možete kupovati naftu, onda je to jedna poprilična nevolja. To znači da mi nemamo proizvodnju u okviru naše države, ali nećemo mi ostati bez nafte i benzina. Međutim, takve sankcije bi značile zaustavljanje Srbije u privrednom rastu, ne mogu da rastu plate i penzije, na duži rok morate da zaustavite investicije.. - kazao je Bajatović.

Dodaje, da je ova situacija obradovale mnoge u regionu.

- Ovo bi bio ozbiljan napad na stabilnost Srbije! Neki u regionu se raduju tome, videli smo te milogorce, videli smo kako se raduju u Sarajevu - ističe naš sagovornik.

Bajatović ističe da NIS nikada nije finansirao nikakve ruske službe, iako Amerikanci tvrde drugačije.

- Ja da znam zašto baš sad uvode sankcije, ja bih bio presrećan. Oni pričaju da je naftna industrija Srbije finansirala neke ruske stvari, a NIS nije vodio nikakve reakcije da bi potpomogao nekoj ruskoj službi ili organizaciji - kazao je Bajatović.

Rešenje ovog problema leži u razgovoru sa Amerikancima, a kako navodi Bajatović, nema prostora za brigu povodom rezervi jer Srbija ih je na vreme obezbedila.

- Prvo moramo pričati sa Amerikancima. Sankcije se lako uvode, ali se teško skidaju! U Srbiji imamo dovoljno gasa, i više nego što treba, ali u Evropi će biti problema. Nije bilo naznaka da će sankcije biti uvedene, ali mi smo se pripremili - istakao je Bajatović.

Iako je Evropa otimala rusku imovinu, Srbija to neće uraditi, tvrdi Bajatović.

- Moramo da vidimo taj papir od Amerike, do 15. februara moramo odlučiti šta da radimo, a do 15. marta moramo da rešimo problem. Shvatio sam da imamo relacije prema novoj Trampovoj administracijom. Evropa je otimala rusku imovinu, a mi to nećemo da radimo. Srbija ne želi da otima ničiju imovinu. Rusi nama valjaju i valjali su nam, valjaju nam i oko KiM i valjaće nam - kazao je direktor "Srbija Gas".

Postoje više rešenja povodom najavljenih sankcija, a ona najradikalnija jeste nacionalizacija koja bi povukla sa sobom dodatne političke posledice.

- Mi možemo da kupimo i onda da mi budemo vlasnici 51 odsto, a Rusi 49 odsto. Ako to Amerikanci ne prihvataju, onda da vidimo da Rusi budi na jednoj trećini vlasništva. Poslednja opcija, za koju će biti teško pregovarati, a Amerikanci će to verovatno tražiti, a to je da rusko učešće bude ravna nula i onda je pitanje da li oni žele to da nam prodaju i po kojoj ceni i kojim uslovima, i da li će tražiti da za 15 godina se vrate pod ko zna kakvim uslovima - ističe Bajatović i dodaje:

- Takođe, poslednja opcija je nacionalizacija, ali to je otimanje. Ta opcija za Srbiju je jako problematična, tu bi u Rusiji bilo prihvaćeno kao zaokret prema zapadu. Rusija je imperija. Naša pozicija je vrlo teška i vrlo komplikovana. Srbija je sada pod velikim izazovom!

Podsetimo, predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić istakao je da postoje samo dve nedoumice kada je reč o sankcijama NIS-u, kao i da se nada da će nova američka administracija na čelu sa Donaldom Trampom ukinuti ove sankcije.

(Informer)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner