Početna strana > Hronika > DŽon Lipski: BRIK brzo raste
Hronika

DŽon Lipski: BRIK brzo raste

PDF Štampa El. pošta
sreda, 09. mart 2011.

Kina, Brazil i druge ekonomije zaslužne za globalni oporavak, zbog visoke stope privrednog rasta, rizikuju veću inflaciju, izjavio prvi zamenik direktora MMF-a DŽon Lipski. Stopa ekonoskog rasta ne sme biti viša od 7 odsto, ocenjuju u Fondu.

Ekonomije u naglom usponu, koje su bile glavni pokretač globalnog oporavka, možda jačaju suviše brzo, što nije dobro po njih, s obzirom na to da se povećavaju inflatorni pritisci, izjavio je prvi zamenik direktora Međunarodnog monetarnog fonda DŽon Lipski.

Kina, Brazil i druge ekonomije u brzom usponu nastoje da suzbiju inflaciju i uvedu kontrolu nad obilnim prilivom investicija. MMF već mesecima upozorava na rizike od cenovnih pritisaka u tim zemljama, ali komentar Lipskog govori o povećanoj zabrinutosti Fonda.

Lipski je u intervjuu za Rojters rekao da rast ekonomija u usponu od 6,5 do sedam odsto predstavlja uglavnom gornji limit njihovog kapaciteta i ukazao na to da se pojavljuju prvi znaci pregrevanja.

"Za ekonomije u usponu, hlađenje rasta će bez nanošenja veće štete globalnoj ekonomiji, zahtevati izvesne delikatne manevre", ukazao je Lipski.

Kina je suzbijanje inflacije postavila ove godine kao prioritet.

Balansiranje nivoa privrednog rasta

Specijalni savetnik izvršnog direktora MMF-a DŽu Min ocenio je da pregrevanje kineske ekonomije zabrinjava i da je neophodno usporavanje ekonomskog rasta.

Brazil i neke druge ekonomije u usponu podigle su poreze na strane investicije ili povećale zahteve za nivoe obaveznih rezervi banaka, kako bi usporile priliv investicionog novca i otklonile inflatorne pritiske.

Lipski je ocenio da su te kontrole tokova kapitala možda ponekad neophodne i korisne, ali je ukazao da su te mere samo neke od ostalih metoda, kao što su prilagođavanje valutnih kurseva i monetarne ili fiskalne mere koje treba da dobiju prednost.

U samom MMF-u, u toku je debata o tome kada i kako treba koristiti kontrolu kapitala.

"Bolje je otpočeti razgovore o donošenju izvesnih potencijalnih smernica ili pravila o tome kako najispravnije postupiti da neka zemlja, za koju se učini da deluje na svoju ruku u sopstvenim interesima, ne bi stvarala probleme široj globalnoj ekonomiji ili svojim susedima, nego ostaviti svakoj pojedinačnoj zemlji da sama odlučuje kako će reagovati", zaključio je Lipski.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner