недеља, 01. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џонатан Харгривс: Неће бити мира на Косову док обе стране не примене Споразум из Охрида. Велика Британија је увек спремна да подржи акције које помажу да се Срби на Косову увере да овде имају будућност као грађани Косова
Хроника

Џонатан Харгривс: Неће бити мира на Косову док обе стране не примене Споразум из Охрида. Велика Британија је увек спремна да подржи акције које помажу да се Срби на Косову увере да овде имају будућност као грађани Косова

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. септембар 2024.

„Јасно ми је да Косово има јасну визију за модерну, демократску, мултиетничку и европску државу“, сматра британски амбасадор Џонатан Харгривс. „Учинићемо све што можемо да подржимо то и да промовишемо мир и стабилност у овом региону. Међутим, то неће бити у потпуности остварено док се не примене сви аспекти Основног споразума и Споразума из Охрида, како са косовске, тако и са српске стране“, поручио је.

У интервјуу за КоССев, амбасадор је рекао и да је „дубоко фрустрирајуће то што су преговори тренутно у застоју“.

Разговор за Харгривсом вођен је почетком недеље, пре него су косовске власти уз полицију у петак извеле најновију акцију на Северу – нови талас затварања преосталих српских институција, пре свега општинских служби, уз Канцеларију за КиМ, ПИО фонд, те јавно комунално предузеће.

У интервјуу је подсетио на то да је Велика Британија била критична и према другим акцијама косовске владе.

„Било да се ради о изненадном преласку на динар или затварању филијала српске Поште и Штедионице. Придружио сам се међународној заједници у позиву премијеру да осигура да његова влада такве мере предузима у координацији с нама и локалним заједницама како би се спровеле на начин који штити оне који треба да буду заштићени“, казао је.

„С нашим партнерима из Квинте и другим међународним партнерима, Велика Британија је увек спремна да подржи акције које помажу да се Срби на Косову увере да овде имају будућност као грађани Косова“.

Слаже се да је потребно да косовска влада учини више како би Срби осећали да је „овде њихов дом и да су сигурни да имају будућност овде“.

Поновивши да Велика Британија и партнери у Квинти и ЕУ, „остају посвећени сувереном, независном и мултиетничком Косову које је нормализовало своје односе са Србијом“, Харгривс истиче такође:

„Као што знате, веома смо јасно изразили нашу забринутост да су неки од потеза предузетих у последње две године учињени уз недовољну пажњу на утицај који имају на локалне заједнице, посебно на оне најрањивије. Настављамо да охрабрујемо Владу Косова да се координише с пријатељима из међународне заједнице и да узме у обзир локалне бриге“.

Харгривс је био један од амбасадора који се придружио критичним тоновима својих колега и у петак, премда у блажој нијанси.

„Акције које суштински утичу на добробит косовских Срба и других невец́инских заједница захтевају пажљиве консултације са непоколебљивим пријатељима и безбедносним партнерима Косова, у контексту ширег дијалога. Данашње акције на северу Косова изведене су без тога и ризикују да подстакну тензије и утичу на најугроженије“, поручио је у петак.

Поносан на улогу Британије

Харгривс је први пут на Косову боравио 2001. године, тада као члан британског одељења за међународни развој. Присећајући се да је тада сећање на разарање и сукоб било још увек свеже, услед чега је, описује, дубока траума била видљива код много људи, данас каже да примећује другачију ситуацију.

„Импресиониран сам изузетним напретком у развоју косовске економије, јавних институција и демократије. Веома сам поносан на улогу коју је Велика Британија имала заједно с другим међународним партнерима у сарадњи с владом и заједницама на Косову у вези с овим достигнућима“.

Посебно га се тиче, наводи, потреба за додатним напорима у јачању малих и средњих предузећа, убрзању енергетске транзиције и оснаживању жена и девојчица, нарочито на локалном нивоу. Наравно, још увек постоји много ствари које треба да се ураде, додаје.

Организовани криминал и даље представља проблем, а Велика Британија, наводи амбасадор, остаје посвећена продубљивању својих партнерстава на Косову и широм региона како би се тај проблем решио, јер он има стварне последице и за Велику Британију.

Много тога још увек није решено, додаје даље Хардгривс, као што је:

„Признавање прошлости, неизвесност за породице несталих, бол оних који и даље пате због рата, неизвесности које осећају не-већинске заједнице на Косову. И даље постоје врло реалне тензије и безбедносни ризици, што значи да улога НАТО-овог КФОР-а остаје важнија него икада за очување сигурног и безбедног окружења за све на Косову“.

КоССев: Примећујете ли било какву дискриминацију против Срба на Косову, или двоструке стандарде између севера и остатка Косова?

„Више пута сам посетио северне делове Косова откако сам стигао овде. То сам поставио као приоритет јер желим да одржим редован дијалог с људима овде и да што боље разумем истинску стварност на терену. Северни део Косова је прелеп, с богатом историјом и великим привредним потенцијалом. Али људи који овде живе и даље плаћају високу цену због недостатка нормализације између Косова и Србије“.

„Ако бих могао да сумирам своје утиске из разговора с локалним српским становништвом са Косова у једној реченици, то би било да многи људи осећају дубоку неизвесност и несигурност, и често немају поверења у способност влада у Приштини и Београду да саслушају њихове бриге. Имам утисак да многи Срби на Косову осећају да њихови интереси готово у потпуности изостају да буду представљени преко политичких или грађанских гласова. Веома је жалосно то што је већина српског становништва на Косову, на захтев Српске листе, бојкотовала најновије прилике буду демократски представљени“.

Рачуни за струју, регистарске таблице, возачке дозволе…

Редовно се састаје са премијером Аљбином Куртијем, уз разговор о широком спектру билатералних питања, наводи даље.

Поновио је да је Велика Британија „веома поносна“ на свој однос с Косовом, који се последњих 25 година даље развија.

На питање шта говори премијеру Куртију, Хардгривс одговара:

„Што се тиче политике Владе Косова према српској заједници на Косову, важно је напоменути да су неки кораци успешно предузети, било да се ради о решавању рачуна за енергију на исти начин као и у остатку земље, или, након почетних потешкоћа, када је у питању примена споразума о регистарским таблицама и конверзији возачких дозвола“.

„Легитимно је за косовску државу да има оваква очекивања од својих грађана широм земље. Велика Британија је учинила све што може да помогне тамо где види да Влада Косова предузима позитивне кораке, било кроз наш рад на верификацији диплома или подршку вишејезичној информативној онлајн платформи која помаже свим не-већинским заједницама да се ангажују са државним институцијама, или помажући напоре да се комуникација на српском језику обави ефикасније“.

Радоичић и други одговорни за Бањску да одговарају

Његов претходник Николас Абот је у интервјуу за КоССев 15. јула 2023. казао да га много тога што види на северу Косова подсећа на Северну Ирску. Казао је тада да је његов „страх велик за предстојеће месеце“. Два месеца касније догодио се сукоб у Бањској.

Уочи годишњице од догађаја у Бањској, амбасадора смо питали како он разуме целу ситуацију.

„Мислим да је разумевање моје владе о томе шта се десило јасно. То је био врло озбиљан инцидент. Од пресудне је важности да Милан Радоичић и други одговорни буду ефикасно изведени пред лице правде. Мислим да док се ово не уради, постоји ризик да поверење у Србију за преговоре у Дијалогу у доброј вери буде пољуљано. Велика Британија наставља да се редовно залаже за ово“, каже.

На питање како коментарише спекулације које су се покренуле после догађаја у Бањској, уз овакве најаве, а нарочито оног што је такође пре сукоба изнела британска посланица Алиша Кернс, Харгривс одговара:

„Знам да КоССев, кроз рад који обављате у борби против лажних вести, дезинформација и обмањивања, зна да кад год се догоди велики инцидент као што је онај у Бањској, постоји огромна количина неутемељених спекулација. Једино учешће Велике Британије било је испуњење наше обавезе према НАТО-овој мисији КФОР-а слањем 600 војника из стратешких резерви КФОР-а, на захтев команданта КФОР-а, а након напада. Поноси смо на улогу коју су ови војници играли у осигуравању стабилизације ситуације у недељама и месецима који су потом уследили“.

О посети шефа ЦИА…

На питање о недавној посети директора ЦИА Вилијема Бернса, о чијем се садржају и исходу у јавности мало зна, ни Харгривс није био говорљивији, истичући ипак посвећеност САД региону и самој стабилности Косова.

„Мислим да је ово питање боље да поставите неком од многих аналитичара на Косову. Не могу да говорим у име америчких колега, али с моје тачке гледишта, САД су доследне у својој посвећености безбедности и стабилности Косова и целог региона западног Балкана и не видим да ће се то променити“.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер