уторак, 17. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Едвард Џозеф: Не разумем стратегију САД према питању копања литијума и критиковања демонстраната, јер је јасно да препрека нису српске власти, већ грађани који не желе рудник
Хроника

Едвард Џозеф: Не разумем стратегију САД према питању копања литијума и критиковања демонстраната, јер је јасно да препрека нису српске власти, већ грађани који не желе рудник

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. септембар 2024.

 Едвард Џозеф, предавач на Универзитету Џонс Хопкинс у Вашингтону, рекао је да не разуме стратегију САД према питању копања литијума и критиковања демонстраната, јер је јасно да препрека нису српске власти, већ грађани који не желе рудник. Говорио је и о ситуацији на северу Косова, рекавши да је све почело из Београда, са повлашћеним приступом Вучићу, где је Бајденов приступ био као да га "стално мољака" и жмури пред стварима које ради.

„Препрека пројекту Рио Тинта су грађани. То смо видели на последњим протестима. Грађани не желе рудник. Препрека не лежи у српским властима, већ што је народ забрнут због животне средине. Не разумем стратегију критиковања демонстраната. Тиме што Америка критикује демонстранте, вређа те људе, људе које треба да привуче себи. Америка и Немачка и други морају да пруже гаранције грађанима, не да их критикују. То је чудна стратегија и ја је не схватам“, рекао је Џозеф, коментаришући и изјаву Кристофера Хила, који је рекао да су протести против литијума удаљавање од Запада.

Рекао је и да Камала Харис мора да изгради нови приступ за Балкан.

„Харис мора да схвати да не постоји стабилократија. Мора да схвати да је Бајденов приступ доживео неуспех. Његов приступ је према Вучићу био као да га на неки начин стално мољака и жмури пред неким стварима. То је довело до нестабилности“, додаје за Н1.

Прокоментарисао је и дешавања на Косову, рекавши да је све почело из Београда, због приступа слабости према Вучићу.

„То је почело у Београду, са приступом слабости према Александру Вучићу. Један приступ је заостатак региона, где се санкције уводе коме год желе од стране САД, а то нису урадили Вучићу. Не позива се на одговорност, а Курти то види, а не само он… Додик такође види и тумаче то као слабост од стране Америке. Курти то схвата као игру и рекао је да неће да је игра. Он зато сада игра другу провокативну игру“, додаје наш саговорник.

„Србија не може бити Белорусија на Балкану“

Како Џозеф наводи, Харис треба да схвати да када направите договор са јаким владаром, изгледате слабо и то је разлог погоршања ситуације у региону, као и да је то разлог због којег неко попут директора ЦИА Вилијема Бернса мора да долази у посету.

Рекао је и да није тачно да Америка има више пријатељски приступ према Куртију и Приштини, него према Вучићу.

„Имамо америчког амбасадора који је на врхунцу протеста везано за изборе, рекао да се нада сарадњи са новом владом. Имамо догађаје у Бањској, да је ескалирало, могло би много људи да страда. Београд тада практично није послат на одговорност. У Приштини постоје неке мере, ускраћено је финансирањ, а то се у Београду није десило. Америчка власт практично стално хвали српску владу, да жели да Србија уђе у ЕУ, иако није напредовала на путу“, истакао је.

Каже и да је пропуштена „златна прилика“ да се Вучић позове на одговорност, када је Русија извршила инвазију на Украјину.

„Пропустили смо златну прилику у фебруару 2022. када је Путин извршио инвазију на Украјину. То је геополитички земљотрес и тада је требало да се изабере. Тада је био тренутак да САД, НАТО, ЕУ покаже шта су, али нису на Балкану. Дозволили смо Вучићу да не одабере страну. Заузели смо слабашни став и рекли ајде да из Србије допремамо муницију у Украјину. Америка није схватила да је Вучић натеран да изабере, та муниција би у Украјину отишла много раније и сада видимо да Русија није преузела кораке према Србији, због те муниције“, наставља Џозеф за Н1.

Истакао је да Русија због тога није критиковала Србију.

„То нам говори да је Путин слаб, да има мало опција на Балкану, а и да је Вучићу преостало мало опција тј. да Русија не може да буде алтернатива Западу, нити Кина. Трговина Србије је предоминантна са ЕУ, орјентација је ка Западу. Србија не може да буде Белорусија на Балкану“, додаје наш саговорник.

О инциденту у Трамповом голф клубу је рекао да се ради о озбиљној ствари, која је очигледно добро планирана, као и да је јасно да тајна сужба није урадила добар задатак у заштити председничког кандидата. Ухапшени је врло вероватно, како каже, био бесан због Трампове политике према Украјини, као и да постоји шанса да овај догађај повећа подршку Трампу.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер