Početna strana > Hronika > "Ekvaliti trast": Najbogatijih 50 porodica u Velikoj Britaniji ima više bogatstva nego najsiromašnijih 50 odsto populacije u zemlji, odnosno više od ukupne imovine 34 miliona ljudi
Hronika

"Ekvaliti trast": Najbogatijih 50 porodica u Velikoj Britaniji ima više bogatstva nego najsiromašnijih 50 odsto populacije u zemlji, odnosno više od ukupne imovine 34 miliona ljudi

PDF Štampa El. pošta
sreda, 21. maj 2025.

 Najbogatijih 50 porodica u Velikoj Britaniji ima više bogatstva nego najsiromašnijih 50 odsto populacije u zemlji, dakle više od ukupne imovine 34 miliona ljudi, pokazala je najnovija analiza organizacije Ekvaliti trast.

Broj britanskih milijardera je porastao sa 15 u 1990. godini na 165 u 2024. godini, što takođe ukazuje na značajan disbalans u distribuciji bogatstva, prenosi Gardijan. 

Analiza pokazuje da je prosečno bogatstvo milijardera poraslo za više od 1.000 odsto u poslednje tri decenije, dok su istovremeno društvene nejednakosti pogoršane. 

Organizacija Ekvaliti trast to naziva "vampirskim karakterom" ekstremnog bogatstva koje, prema njihovom mišljenju, "podriva zdravlje i dobrobit nacije". 

"Dva najbogatija milijardera danas poseduju više bogatstva nego cela lista milijardera iz 1990. godine zajedno", ističe se u izveštaju.

Veliki deo akumuliranog bogatstva potiče iz nasleđa, finansijskih spekulacija i vlasništva nad nekretninama, što su prema mišljenju Ekvaliti trasta sektori koji doprinose razaranju zajednica i ekološkoj degradaciji, tako da nikako ne doprinosi ciljevima kao što su zelena tranzicija, decentralizacija bogatstva ili rešavanje stambene krize.

"Ekstremno bogatstvo je egzistencijalno pitanje. Ako želimo da preživimo kao društvo, moramo da iz temelja promenimo ekonomske strukture i prepoznamo štetnost same pojave milijardera", navodi izvršna direktorka Ekvaliti trasta, Prija Sani-Nikolas.

Sličan stav deli i DŽulija Dejvis iz organizacije Patriotski milioneri Velike Britanije (Patriotic Millionaires UK), koja posebno kritikuje narativ da milijarderi stvaraju radna mesta.

"U praksi oni uništavaju radna mesta, jer kako konsoliduju moć, male i srednje firme jednostavno nestaju", upozorava Dejvis.

Ekonomista sa londonskog Kings koledža Bendžamin Tipet izračunao je da bi porez od dva odsto na bogatstvo najimućnijih tokom poslednjih 30 godina generisao 155 milijardi funti, što bi kroz investiranje danas vredelo oko 325 milijardi funti, odnosno donelo više od 11.000 funti po domaćinstvu u Britaniji.

Politička ekonomistkinja organizacije Nju ekonomiks faundejšn Fernanda Balata predlaže koncept "linije ekstremnog bogatstva", odnosno tačke u kojoj koncentracija bogatstva počinje da uzrokuje neopravdanu društvenu štetu.

Taj okvir, smatra Balata, treba da bude osnova za novu poresku i fiskalnu politiku u Britaniji, dodaje londonski list.

(Politika)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner