Početna strana > Hronika > EU: Nema datuma početka pregovora sa Srbijom, samo "vremenski okvir"
Hronika

EU: Nema datuma početka pregovora sa Srbijom, samo "vremenski okvir"

PDF Štampa El. pošta
utorak, 11. decembar 2012.

Šefovi evropskih diplomatija u Briselu nisu uspeli da se dogovore da šefovima država EU preporuče da se Srbiji da datum za otpočinjane pregovora o članstvu. Priznat napredak u dijalogu Beograda i Prištine ali Nemačka ostala skeptična za uspešan nastavak.

Šefovi diplomatija Evropske unije ni posle pet sati rasprave nisu uspeli da se dogovore da preporuče da se Srbiji da neki datum početka pregovora o članstvu, tako da je sastanak okončan bez datuma ali sa, kako je to rekao ministar spoljnih poslova Švedske Karl Bilt "vremenskim okvorom"

Na pitanje novinara da li to znači datum, Bilt je rekao: "Ne, to je vremenski rok".

Stvar je na Tviter nalogu precizirao evropski komesar za proširenje Štefan File.

"Zemlje članice Evropske unije usvojile su zaključke o proširenju u kojima se jasno izražava volja da se održi zamah u ovoj ključnoj politici EU. Jasan raspored za Srbiju: ako se napredak nastavi otvaranje pregovora o pristupanju EU moguće u periodu narednog predsedavajućeg EU", napisao je File.

Problem je tako dugog zasedanja je bila ponajviše Nemačka za koju se tražila odgovarajuća formulacija jer najjača sila EU je još skeptična oko rezultata dijaloga Beograda i Prištine.

Nemogavši da dođu do rešenja šefovi diplomatija su na kratko prekinuli zasedanje zbog konsultacija oko Makedonije, budući da se Grčka i Bugarska protive da se Skoplju otvori perspektiva za pregovore o članstvu. 

Francuski ministar za evropska pitanja Bernar Kaznev novinarima je rekao da Pariz smatra da Srbiji "treba otvoriti dalju evropsku perspektivu", imajući u vidu napredak u reformama i posebno rezultate u dijalogu s Prištinom. 

Bugarski ministar spoljnih poslova Nikolaj Mladenov izjavio je da se u Makedoniji vodi "antibugarska kampanja" i diskriminišu makedonski državljani koji se osećaju Bugarima.

Grčka traži da vlasti u Skoplju prihvate nagodbu s Atinom u sporu oko imena Makedonije. 

Kaznev je dodao da će prethodno Savet ministara EU od Evropske komisije dobiti podroban izveštaj o tome u kojoj meri su srpske vlasti nastavile da sprovode nužne uslove za pokretanje pregovora.

Prema izvorima zasedanja, velika većina ministara bila je za određivanje datuma za pregovore sa Srbijom. 

Nemačka je, međutim, ostala uzdržana prema davanju datuma za pregovore sa Srbijom, s obrazloženjem da treba još opipljivih rezultata u sređivanja odnosa Beograda s Prištinom, a posebno da srpske vlasti počnu da povlače svoje prisustvo na severu Kosova.

Španija insistira da se u zaključcima zasedanja s Kosovom samo navede da Savet ministara "prima na znanje", ali ne i "pozdravlja" to što je Evropska komisija izradila studiju o izvodljivosti za pregovore o stabilizaciji i pridruživanju s Prištinom. 

Španija i ostalih četiri članica EU koje ne priznaju samoproglašenu nezavisnost Kosova želeli su da se iz zaključaka zasedanja ukloni sve što bi moglo ukazivati na prihvatanje "državnosti", odnosno priznavanje nezavisnosti Kosova.

Poslednja dva dana vodila se diplomatska borba među članicama Unije. Ministri u ponedeljak nisu uspeli da se slože oko predloga, o kome je ranije izvestio Tanjug, da se Srbiji otvori mogućnost da dobije datum početaka pregovora u junu 2013. godine.

Tokom prvog dana sastanka u Briselu su se lomila koplja po pitanju datuma, iako se svi slažu da je veliki napredak načinjen u dijalogu Beograda i Prištine.
Zaključak sastanka šefova evropskih diplomatija biće prosleđeni šefovima država EU koji će 13. i 14. novembra prisustvovati Evropskom savetu i verifikovati te zaključke.

(Tanjug)