Početna strana > Hronika > Euleks počeo istragu o trgovini organima na Kosovu
Hronika

Euleks počeo istragu o trgovini organima na Kosovu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 01. mart 2011.

PRIŠTINA - Euleks je započeo istragu o navodima iz izveštaja izvestioca Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu, izjavila je danas za prištinske medije portparolka Euleksa Kristina Herodes.

Ona je u izjavi za Radio Dukađini iz Peći rekla da je saradnja sa Martijem ostala na nivou razmene pisama.

"Navodi u izveštaju Martija će dobiti odgovore. U tom pravcu je već učinjen prvi korak. Euleks je započeo prvu istragu o optužbama Dika Martija", rekla je Herodesova.

Ona nije mogla da kaže koliko će istraga trajati.

"Govorimo o početku istrage. Rezultati istrage treba da se čuvaju u tajnosti. Mi očekujemo dokaze od Dika Martija da bismo započeli detaljniju istragu. Za sada se radi samo o preliminarnoj istrazi", navela je ona.

Izveštaj Dika Martija, koji je usvojila Parlamentarna skupština Saveta Evrope, tereti premijera Kosova Hašima Tačija i takozvanu Dreničku grupu OVK za organizaciju trgovine ljudskim organima tokom i odmah posle rata na Kosovu.

Vlade Kosova i Albanije izrazile su spremnost da pomognu i obezbede sve uslove kako bi istraga navoda u izveštaju Martija do kraju ustanovila istinu.

Žalbena komisija Euleksa odlučila je danas da prihvati žalbu tužioca u slučaju "Medikus“ i slučaj vrati pretresnom sudiji radi donošenja odluke o potvrđivanju ili nepotvrđivanju optužnice za ilegalno presađivanje ljudskih organa u Prištini.

Krajem januara pretresni sudija Euleksa je odlučio da su određeni dokazi tužioca neprihvatljivi. Na tu odluku žalio se tužilac i žalbena komisija je danas poništila raniju odluku i vratila slučaj pretresnom sudiji, navodi se u saopštenju Euleksa.

Euleks je u dva navrata prošle godine podigao optužnice u slučaju "Medikus", privatne klinike u Prištini u kojoj su ilegalno presađivani ljudski organi.

Među okrivljenima je više lekara i jedna osoba koja je ranija radila u Ministarstvu zdravlja Kosova, a "donatori" i primaoci organa bili su različitih nacionalnosti.

Slučaj su pokrenuli kosovski i UNMIK-ovi policajci novembra 2008. godine, a izvršni službenici policije Euleksa nastavili su istragu pod nadzorom Specijalnog tužilaštva Kosova.

Turske pravosudne vlasti su prošlog meseca najpre uhapsile, a potom pustile na slobodu doktora Jusufa Sonmeza, koji se tereti za umešanost u trgovinu ljudskim organima na Kosovu.

Nakon ispitivanja kod sudije Rešata Uruga u Istanbulu, hirurg Sonmez, koga mediji nazivaju "doktor Frankenštajn" i "doktor-strvinar", odbacio je sve optužbe.

"Nije bilo takvog zločina. Nije bilo bilo kakve trgovine organima. Verujem u pravnu državu i pušten sam pošto sam dao izjavu", rekao je Sonmez, koji je radio u klinici "Medikus".

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner