Početna strana > Hronika > EURO 2024: Fudbaleri Belgije pobedili Rumuniju 2:0 u poslednjem meču drugog kola grupne faze EP

subota, 22. jun 2024.

Fudbaleri Belgije pobedili su Rumuniju 2:0 u poslednjem meču drugog kola grupne faze Evropskog prvensva i učinili grupu E izuzetno interesantnom.

Pobedom Ukrajine nad Slovačkom i Belgije nad Rumunijom situacija je u grupi E postala izuzetno zanimljiva.

Sada sve četiri selekcije u grupi imaju po četiri boda, i svi imaju identične šanse za prolaz u nokaut fazu šampionata.

Od samog starta je sve išlo po planu belgijskog nacionalnog tima. Posle poraza od Slovačke u prvom kolu, Tedesko je odlučio da pojača napad i vezni red brzim igračima i to je donelo rezultat.

"Crveni đavoli" su u potpunosti kontrolisali utakmicu od njenog starta pa do samog kraja uz manje padove u igri.

Poveli su već u drugom minutu golom Jurija Tilemansa, igrača iz veznog reda i fudbalera Aston vile. Gol je razbudio Rumune koji su izgledali potpuno pospano na startu meča.

Narednih nekoliko minuta pripalo je izabranicima Jordaneskua koja je imala nekoliko dobrih sekvenci u igri iz kojih je možda mogla i do izjednačenja, ali je to bilo sve što je pokazala u prvom delu.

Belgijanci su kontrolom igre na sredini terena uspeli da sebi stvore još nekoliko prilika do kraja prvog dela, ali kruženje lopte oko gola Nice nije donelo povećanje razlike.

Rumunija je ofanzivno počela drugo poluvreme, do 50. minuta je imala dve prilike u kojima je uz bolju završnicu ili malo više sreće mogla i do gola.

Belgija se ipak vratila, uspostavila kontrolu i ponovo na muke stavila golmana Nicu. De Brujne je za tri minuta imao dva šuta čime je nagovestio ozbiljnost "crvenih đavola" da izbore maksimalni broj bodova.

U 63. minutu Lukaku je zatresao mrežu, ali je njegovo slavlje po treći put prekinuo VAR, pošto se još jednom našao u nedozvoljenoj poziciji.

Odličnu partiju koju je pružio, De Brujne je krunisao u 80. minutu.

Kastels je ispucao loptu daleko, a Kevin de Brujne je ispratio loptu svojeg golmana, koja je došla skroz u šesnaesterac Nice. Kapiten Belgije bio je brži i od golmana i od svojeg čuvara.

De Brujne je ovim pogotkom stavio tačku na meč i grupu koja je izgledala najdosadnijom pred početak turnira učinio verovatno najuzbudljivijom.

Kraj meča, pobeda Belgije 2:0

90' Igraće se četiri minuta nadoknade

90' Izlazi Raciju, ulazi Soresku

Četvrtu izmenu napravio je Jordanesku.

85' Rumuni prete praznim pištoljem - 2:0

Još jedan pokušaj Rumuna sa unapred poznatim ishodom. Šablonski su uspeli da uđu u gol šansu, a potom i da na isti način i propuste priliku za postizanje gola.

Stiče se utisak da ne postoji scenario u kojem ekipa Edvarda Jordaneskua može do gola, koji će im biti itekako bitan, jer po trenutnom stanju na tabeli sve ekipe u grupi imaju po tri boda.

82' Trosar i Karasko pretrčali odbranu Rumunije bez rezultata (2:0)

Karasko je nanizao par fudbalera na levoj strani terena, krenuo je u sredinu, poslao loptu do Trosara koji ju je stigao, uspeo je da je pošalje u sredinu ka Lukakuu, ali su Rumuni bili dobro postavljeni pa je pas presečen.

80' Nova izmena kod Rumuna - 2:0

Alibev menja Draguša.

80' DE BRUJNE UDVOSTRUČIO PREDNOST BELGIJE

77' Rumunija želi poravnanje

Fudbaleri Rumunije bolje igraju drugo poluvreme, iako se čini da Belgija kontroliše ovaj duel. Rumuni pokušavaju brzim loptama na prvi dodir da dođu do pozicije iz koje može da se ugrozi gol Belgije.

76' Teata savladao umor, napušta igru

Zeno de Bast menja Artura Teata na poziciji štopera.

72' Dve izmene u Belgiji

Izašli su Doku i Tilemans, ušli su Janis Karasko i Orel Mangala.

68' Man propustio veliku priliku za Rumune - 1:0

Brzonogi Denis Man, najbolji igrač Rumunije u dosadašnjem toku prvenstva istrčao je jedan na jedan sa golmanom Kastelsom, ali je čekao dosta i na kraju pogodio dobro postavljenog vratara "crvenih đavola".

68' Dvostruka izmena u Rumuniji

Olaru i Hadži su ušli u igru umesto Marina i Mihaile.

66' Marijus Marin zaradio kartu

Fudbaler Pize upisan je na karton žute boje.

63' Lukaku ponovo iz ofsajda (1:0)

Iskusni fudbaler Rome dobio je dobru loptu u prostor, istrčao je kontru izašao jedan na jedan sa golmanom Rumunije, pogodio mrežu, ali je posle intervencije VAR-a dosuđen ofajd.

60' Prvi karton i za Rumuniju

Banku će dobiti javnu opomenu posle oštrog starta. Marčinjak nije ni trenutak oklevao da izvadi žuti karton iz džepa.

56' Prva promena na meču - izlazi Lukebakio (1:0)

Iz igre izlazi Lukebakio koji ima žuti karton, a umesto njega će u igru ući Leandro Trosar.

Lukebakio će zbog dva vezana kartona propustiti predstojeći meč.

55' De Brujne ponovo probao, Nica siguran

Identična situacija i identičan pokušaj kapitena Belgije. Šutirao je po sredini gola - na mestu je bio golman Rumunije.

52' Dobar šut De Brujnea završio pored gola - 1:0

Povukao je par driblinga, namestio se i šutirao sa oboda šesnaesterca. Lopta je imala unutrašnji felš, ali je na kraju prošla nekoliko centimtara pored leve stative gola koji brani iskusni Folirjan Nica.

48' Mihaila poslao loptu u publiku (1:0)

Povukao je prodor po levoj strani, ušao u šesnaesterac a onda je šutirao visoko preko gola.

46' Man testirao pažnju Kastelsa - 1:0

Šutiralo je krilo Rumunije sa više od 25 metara, ali je golman Belgije oprezan i siguran.

Počelo je drugo poluvreme

Kraj prvog poluvremena - Belgija u prednosti 1:0

Sve ide po planu belgijskog nacionalnog tima. Posle poraza od Slovačke u prvom kolu, Tedesko je odlučio da pojača napad i vezni red brzim igračima i to je donelo rezultat.

"Crveni đavoli" u potpunosti kontrolišu utakmicu od njenog starta, što zbog dominantne igre, što zbog ranog gola koji su postigli.

Poveli su već u drugom minutu golom Jurija Tilemansa, igrača iz veznog reda i fudbalera Aston vile. Narednih nekoliko minuta pripalo je Rumuniji koja je imala nekoliko dobrih sekvenci u igri iz kojih je možda mogla i do izjednačenja, ali je to bilo sve što je pokazala u prvom delu.

Belgijanci kontrolišu igru na sredini terena, lopta je 80 odsto vremena u njihovim nogama i konstantno kruže oko gola Nice.

Malo strpljenja, nesebičnosti i neka bolja reakcija Lukakua selekciju su delili od ubedljivije prednosti.

43' Rumunija se oslobodila pritiska, ali... (1:0)

Rumuni su odahnuli u poslednjih nekoliko minuta. Izašli su malo više sa defanzivnom linijom, pa lopta ne kruži oko njihovog šesnaesterca, ali nikakvu veću korist nisu dobili od toga jer su i bekovi i krila uplašeni da izađu napred i pređu polovinu terena.

39' Draguš ne koristi lošu defanzivu Belgije

Mogla je Rumunija do poravnanja, ali se čini da Draguš nije verovao da je skoro pa duplo brži od vremešnog Vertongena. Na kraju je loptu pokupio Kastels na par metara od gola.

Španska kragna Marijuša Marina za De Brujnea

35' Lukebakio zaradio žuti karton

Lukebakio je neoprezno pokupio Mihailu pošto je promašio loptu, pa je zbog nesmotrenog starta prvi fudbaler na meču koji je dobio javno upozorenje.

32' Lukaku van ritma i forme (1:0)

Osim asistencije za Tilemansa koju je odradio dobro jer nije imao bolje rešenje, Lukaku je nanizao nekoliko loših poteza.

Loš prijem, loše dodavanje, pozicioniranje i loš šut. Lukaku kao ni protiv Slovačke nije dan.

26' Belgija dominantna na sredni terena

Selektor Domeniko Tedesko izabrao je ofanzivnu postavu Belgije. Sa čak šest igrača u veznom redu i na krilima koji konstantno kontrolišu igru.

Veliki broj igrača na sredini terena i u navali često pronalazi rupe u defanzivi slanjem lopti u prazan prostor između redova.

18' Belgija niže prilike, i promašaje - 1:0

Nižu se prilike selekcije Domenika Tedeska. Posledi put je pretio Lukebakio kojeg je posle sjajnog slaloma pretrčavši 50 metara sa loptom uposlio Kevin de Brujne.

14' Lukaku sve bliži golu (1:0)

Panika je zahvatila redove Rumunije, a pogotovo one najbitnije - defanzivne. Lukaku je imao dobru priliku u šesnaestercu, ali je brzo udvojen pa mu je šut i izblokiran.

11' Belgija se odbranila od napada Rumunije

Posle nekoliko minuta zaista dobre inicijative fudbalera Edvarda Jordaneskua, Belgija je uspela da smiri igru. "Crveni đavoli" kontrolišu sredinu terena i loptu konstantno drže na polovini selekcije Rumunije.

5' Rumunija ofanzivna - 1:0

Rumunija posle primljenog gola opseda gol Kastelsa. Za samo dva minuta uputili su tri šuta ka golu "crvenih đavola" i izveli dva udarca iz ugla.

2' GOOOOL, TILEMANS PRVIM ŠUTEM DO GOLA

Belgija koristi prvu priliku na meču. Ekipa Domenika Tedeska bila je u napadu preko Žeremija Dokua, on je sa ivice šesnaesterca dodao do Lukakua koji je bio na desetak metara od gola Nite.

Napadač Rome nije mogao da šutira ka golu pa je vratio loptu na sedamnaest metara gde ju je dočekao Tilemans i šutem iz prvog kontakta poslao u mrežu Rumunije.

Počeo je meč

Šimon Marčinjak deli pravdu

Poljski arbitar Šimon Marčinjak deli pravdu, a njegovi pomoćnici su Adam Kupsik i Tomaš Listkevič.

U VAR sobi su takođe Poljaci Tomaš Kvijatovski i Bartoš Frankovski.

Startna postava za koju se odlučio Edvard Jordanesku

Sastav za koji se odlučio Domeniko Tedesko

Ključni igrači selekcije Rumunije

Rumuni se oslanjanju na odbranu, budući da su na deset utakmica u kvalifikacijama primili svega pet golova, a jedini poraz upisali su od na ovim prostorima omražene selekcije Švajcarske.

U timu Rumunije teško je izdvojiti neku zvezdu, ali je jedan od boljih igrača Janis Hadži, fudbaler Alavesa. Od njega se očekuje kreacija u napadu, dok bi odbranu pod kontrolom trebalo da drži Radu Dragušin, igrač Totenhema.

Kapiten ekipe i njen plejmejker je iskusni Nikolaje Stanču koji je napunio 31. godinu i igra u ligi Saudijske Arabije.

Najopasniji ofanzivni igrač ekipe je krilo Parme Denis Man.

Ključni igrači belgijske generacije koja gubi sjaj

Fudbalerima Belgije igranje velikih takmičenja nije nepoznanica, ali ostvarivanje uspeha na njima, jeste.

Vođa ekipe nesumljivo je Kevin de Brujne, fudbaler Sitija jedan je od najboljih fudbalera na svojoj poziciji, a koliko znači ekipi govori i podatak da mu je ponuđen novi ugovor.

De Brujne igra na poziciji ofanzivnog veznog irača, a ujedno je i organizator igre kako u timu, tako i u reprezentaciji.

Stubovi defanzive su Jan Vertongen i Aksel Vitsel kojima je ovo poslednje veliko takmičenje na kojima učestvuju s obzirom da su ušli u pozne igračke godine.

U ofanzivi će se dosta očekivati od Žeremija Dokua i Romelua Lukakua. Doku je najtalentovaniji fudbaler nove generacije u kojoj predvodi Artura Vermirena, Johana Bakajoka i Luisa Opendu, dok je Lukaku sa 83 gola iz 114 nastupa za nacionalni tim najbolji strelac ekipe.

Rumunija deklasirala Ukrajinu

Fudbaleri Rumunije savladali su na "Minhenskoj areni" Ukrajinu ubedljivo sa 3:0 u prvoj utakmici grupe E na Evropskom prvenstvu.

Ekipa Domenika Tedeska utakmicu je počela veoma loše, a drugo poluvreme igrala lošim intenzitetom i bez pravog podizanja ritma, iako se činilo da će doći do izjednačenja, to se nije dogodilo.

Rumunija je prepustila Ukrajini terensku inicijativu, posed lopte i veliki broj dodavanja, ali je radila ono što najbolje zna – branila se i čekala grešku rivala.

"Crvenim đavolima" poništena su dva gola Lukakua koje je postigao iz nedozvoljenih pozicija.