Početna strana > Hronika > EURO 2024: Fudbaleri Engleske nakon boljeg izvođenja penala 5:3(1:1) pobedili Švajcarsku i plasirali u polufinale Evropskog prvenstva

subota, 06. jul 2024.

Fudbaleri Engleske su se plasirali u polufinale Evropskog prvenstva u Nemačkoj, pošto su nakon rezultata 1:1 i boljeg izvođenja jedanaesteraca (5:3) pobedili Švajcarsku u Diseldorfu.

Od prvog minuta četvrtfinalnog duela Engleske i Švajcarske delovalo je da su navijači na "Diseldorfskoj areni" osuđeni na dugo veče koje će se završiti izvođenjem jedanaesteraca. I zaista, nakon 120 minuta prilično nezanimljivog fudbala na semaforu je pisalo 1:1, pa je traljav šut Manuela Akanđija u prvoj seriji, koji je Pikford lako zaustavio, odlučio da će Engleska u polufinale Evropskog prvenstva u Nemačkoj.

Engleska je u polufinalu!

5:3 - pogađa Arnold, Engleska je u polufinalu!

4:3 - Amduni ostavlja Švajcarce u igri

4:2 - Toni je uzeo kratak zalet i pogodio

3:2 - pogodio je Pikford stranu, ali je udarac Šaćirija bio snažan i precizan

3:1 - Saka precizan, Englezi i dalje u prednosti

2:1 - Šer pogađa za Švajcarsku

2:0 - Belingem je prevario Zomera i duplirao prednost Engleske

1:0 - Pikford brani jako loš udarac Akanđija!

1:0 - Palmer precizan, vodi Engleska

Englezi će prvi šutirati...

KRAJ - 1:1, pobednika će odlučiti penali

Od samog početka utakmice izgledalo je da su navijači u Diseldorfu večeras osuđeni na penale. Tako će i biti...

120' Jedan minut deli nas od penala...

118' Dvostruka promena u timu Švajcarske (1:1)

Ebišer i Frojler su izašli iz igre, a meč će nastaviti Sijero i Amduni

117' Šaćiri pogodio rašlje iz kornera (1:1)

Pokušao je Šaćiri pravo iz kornera da iznenadi Pikforda. Pogodio je mesto gde se spajaju stativa i prečka.

115' Foden je završio meč (1:1)

Fil Foden je okončao meč protiv Švajcarske, a u nastavku igraće Trent Aleksander Arnold.

109' Izmene u oba tima (1:1)

Embolo može na tuširanje, u igri je Šaćiri. Menja i Sautgejt - na terenu je Ajvan Toni umesto Kejna. Završio je napadač Engleske nakon jednog duela u pokretnim frižiderima kod klupe i uhvatio se za nogu. Deluje da nema više snage.

106' Počeo je drugi produžetak...

Englezi su u napadu...

Kraj prvog produžetka - 1:1

Očekivano, oprezni su bili i jedni i drugi u prvom produžetku. Nije bilo inteziteta i dinamike, mada je Rajs odlično šutirao iz velike daljine u 95. minutu. To je bila i jedina prava prilika da se rezultat promeni.

102' Gužva pred golom Švajcarske (1:1)

Velika gužva pred golom Švajcarske. Belingem je pokušao u dva navrata, prvi put je blokiran njegov šut, a onda je morao i Zomer da reaguje. Mnogo protivničkih igrača je bilo oko fudbalera Engleske, nije imao prostora za snažniji udarac.

98' Menja Jakin (1:1)

Zakarija će upisati prve minute na šampionatu Evrope. Zamenio je Ndojea.

95' Rajs kao iz topa (1:1)

Kao iz topa je šutirao Rajs iz velike daljine, ali je Somer bio spreman. Napravio je efektnu paradu i "izvadio" loptu iz gola.

91' Počeo je prvi produžetak...

Švajcarci su drugi put danas krenuli sa centra...

Kraj - 1:1, slede produžeci

Mnogo sreće su imali Englezi u finišu utakmice, lako je Švajcarska mogla do pobede duboko u nadoknadi vremena. Šer je odlično centrirao sa desnog boka, a Embolo nije video da mu je Ndoje iza leđa, pa je pokušao iz teške pozicije i praktično skinuo loptu sa glave saigrača kojem bi bilo mnogo lakše da savlada Pikforda.

90' Igraće se još tri minuta u Diseldorfu...

Ne žure sada ni jedni ni drugi, rizik je velik.

85' Žuti karton za Vidmera (1:1)

80' GOOOOL - Saka za 1:1

Ništa se nije dogodilo do 75. minuta u Diseldorfu, a onda - dva gola u pet minuta. Saka je sve sam uradio. Povukao je loptu sa desnog boka u sredinu i izuzetno precizno šutirao u dalji ugao. Lopta je liznula stativu i završila u golu.

78' Dvostruka izmena u timu Engleske (1:0)

Mejnu i Tripije su izašli, a umesto njih igraće Luk Šo i Ebereči Eze.

75' GOOOOOOL - 1:0 za Švajcarsku

Nagrađeni su Švajcarci za nešto hrabriju igru u drugom poluvremenu ili tačnije rečeno - kažnjeni su Englezi za kukavičluk. Ndoje je sa desnog boka uputio precizan centaršut po zemlji i pronašao Emboloa, koji se spretno snašao i smestio loptu u mrežu.

70' Švajcarci pritiskaju u drugom poluvremenu (0:0)

Švajcarci su u drugom poluvremenu "prisvojili" loptu. Konstantno su na protivničkoj polovini, mnogo ofanzivniji od Engleza, koji se brane u niskom bloku ispred Pikforda. Deluje da čekaju priliku za kontranapad.

Da li ste znali?

Žreb je često Englesku i Švajcarsku slao u istu grupu u kvalifikacijama za velika takmičenja, ali retko su im se putevi ukrštali na završnim turnirima prvenstava Evrope i sveta - samo tri puta.

Jednom na Mundijalu 1954, čiji je domaćin bila Švajcarska (2:0 za Englesku), zatim na Evropskom prvenstvu 1996, kada su Englezi igrali pred svojim navijačima na "Vembliju" (1:1) i poslednji put na Evru 2004. u Portugaliji (3:0 za Englesku).

67' Kejn "požuteo" (0:0)

Neoprezni Hari Kejn je udario rukom Akanđija i zaradio žuti karton.

64' Dve izmene u švajcarskom timu (0:0)

Iz igre su izašli Rider i Vargas, na terenu su Zuber i Vidmer.

57' Embolo još jednom u glavnoj ulozi (0:0)

Embolo muči Engleze. Rodrigez je odlično centrirao, a Embolo šutira glavom, ali je Konsa bio dovoljno blizu da ga omete i blokira.

51' Prvi šut u okvir gola - Embolo "dodao" Pikfordu (0:0)

Embolo se dobro zagradio u šesnaestercu i dobio od Frojlera loptu u pravo vreme, ali jako mlako šutirao. U svakom slučaju, prvi put je Pikford morao da se sagne, a u statistiku je upisan prvi šut u okvir gola.

46' Počelo je drugo poluvreme...

Švajcarci su zakotrljali loptu sa centra. Nije bilo izmena, isti fudbaleri su istrčali na teren.

Kraj prvog poluvremena - 0:0

"Prava prvenstvena", to je eufemizam za ovakve utakmice, a pravi pridev - dosadna. Oprezni su i plašljivi bili i jedni i drugi u prvom poluvremenu, bez namere da rizikuju i zaleću se u ofanzivu. Englezi jesu bili nešto opasniji, naročito po desnom boku, gde je špartao Saka, ali za 45 minuta fudbala nije bilo šuteva u okvir gola. Deluje da će samo trenutak inspiracije ili jedan vrhunski potez odlučiti pobednika i polufinalistu Evropskog prvenstva.

45' DŽaka blokirao Mejnua (0:0)

Konačno opasan napad Engleza. Saka je probio po desnom boku sve do peterca, prosledio je loptu do Mejnua, ali je Granit DŽaka u poslednji čas blokirao njegov udarac iz neposredne blizine gola.

40' Ništa novo u Diseldorfu (0:0)

I dalje se ništa vredno pažnje nije dogodilo u Diseldorfu. Uglavnom je lopta na sredini terena, ali ne uspevaju ni jedni ni drugi da organizuju kvalitetan napad. Igra se sporo, tromo i sa mnogo dodavanja kojima se ne dobija apsolutno ništa - ja tebi, ti meni.

32' Žuti karton za Šera (0:0)

Šer je oborio Belingema i prvi danas zaradio žuti karton.

30' Pola sata uspavanke (0:0)

Nije lako gledati ovakav fudbal nakon jučerašnjeg duela Nemačke i Španije. Prilično nezanimljivo u prvih pola sata, bez jedne jedine prave šanse na oba kraja terena. Ni jedni ni drugi još uvek nisu u statistiku upisali šut u okvir gola. Englezi imaju nešto veći posed lopte, u nekoliko navrata su probili po desnom boku, ali daleko je to bilo od prave opasnosti po golmana Zomera.

20' Pokušaji sa distance bez rezultata (0:0)

Pokušali su i jedni i drugi sa distance. Deklan Rajs je šutirao sa 18 metara, ali je izblokiran - lopta nije ni došla do gola Švajcarske. Samo nekoliko minuta kasnije udarac sa distance je testirao i Mejno, ali ni njegov šut nije prošao kroz gust blok.

10' Mirno na početku utakmice (0:0)

Oprezni su i jedni i drugi na početku utakmice, nije u prvih deset minuta bilo prilike da se rezultat promeni, mada su Švajcarci u nekoliko navrata stigli do šesnaesterca i zapretili centaršutevima, od kojih su se Englezi uspešno odbranili.

5' Švajcarski navijači briljiraju sa transparentima...

"Vaš kralj gleda Vimbldon, naš ga je osvojio osam puta", napisali su navijači Švajcarske na parčetu kartona.

1' Počela je utakmica...

Prvi napad u Diseldorfu imaju fudbaleri Engleske, koji danas igraju u beloj opremi