Početna strana > Hronika > EURO 2024: Fudbaleri Slovačke pobedili Belgiju 1:0 u utakmici prvog kola grupe E, Belgijancima poništena dva gola. Rumunija odličnom igrom razbila Ukrajinu 3:0

ponedeljak, 17. jun 2024.

Fudbaleri Slovačke pobedili su Belgiju 1:0 u utakmici prvog kola grue E na Evropskom prvenstvu. Ivan Šranc je postigao trijumfalni pogodak.

Slovaci su upisali treću pobedu u istoriji reprezentacije na evropskim prvenstvima. Belgija uprkos snažnim pritiscima tokom utakmice nije uspela da izjednači rezultat. Slovačka je do vođstva stigla golom Ivana Šranca u sedmom minutu meča.

Briljantan i pomalo iznenađujući početak za tim Frančeska Kalcone koji je pronašao način da zaustavi Belgijance koji su među favoritima na turniru. Šrancov rani gol doneo je Slovacima samopouzdanje, istini za volju, uz veliku dozu sreće i hrabrosti su i stigli do važnog trijumfa i prva tri boda u grupi. Slovačka je prethodni Evro počela pobedom - 2:1 protiv Poljske, ali ovaj trijumf je nešto bolji.

Belgija je počela veoma loše utakmicu, a drugo poluvreme igrala lošim intenzitetom i bez pravog podizanja ritma, iako se činilo da će doći do izjednačenja, to se nije dogodilo. Romelu Lukaku je kao najistureniji napadač bio najbliži golu, postigao je dva, ali je VAR bio neumoljiv. Prvo je u 56. minutu bio precizan, a potom u finišu meča, oba puta je upisan gol, ali su nakon konsultacija sa VAR sobom poništena.

Slovački vezista Stanislav Lobotka proglašen je igračem utakmice. Lobotka je bio sjajna, uvek ispred lopte, a pravio je maestralnu kretnju, najzaslužniji je što Kevin de Brujne nije ima velikog uticaja na igru Belgije.

Slovačka je timskom igrom odgovarala na idividualne akcije igrača Belgije. Najveće probleme Slovacima pravio je Žeremi Doku koji nije imao valjanu podršku od saigrača u poslednjoj trećini terena.

Fudbaleri Rumunije su ranije u prvom meču prvog kola grupe E savladali Ukrajinu rezultatom 3:0.

Slovačka će u drugom kolu grupe E 21. juna igrati protiv Ukrajine, dok će se Belgija dan kasnije sastati sa Rumunijom.

Prvo kolo:
17. jun: Rumunija - Ukrajina 3:0 (Minhen)
17. jun: Belgija - Slovačka 0:1 (Frankfurt)

Završena je utakmica, pobeda Slovačke.

94' Duda izašao, Obert ušao u igru - 0:1

93' Belgijanci prebacuju sredinu terena - 0:1

Belgijanci u finišu meča pokušavaju dubokim lopta da dođu do protivničkog šesnaesterca, nervozna je prisutna kod igra obe ekipe, ali se Slovaci hrabro drže.

De Brujne potrčao na utakmici

91' Napetost traje i ne prestaje - 0:1

Svi Slovaci kao jedan brane svoj gol, dok Belgijanci neumoljivo napadaju.

90' Još sedam minuta igre - 0:1

89' Nema gola, Slovačka i dalje vodi - 0:1

Meler je doneo odluku da nema gola, jer je Openda igrao rukom prilikom prijema, a pre prodora.

Meler gleda TV i spornu situaciju u kojoj je Openda igrao rukom

VAR provera situaciju

86' GOOOOOOL! Luakaku je zaista strelac gola - 1:1

Romelu Lukaku je postigao izjednačujući gol, ovoga puta je priznat, za razliku od prethodnog koji je VAR odlukom poništen.

Openda je napravio sjajan prodor po levoj strani, a potom uposlio napadača Belgije koji je bipo usamljen na 11 metara od gola i sjajnim udarcem savladao Dubravku.

84' Doku je izašao - 0:1

Dvostruka promena u timu Belgije, Doku je izašao, a sa njim i Karasko. Umesto njih igraće Openda i Lukebakio.

81' Strelac gola napustio igru - 0:1

Strelac jedinog gola u dosadašnjem delu igre Ivan Šranc je napustio teren, umesto njega će igrati Dacid Duriš.

80' Slovačku nešto više od 10 minuta deli od trijumfa - 0:1

Odlična, borbena i uporna igra Slovaka donela je rezultat, ali će još desetak minuta biti potrebno da održe rezultat do kraja meča.

De Brujne se predao?

Kompilacija promašaja

73' Tilemans umesto Trosara - 0:1

Još jedna promena u timu Belgije, Tilemans će igrati do kraja meča.

Prva zvanična utakmica Slovačke protiv nacističke Nemačke

Prva zvanična međunarodna utakmica Slovačka je odigrala 1939. godine protiv nacističke Nemačke. Duel je odigran u Bratislavi 27. avgusta.

69' Dvostruka promena u timu Slovačke - 0:1

Iz igre su izašli Božinjik i Hraslin, a igraće Strelec i Suslov.

67' Gde je De Brujne, zašto ne igra?

Jedan od najboljih veznih igrača je neprimetan na terenu u meču protiv Slovačke. De Brujne je gotovo uvek iza lopte i nikako ne može da pronađe pravi ritam, ili kasni ili je ispred svih... to ne donosi dobru igru timu.

64' Hancko je ustao, na nogama je - 0:1

Kucka je na nogama, ustao je posle sudara sa Škrinjarom kada je udario u koleno saigrača. Deluje da je sve u redu sa Kuckom.

63' Hancko na zemlji - 0:1

Hancko je ostao na travi posle sudara sa Škrinjarom na gol liniji. Prekinuta igra.

Belgija sa devet golova razlike upisala najubedljiviji poraz i pobedu

Belgija je 28. februara 2001. godine na svom terenu savladala San Marino 10:1, a najveći poraz pretrpeli su od Engleske u aprilu 1909. godine na prijateljskoj utakmici 11:2.

61' Doku imitira Maradonu, a Škrinjar Vidića - 0:1

Doku veleslalomima lomi protivnike po levoj strani, Slovaci su malo nervozni kada krilni napadač Belgija ima loptu u nogama, ali ne i Milan Škrinjar koji diktira igru u zadnjoj liniji Slovačke, poput Nemanje Vidića u Mančester junajtedu.

59' Razigrani Belgijanci, ali Slovaci dobri ispred gola - 0:1

Slovačka se povukla pod pritiskom Belgije, svi igrači su gotovo na njihovoj polovini, ali Lukaku i ekipa ne uspevaju da postignu gol.

58' Mangala izašao iz igre - 0:1

Orel Mangala je napustio teren, a igraće Johan Bakajoko.

57' Nema ništa od gola - 0:1

VAR je asistirao sudiji Meleru i doneo odluku da poništi gol Romelua Lukakua.

56' GOOOOOOOOL! Lukaku postigao gol - 1:1

Poklekla je odbrana Slovačke, a Romelu Lukaku je iskoristio snagu i klizećim startom ugurao loptu u gol protivnika. Onana je odlično reagovao prilikom centaršuta i spustio loptu na tri metara od gola.

50' Belgija preko Dokua, ali bez efikasnosti - 0:1

Fudbaleri Belgije pokušavaju uglavnom preko Dokua da prodru u šesnaesterac rivala, ali defanziva Slovačke je nepremostiva, barem za sada.

Počelo je drugo poluvreme - 0:1

Belgija ima zadatak da izjednači, a Slovačka da zadrži postojeći rezultat.

Belgija jedina najbolja na Fifinoj listi koja nije osvojila veliko takmičenje

Reprezentacija Belgije je jedina koja je bila najbolja na Fifinoj rang listi, a koja nije osvojila kontinentalno ili svetsko takmičenje.

Kraj prvog poluvremena, Belgija - Slovačka 0:1

Završeno je prvo poluvreme utakmice Belgija - Slovačka. Strelac jedinog gola bio je Ivan Šranc u sedmom minutu posle sjajne akcije u kojoj su Slovaci presekli loptu Žeremija Dokua unutar šesnaesterca i kasnije je sproveli iza leđa golamana Belgije.

45' Još dva minuta igre u prvom poluvremenu - 0:1

42' Proširite gol da bi Lukaku mogao da ga postigne - 0:1

Lukaku je izvan ritma, nije iskoristio jednu od prvih grešaka defanzivaca Slovačke. Loš prijem, potom pokupaj driblinga, Belgijancu je izgleda potreban širi gol kako bi zatresao mrežu.

41' Žuti karton za Šranca

40' Kastels odbranio odličan udarac Haraslina - 0:1

Ponovo su Slovaci briljirali u tranzicionoj igri. Kucka je maestralno povukao loptu napred i potom uputio centaršut do Haraslina koji je bio na ivici šesnaesterca i iz prve je šutirao ka golu Belgijanaca. Kastels je odlično odbranio odličan udarac.

36' Slovaci ništa ne prepuštaju slučaju - 0:1

Veoma ozbiljan pristup utakmici igrača Slovačke koji maestralno brane prostor. Belgijanci ne uspevaju da povežu igru, uprkos zvučniujim imenima na terenu.

30' Žuti karton za Mangalu - 0:1

30' Slovaci taktički odlični - 0:1

Fudbaleri Slovačke bez greške u defanzivi, uvek su ispred lopte, leđima okrenuti ka svom golu. Belgijanci češće napadaju, ali ne mogu da probiju odbrambeni zid rivala.

Lukaku blizu gola

21' Dubravka hteo da se oduži Dokuu - 0:1

Dubravka je izvan šesnaesterca pogrešio pri dodavanju lopte, oduzeo mu uje Trosar koji je potom uputi direktan udarac ka golu, ali je bio neprecizan. Međutim, Trosar je na desnoj strani ispred šesnaesteraa Slovačke imao Lukakua kome nije dodao loptu, ovo je bio drugi put da je Trosar eskivirao Lukakua.

18' Slovačka smirena u važnim trenucima - 0:1

U trenucima kada Belgija napada, Slovaci igraju veoma dobro. Pozicionirani su ispred šesnaesterca i sjajno prate kretnju rivala, ali imaju i pravovremen reakcije.

13' Belgijanci konsolidovali igru - 0:1

Fudbaleri Belgije su primirili igru i preuzeli terensku inicijativu. Slovaci su izuzetno agresivni u defanzivi, ali disciplinovano i sinhronizovano se brane.

7' GOOOOOOOOOL! Slovačka vodi - 0:1

Greška Dokua u primopredaji lopte kažnjena je golom. Šranc je presekao loptu, ostavio za Haraslina koji je šutirao pravo u golmana Belgije, ali se lopta odbila do Šranca koji je zatresao mrežu rivala.

5' Lukaku opet bez efikasne završnice - 0:0

Romelu Lukaku ima loš balans, ne uspeva da primiri loptu, opet je bio u prilici da matira Dubravku, ali je loš prijem presudio da se lopta otkotrlja do gol-auta.

3' Lukaku ne može da pogodi mrežu 0:0

Žeremi Doku je napravio odličan prodor po desnoj strani, a prilikom ulaska u šesnaesterca Slovačke dodao je do De Brujnea koji je poslednjim naporom udario loptu koja je došla do Lukakua, ali napadač Belgije nije uspeo da savlada Martina Dubravku, golamana Slovačke sa pet metara.

Počeo je meč...

Početni udarac izveli su fudbaleri Slovačke.

Intoniranje himni...

"Munje iznad Tatri", nacionalna himna Slovačke je intonirana, a uslediće i himna Belgije "Pesma Brabana".

Fudbaleri izlaze na teren

Fudbaleri Belgije i Slovačke, predvođeni Škrinjarom i De Brujneom su upravo kročili na teren.

Belgijanci su brojniji, ali ima i Slovaka

Vitselu se čini da je Lukaku spreman

Završeno je zagrevanje, igrači uskoro ponovo na terenu

Završeno je zagrevanje, fudbaleri polako, ali sigurno napuštaju teren, da bi se kasnije opet vratili.

Belgijanci svi kao jedan

Lukaku, jedan od iskusnijih u timu, a kao da je juče debitovao

Romelu Lukaku je upisao 115 i postigao je 85 golova u dresu Belgije. Ovo mu je treće Evropsko prvenstvo, a uspeo je na 10 duela na upiše šest golova.

Zagrevanje fudbalera...

Igrači Belgije i Slovačke se zagrevaju, nakon čega će se vratiti u svlačionice kako bi obavili poslednje pripreme pred početak meča. Stadion nije popunjen do kraja, ima mesta.

Prvo na teren, a onda u svlačionice

Fudbaleri Belgije i Slovačke su po dolasku na Frankfurtsku arenu, prvo otišli do terena kako bi proverili stanje trave, a onda su se uputili u svlačionice. Uskoro se očekuje zagrevanje fudbalera.

Prva postava Belgije

Prvi tim Slovačke za meč protiv Belgije

Halil Umut Meler glavni sudija duela

Halil Umut Meler je turski fudbalski sudija. On je na Fifinoj listi od 2017. i član je Uefinih elitnih sudija od 2022. U decembru 2023. je hospitalizovan nakon napada na kraju utakmice Superlige Turske između Ankaragučua i Rizespora, zbog čega liga bila suspendovana.

Pomagaće mu Emre Eisoj i Kerem Ersoj. Četvrti sudija je Serdar Gezubujuk. U VAR sobi je Bastijan Danker.

Ključni igrači reprezentacije Slovačke

Najbolji fudbaler reprezentacije u poslednjim godinama zasigurno je bio Marek Hamšik koji je prethodne godine završio karijeru. Slovačka ima nekoliko dobrih igrača, ali ih nema dovoljno za neki ozbiljniji rezultat, pa bi i treće mesto u grupi bio veliki uspeh.

Ekipu predvodi kapiten Milan Škrinjar, fudbaler PSŽ-a. Jedan je od najpouzdanijih štopera u Evropi i sa Davidom Hankom iz Fejnorda stub je odbrane ekipe.

Njima se pridodaje i vremešni, ali iskusni Martin Dubravka, golman Totenhema. Nažalost, kao što je slučaj i sa Srbijom, Slovačka ne može da se pohvali bekovima koji mogu da naprave razliku, pa su na tim pozicijama najslabiji.

Stanislav Lobotka, fudbaler Napolija, zadužen je za organizaciju igre i povezivanje odbrane i napada. Iako u timu najčešće igra defanzivnog veznog, zbog manjka kvalitetnog igračkog kadra, neretko je on taj koji ulazi duboko u protivničku polovinu organizujući napad.

Fudbaler koji u ovim namerama pomaže Lobotki, kolega je iz Serije A i fudbaler Verone Ondrej Duda.

Levo krilo, Lukaš Haraslin najopasnija je pretnja u napadu zbog svoje brzine i kontrole lopte. Fudbaler Sparte iz Praga na pet mečeva u kvalifikacijama upisao je tri gola i asistenciju.

Ključni igrači generacije koja gubi sjaj

Eden Azar je završio karijeru, a nije još mnogo partija u dresu reprezentacije ostalo ni u nogama Aksela Vitsela, Jana Vertongena, Tome Menijea, Kevina de Brujnea, Janika Karaska i Romelua Lukakua.

Vođa ekipe Belgije na ovom šampionatu nesumljivo je Kevin de Brujne, fudbaler Sitija jedan je od najboljih fudbalera na svojoj poziciji, a koliko znači ekipi govori i podatak da mu je ponuđen novi ugovor.

De Brujne igra na poziciji ofanzivnog veznog irača, a ujedno je i organizator igre kako u timu, tako i u reprezentaciji.

Stubovi defanzive su Jan Vertongen i Aksel Vitsel kojima je ovo poslednje veliko takmičenje na kojima učestvuju s obzirom da su ušli u pozne igračke godine.

U ofanzivi će se dosta očekivati od Žeremija Dokua i Romelua Lukakua. Doku je najtalentovaniji fudbaler nove generacije u kojoj predvodi Artura Vermirena, Johana Bakajoka i Luisa Opendu, dok je Lukaku sa 83 gola iz 114 nastupa za nacionalni tim najbolji strelac ekipe.

Slovačka - jedan od najvećih autsajdera na šampionatu

Reprezentacija Slovačke je na predstojećoj smotri najboljih evropskih ekipa verovatno najveći autsajder. Od svih plasiranih timova ima najmanje šanse za podizanje pehara, pa je i sam plasman na šampionat za njih veliki uspeh.

Iako je jedan od autsajdera na prvenstvu, Slovačka je timskom igrom u kvalifikacijama pokazala da organizovanom igrom može da se nadmeće sa Luksemburgom, Islandom, i Bosnom ispred kojih je završila u grupi J u kvalifikacijama.

Belgija - reprezentacija sklona razočaranjima

Reprezentacija Belgije u poslednjoj deceniji poznata je kao selekcija sa velikim brojem zvučnih imena, ali i beznačajnih rezultata. Ovogodišnji šampionat prilika je da nekada velike fudbalske zvezde koje se bliže okončanjima karijera obraduju svoje navijače. Ako postoji generacija koja je donela razočaranja i drastično podbacila na svim takmičenjima na kojima je učestvovala, onda je to selekcija Belgije.

Frankfurtska arena – Ajntrahtov stadion u šumi

Frankfurtski "Valdstadion", odnosno "Stadion u šumi" izgrađen je 1925. godine i na njemu kao domaćin igra Ajntraht. Ime je dobio zbog krajolika u koji smešten, na mestu gde je nekada bilo polje za vojnu obuku. Četiri puta je rekonstruisan, a poslednji put 2005. godine, kada mu je pridodat pridev "Novi". Menjao je imena u skladu sa sponzorskim ugovorima ili Fifinim takmičenjima. Trenutni zvaničan naziv mu je "Dojčebank park".

Evropsko prvenstvo ove godine biće šesto internacionalno takmičenje pod okriljem Uefe i Fife sa utakmicama na "Valdstadionu". Na njemu su već igrani mečevi Mundijala 1974. i 2006, Evra 1988, Kupa konfederacija 2005. i Svetskog prvenstva za žene 2011. godine, kao i finala nemačkih šampionata pre formiranja Bundeslige.

Na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu biće poprište pet utakmica, uključujući jedan duel osmine finala.

Belgija i Slovačka posle uvertire u grupi E

U grupi E takmiče se Belgija, Slovačka, Rumunija i Ukrajina. Prvu utakmicu odigrali su Rumuni i Ukrajinci - 3:0.

Prvo kolo:
17. jun: Belgija - Slovačka (18.00, Frankfurt)

Rumunija odličnom igrom razbila Ukrajinu sa 3:0 u prvoj utakmici grupe E

Fudbalske reprezentacije Rumunije i Ukrajine otvaraju četvrti dan Evra i igraju prvi duel u grupi E.

Ekipa koju predvodi Edvard Jordanesku upisala je tek drugu pobedu na evropskim šampionatima iz sedamnaest odigranih duela.

Rumunija je prepustila Ukrajini terensku inicijativu, posed lopte i veliki broj dodavanja, ali je radila ono što najbolje zna - branila se i čekala grešku rivala.

Disciplinovanom igrom, dobro je sinhronizovala linije i nije dozvolila završni pas Ukrajincima kojim bi došli u gol šansu.

Kraj meča, pobeda Rumunije 3:0

90+2' Jeremčuk pogodio prečku

Ukrajinac je pokušao da lobuje golmana Rumunije koji je samo pogledom ispratio loptu.

89' Prilika da Mihaila postigne gol, ali u svoju mrežu

Mihaila je najviše skočio posle kornera Ukrajine. Lopta je prošla pored Nice i nekoliko centimetara blizu stative.

86' Stanču napustio igru

Kapiten Rumunije napustio je igru, a Razvan Marin preuzeo je kapitensku traku. Umesto Stančua u igri je Bogdan Rakovican, fudbaler poljskog Rakova.

84' Mudrik propustio najbolju šansu da smanji zaostak - 3:0

Fudbaler Čelsija dobio je upotrebljivu loptu u prostor. Probio je po levoj strani, ušao je previše blizu gol aut liniji, pa je iz teške pozicije šutirao preko gola Nice.

83' Izašao i Sudakov

U igri za reprezentaciju Ukrajine ušao je Ruslan Malinovski.

Navijač Rumunije istrčao na teren

Jedan od navijača Rumunije isrčao je na teren da pozdravi svoje miljenike koji su na pragu da osvoje tri važna boda.

77' Sudakov posle dugo vremena stavio Nicu na test - 3:0

Sudakov je šutirao sa dvadesetak metara, a Nica je paradom uspeo da zaustavi loptu koja nije bila dovoljno brza.

75' Izmene u Rumuniji

Iz igre su izašli Marin i Draguš, a menjaju ih Rus i Puškaš.

70' Ukrajina ponovo kontroliše posed, ali bez pretnji

Ukrajina je u poslednjih nekoliko minuta napravila tri kornera u nizu, ali bez opasnosti po gol Nice.

Radu Dragušin igra maestralnu utakmicu. Nema lopte koja je prošla pored njega danas.

62' Trostruka izmena u Ukrajini

Sergej Rebrov trostrukom izmenom želi da izvadi kestenje iz vatre.

Bražko je zamenio Stepanenka, Jaremčuk je ušao umesto Šarapenka, dok je u igri i Jarmolenko koji dolazi na mesto Cigankova.

62' Dvostruka izmena u Rumuniji

Igru su napustili ofanzivni igrači Koman i Man, a ušli su defanzivniji Hađi i Mihaila. Jordanesku brani rezultat.

57' GOOOOOL, Draguš Ukrajinu bacio u nokdaun 3:0

Posle kornera lopta je došla do Denisa Mana koji je napravio slalom, ušao u šesnaesterac, a onda poslao oštru loptu pred gol Lunjina. Najbolje je bio postavljen Draguš koji je loptu samo sproveo u mrežu.

53' GOOOOOL RAZVAN MARIN

Još jedan gool Rumunije sa distance. Razvan Marin natrčao je na loptu koju je posle slaloma izgubio Danijel Man.

Iz punog trka, šutirao je u donji ugao gola, a Lunjinu je lopta prošla ispod ruku. Golman Reala ponovo je glavni krivac.

50' Rumunija nastavila u istom ritmu - 1:0

Fudbaleri Rumunije nastavljaju da prete Ukrajini. Čini se da se ekipa Sergeja Rebrova nije povratila na poluvremenu.

Počelo je drugo poluvreme

Ukrajina je na teškom zadatku.

Poluvreme, Rumunija - Ukrajina 1:0

Rumunija vodi posle prvih 45. minuta igre na terenu "Minhen arene".

Ukrajina je preuzela terensku inicijativu, kontrolisala je u prvih pola sata, imala skoro pet puta više ostvarenih dodavanja, ali bez ozviljnijih prilika.

Ekipa Edvarda Jordaneskua skupila je linije, pomerala se skladno i nije dozvolila ni centimetar praznog prostora kuda bi lopta mogla da dođe do napadača Ukrajine.

Selekcija u žutim dresovima, čekala je greške rivala i pretila iz kontre. Jednu takvu napravili su Mikolenko i Lunjin.

Defanzivac je spustio loptu kasno do Lunjina koji ju je loše ispucao pa je kažnjen najlepšim golom od otvaranja šampionata. Precizan je bio Stanču.

Od ovog trenutka, Rumunija je mogla još dva puta do gola. Jednom je pretio desno krilo Denis Man a drzgi put je to ponovo bio Stanču koji je pogodio prečku iz kornera.

Ukrajinci su imali sreću što je prvo poluvreme završeno.

Ukrajina uzdrmana

Fudbaleri Ukrajine izgledaju dezorjentisano u poslednjih desetak minuta. Rumunija iz defanzive prešla u napad.

39' Prečka iz kornera za Rumuniju

Stanču je ponovo uzdrmao Lunjina. Golman Ukrajine izašao je daleko u šesnaesterac, kapiten Rumunije je to primetio, pokušao je da ga nadmudri, ali su milimetri nedostajali da se lopta od prečke odbije u gol.

38' Oštar udarac Mana, Lunjin pogledom ispratio loptu - 1:0

Denis Man šutirao je oštro sa ivice šesnaesterca. Lopta je išla po zemlji, a posle kontakta sa nekim od odbrambenih igrača završila je nekoliko centimetara pored gola.

Lunjin je samo pogledom ispratio.

35' Treći korner za Ukrajinu - 1:0

Prodor po levom boku Ukrajine završen je riskantnom intervencijom Dragušina koji je loptu poslao tek nekoliko desetina centimetara iznad svog gola.

29' GOOOOOL! STANČU

Rumunija koristi grešku Ukrajine. Lunjin je loše ispucao loptu, ona je posle presecanja došla do kapitena Stančua koji je iz prve poslao udarac u rašlje, neodbranjiv i za golmana Reala.

26' Rumunija preti tranzicijom - 0:0

Man je posle greške Ukrajinaca probio po desnoj strani, ušao u šesnaesterac, ali je lopta završila u korneru posle kojeg Rumuni nisu profitirali, jer je lopta bila blizu Lunjina.

Edvard Jordanesku, čovek sa velikim prezimenom

Edvard Jordanesku, selektor Rumunije odrastao je u fudbalskom okruženju i učio od jednog od najuspešnijih trenera u istoriji rumunskog fudbala.

Pod vođstvom njegovog oca, Rumuni su napravili najbolji rezultat u svojoj istoriji. Oni su 1994. godine stigli do četvrtine finala Svetskog prvenstva.

U osmini finala su savladali Argentinu, jednog od favorita za osvajanje titule. Rumunija je ekipu predvođenu Dijegom Armandom Maradonom savladala 3:2.

Ukrajina kompletirala pet puta više dodavanja

Ukrajina je razmenila 184 dodavanja, dok je Rumunija tek na 39.

17' Bez promene na terenu

Rumuni su dobro postavljeni u odbrani, pa Ukrajinci ne uspevaju da proslede loptu iza linija reprezentacije u žutom.

Posed Ukrajine svodi se na dodavanja na sredini terena.

10' Ukrajinci preuzeli inicijativu 0:0

Ukrajina je preuzela terensku inicijativu, kontrolišu igru, a Rumunija radi ono što najbolje zna - brani se i čeka svoju šansu iz eventualnih kontranapada.

4' Bez uzbuđenja na samom startu

Igra se sa dosta intenziteta ali bez pretnje po mrežu nekog golmana. Ukrajina ima više lopte u svojim nogama.

Počeo je duel

Sa centra kreće Ukrajina.

U toku je intoniranje himni dve selekcije

Startna postava Ukrajine

Startna postava Rumunije

Ključni igrači Rumunije

U timu Rumunije teško je izdvojiti neku zvezdu, ali je jedan od boljih igrača Janis Hadži, fudbaler Alavesa. Od njega se očekuje kreacija u napadu, dok bi odbranu pod kontrolom trebalo da drži Radu Dragušin, igrač Totenhema.

Kapiten ekipe i njen plejmejker je iskusni Nikolaje Stanču koji je napunio 31. godinu i igra u ligi Saudijske Arabije.

Najopasniji ofanzivni igrač ekipe je krilo Parme Denis Man.

Ključni igrači Ukrajine

Aleksandar Zinčenko kapiten je i najbolji fudbaler Ukrajine u poslednjoj deceniji. Iako nije dobijao mnogo prostora u Arsenalu u finišu sezone, svakako je neko na koga će Rumunija morati da obrati dosta pažnje. Srbija ga pamti po porazu 5:0 od Ukrajine u kvalifikacijama za Evro 2020. godine.

Na golu imaju pouzdanog golmana Reala Lunjina koji je maksimalno iskoristio šansu koja mu se ukazala ove godine povredom prvog golmana Tiba Kurtoe.

Ilija Zabarnji standardan je u Bornmutu i smatra se jednim od najtalentovanijih štopera u generaciji. U napadu su Mudrik, fudbaler Čelsija koji se nije najbolje aklimatizovao, ali i najbolji golgeter španske lige Artjom Dovbik.

Ukrajina morala kroz baraž

U kvalifikacijama su imali jako tešku grupu. Završili su na trećoj poziciji iza Engleske i Italije, a do Evra su se domogli kroz baraž.

U polufinalu doigravanja savladali su Bosnu i Hercegovinu u gostima 2:1, a strelci golova bili su Jaremčuk i Dovbik.

U finaliu su istim rezultatom bili bolji od Islanda. Strelci su bili Cigankov i Mudrik.

Rumunija sa prve pozicije do Evropskog šampionata

Rumunija je na iznenađenje mnogih kvalifikacije za ovaj turnir završila na prvoj poziciji u grupi i iza sebe ostavila Švajcarsku, Izrael, Belorusiju i Andoru.

Izabranici Edvarda Jordaneskua imali su 22 boda, čak pet više od Švajcaraca, dok su ostvarili 11 golova pozitivne razlike.

Minhenska arena - dom Bajerna

Čuvena "Alijanc arena" će tokom Evropskog prvenstva nositi ime "Minhenska arena" pošto Uefa i Fifa ne dozvoljavaju reklamiranje kompanija koje nisu zvanični sponzori šampionata.

Drugi po veličini stadion u Nemačkoj, posle onog u Dortmundu, sa više od 70.000 mesta, smanjio je kapacitet na 66.000 tokom prvenstva Evrope.

Reprezentacija Srbije će na ovom stadionu posle duela Rumunije i Ukrajine odigrati čak dve utakmice na Evropskom prvenstvu – protiv Slovenije 20. juna i Danske 25. juna.

Meč u olimpijskom Minhenu

Prestonica Bavarske i treći grad po broju stanovnika u Nemačkoj turistički je među najatraktivnijim, a ekonosmki među najznačajnijim metropolama, ne samo u svojoj zemlji, već i u Evropi.

U Minhenu sve "cveta" - ekonomija, trgovina, kultura, obrazovanje, nauka... Jedan je od gradova sa najboljim kvalitetom života u zapadnom svetu, što potvrđuju priznanja i visoki plasmani na top-listama u toj kategoriji.

Nagrada za potpuno uzdizanje iz pepela stigla je u vidu organizacije Olimpijskih igara 1972. godine.

Najpoznatiji događaj u Minhenu je svakako tradicionalni festival piva "Oktobarfest", manifestacija koja je prva asocijacija na ovaj grad i nemačku narodnu kulturu.