среда, 08. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европска комисија: Нема проблема са снабевањем гасом након истека споразума Русије и Украјине о транзиту. Европска гасна инфраструктура је флексибилна и прилагођена пријему гаса који није руског порекла
Хроника

Европска комисија: Нема проблема са снабевањем гасом након истека споразума Русије и Украјине о транзиту. Европска гасна инфраструктура је флексибилна и прилагођена пријему гаса који није руског порекла

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јануар 2025.

Европска комисија саопштила је да по истеку споразума о транзиту руског гаса преко Украјине 31. децембра 2024. године нема проблема са снабевањем гасом и да су обезбеђене алтернативне руте.

У саопштењу Директорат Европске комисије за енергетику саопштио је да је одржан ванредни састанак Комисије са Координационом групом за гас и земљама чланицама из централне и источне Европе, да је размотрена ситуација и да је закључено да нема забринутости око безбедности снабдевања гасом.

„Тај састанак је потврдио да захваљујући ефикасном припремном раду и координацији у региону и шире, нема забринутости о безбедности снаббдевања“, наводи се у саопштењу.

Додаје се да је снабдевање гасом обезбеђено алтернативним рутама (Немачка, Италија) и повлачењем из складишта.

„Европска гасна инфраструктура је флексибилна и прилагођена пријему гаса који није руског порекла“, наводи се у саопштењу.

Директорат је додао да су од 2022. године значајно ојачани нови капацитети за увоз течног природног гаса (ЛНГ).

„Нивои складишта од 72 одсто нешто су изнад просека (69 одсто) за ово доба године. Комисија одржава редовно праћење и комуникацију са државама чланицама и учесницима на тржишту, како би осигурала сигурност снабдевања најпогођенијим државама чланицама и спречила спекулације“, закључује се у саопштењу.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер