Početna strana > Hronika > Fajnenšel tajms: Kampanja za priznavanje Kosova pretrpela udarac
Hronika

Fajnenšel tajms: Kampanja za priznavanje Kosova pretrpela udarac

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 27. januar 2011.

Kampanja za priznavanje nezavisnosti Kosova od strane međunarodne zajednice pretrpela je udarac kada su delegati iz čitave Evrope velikom većinom prihvatili navode o nelegalnoj trgovini organima od strane vojnika Oslobodilačke vojske Kosova u ratu vođenom 1998-99. godine, piše Fajnenšel tajms.

Ubedljivo jučerašnje prihvatanje izveštaja Dika Martija na zasedanju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope o optužbama za ratne zločine izvršiće pritisak na tela za sprovođenje međunarodnog prava da sudski progone počinioce, navodi list.

U njemu se ističe da su albanski gerilci OVK ubijali i vadili organe Srbima i drugim zarobljenicima, a međunarodne institucije nisu uspele da to adekvatno istraže.

Po pisanju britanskog dnevnika ova odluka će takođe stvoriti probleme Briselu koji insistira na tome da Srbija i Kosovo započnu pregovore o poboljšanju zategnutih odnosa.

Fajnenšl tajms piše da je Dik Marti, izvestilac Saveta Evrope čije preporuke čine osnovu rezolucije, izdvojio kosovskog premijera Hašima Tačija kao glavnog gospodara rata pod čijim pokroviteljstvom se odigavala jeziva trgovina.

Iako su optužbe o trgovini organima poznate u regionu, ovaj novi publicitet mogao bi da nanese dugoročne probleme imidžu teritorije pretežno naseljene Albancima, konstatuje Fajnenšl tajms.

Bečki Der Standard piše da će izveštaj Dika Martija pred Parlamentarnom skupštinom Saveta Evrope „definitivno primorati Albance i na Kosovu i u Albaniji, da se ozbiljno suoče sa neprijatnim istinama koje su pratile borbu za oslobođenje koja je dovela do nezavisnosti Kosova februara 2008. godine”.

Izveštaj će ih primorati da istraže sudbinu 300 nestalih Srba, nekoliko stotina Albanaca i pripadnika drugih manjina koji se posle rata na Kosovu vode kao nestali, piše taj list i pri tom pita „kako je moguće da je broj nestalih Srba deset godina posle rata praktično ostao isti, 300 njih?”.

Argument da je još rano da se o zločinima govori jer Kosovo tek mora da osigura svoj status je nehuman, konstatuje list i dodaje da nikada ubistvo ne sme da se toleriše u interesu nekog političkog projekta.

„Ako vlasti u Albaniji i na Kosovu ono što Marti iznosi posmatraju samo kao marketinšku katastrofu, onda se čitava stvar relativizuje i dehumanizuje. Treba da se postaramo da pravosuđe može da funkcioniše intenzivno i nestranački kako bi se na obe strane izvršila pravda prema počiniocima i žrtvama”, navodi list.

Der Standard takođe konstatuje da bi pomirenju na Kosovu mogli dosta da doprinesu Albanci ako bi zločince u sopstvenim redovima sudski progonili i tako dokazali da se zločini ne relativizuju.

Oni treba da pokažu isto saosećanje za 300 nestalih Srba kao i za 800 nestalih Albanaca. Onda bi oni imali moralnu nadmoć i napravili prvi korak u pravcu trajnog pomirenja, navodi list.

Ako se to ne desi, onda Albanci siganiliziraju da su težili nezavisnosti samo zbog rasističkog principa etničke podele i ratnog plena, a ne zbog toga da se Kosovom pravednije i poštenije vlada nego pod prethodnim režimom, konstatuje Der Standard.

Švajcarski Svisinfo u vesti o usvajanju rezolucije od strane PS SE ističe da izveštaj Dika Martija ukazuje na umešanost najviših komandanata OVK u ubistva zarobljenih Srba i kosovskih Albanaca i prodaji njihovih organa. Među osumnjičenima je i premijer Hašim Tači, navodi švajcarski medij.

Svisinfo ističe da su članovi Saveta pohvalili Martija zbog hrabrosti kao i zbog „odličnog i teškog” rada.

Oni su pozvali na na hitnu akciju kako bi se odredilo da li su optužbe i tačne, bez obzira na politička mišljenja, i zatražili ozbiljnu istragu, navodi Svisinfo.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner