петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Габријел Ескобар: Милатовић сигнализирао да је сагласан са америчким ставом о проевропској влади која дели наш став поводом Русије. Подржавамо Лајчака. Србија да буде стрпљива
Хроника

Габријел Ескобар: Милатовић сигнализирао да је сагласан са америчким ставом о проевропској влади која дели наш став поводом Русије. Подржавамо Лајчака. Србија да буде стрпљива

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. септембар 2023.

 Замјеник помоћника америчког државног секретара Габријел Ескобар саопштио је да је предсједник Црне Горе Јаков Милатовић сигнализирао сагласан са америчким ставом о влади Црне Горе.

Овај амерички дипломата у Њујорку борави поводом засиједања Генералне скупштине Уједињених нација гдје је разговарао и планира сусрете са лидерима држава Западног Балкана.

Напоменуо је и да су америчке дипломате код црногорске делегације, конкретно предсједника Милатовића, увидјеле разумијевање у вези са потребом да проевропске странке формирају Владу.

“Предсједник Милатовић је имао важне и продуктивне састанке са савјетником Шолеом, државним секретаром и представницима Бијеле куће. Сједињене Државе су биле врло јасне да желимо да владу чине искључиво партије усредређене на европске интеграције и посвећене НАТО-у, које деле наш став у вези са Русијом. Мислим да смо били врло јасни у вези са тим и он је сигнализирао да се сагласио са тим. Желимо да се формира влада и окупе странке. Он, као шеф државе, има веома важну улогу да људима пренесе праву поруку. Тако да смо увјерени да је разумио оно што смо му пренијели”, рекао је Ескобар за Глас Америке.

Амерички дипломата је, међутим, изразио и забринутост што се Западни Балкан, како је указао, развија у двије брзине.

"Са једне стране су чланице Сјеверноатлантске алијансе које су веома посвећене свом НАТО и европском путу. Ту су и преостале три које се боре са потешкоћама. Током сусрета са њима досљедно сам пренио да Сједињене Државе подржавају њихов евроатлантски пут. Вољели бисмо и жељели да све оне ријеше унутрашње и регионалне разлике које их спречавају да напредују", навео је Ескобар.

Он је рекао и да је вријеме за нови приступ партнера унутар дијалога Србије и Косова.

Прецизирао је да, након још једног краха у разговорима Београда и Приштине, приступ треба да мијења страна која, како је назначио, дјелује по принципу - узми или остави.

"Конкретно мислим на Владу Косова. Јасно им је шта су њихове обавезе. И мислим да је изјава Бореља била веома јасна. Србију настављамо да охрабрујемо да буде конструктивна и стрпљива. Од ње настављамо да тражимо да не чини ништа што доприноси дестабилизацији Косова. Морамо да наставимо да радимо на дијалогу. Нема алтернативе за регион - осим европских интеграција", рекао је Ескобар у интервјуу Гласу Америке.

Он је додао да не прихвата критике на рачун ангажмана посредника у разговорима, дипломате Мирослава Лајчака.

"Лајчак ужива пуно повјерење Европске уније и Сједињених Држава. Послије краха разговора, 27 држава чланица Европске уније јавно је Лајчаку упутило подршку. Дакле, то је нешто са чиме ће он (Аљбин Курти, премијер Косова, прим.нов.) морати да се носи. Лајчак и дијалог неће нестати. Неће земља од миллион и по становника убедити трансатлантску заједницу са 700.000.000 људи да промијени тактику", рекао је Ескобар - додавши да је потребан прагматичнији приступ Владе Косова.

"Морам да додам још нешто. Током прошле седмице узнемириле су ме информације да се Лајчак нашао на мети напада на косовским друштвеним мрежама. Тражио сам од предсједнице Османи и премијера Куртија да их осуде. Не кажем да долазе из редова Владе Косова, али потребно јасно истаћи да су неприхватљиви напади личне природе на специјалног изасланика", прецизирао је Ескобар.

У осврту на то што је Србија још једном пропустила да се усагласи са казненом политиком западних савезника према Русији – Ескобар је указао да та држава не би требало да буде, како се изразио, странац у европској породици.

"Рећи ћу да сматрамо да Србија треба да уведе санкције. Она нема никакву законску обавезу да то учини и очигледно је да се ради о држави која самостално спроводи сопствену спољну политику. Дакле, то је оно што смо досљедно преносили и ја ћу то поновити", напоменуо је Ескобар - који, како је навео, због тијесног распореда још није разговарао са предсједником Србије Александром Вучићем.

“Надам се да ћемо се видјети током недјеље”, додао је Ескобар.

Указао је на забринутости у вези са Босном и Херцеговином.

"Она, као што знате, има пред собом велике изазове. Највећи је то што Милорад Додик доводи у питање основе стабилности и безбједности успостављених прије више од 25 година - Дејтонски мировни споразум и све структуре унутар њега, укључујући успостављање мира и позицију високог представника. То је тренутно највећи највећи изазов за Босну и Херцеговину”, навео је Ескобар.

Заложио се да стране које, како је указао, имају развијен осећај одговорности - пронађу начин за оснаживање Дејтонског споразума и покрену европски пут Босне и Херцеговине.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер