Početna strana > Hronika > General Markus Bentler: Kosovo prilično bezbedno i mirno mesto
Hronika

General Markus Bentler: Kosovo prilično bezbedno i mirno mesto

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 06. decembar 2009.

Komandant Kfora i nemački general Markus Bentler je rekao da smanjenje broja pripadnika KFOR-a na Kosovu, koje se definiše kao "adaptacija nivoa snaga", je rezultat ostvarenog napretka. Bentler je najavio da bi broj vojnika ove misije do kraja januara naredne godine trebalo da bude oko 10.000.

"To je najviše zbog napretka na Kosovu, koji ga čini prilično bezbednim i mirnim mestom", ocenio je Bentler agenciji Fonet i napomenuo da NATO stalno prati situaciju i adaptira snage u skladu sa potrebama.

Komandant Bentler  je istakao da se Kfor ozbiljno trudi da racionalizuje i organizuje svoje snage da bi bile mobilnije, brže, da se lakše adaptiraju, budu pokretljivije, fleksibilnije, da bi na taj način reagovale na bilo kakvu pretnju koja se može dogoditi i ugroziti bezbednost.

Ocenjujući da Kfor ima dobar rezultat u proteklih 10 godina u obezbeđivanju sigurnog i bezbednog okruženja, Bentler je istakao da je "veoma optimističan" da njegovi pripadnici, spretnošću, stavom i dobrim radom, mogu sprečiti bilo kakve veće korake unazad.

"Uvek želim da prenesem ljudima Kosova, da ih uverim u postojanje naše posvećenosti i sposobnosti da sprečavamo takve situacije", poručio je Bentler, napominjući da "trenutno nema pokazatelja da će se bilo šta dogoditi što bi moglo pogoršati stanje".

"Sveukupno, nemam nikakvih indikacija da će se ovde na Kosovu dogoditi bilo šta što bi vodilo ka neredima većih razmera", precizirao je Bentler i dodao da se svaki pojedinačni incident pažljivo posmatra.

Na pitanje da li se pred drugi krug lokalnih izbora na Kosovu mogu očekivati incidenti, Bentler je primetio da se incidenti u vreme prvog kruga izbora mogu izbrojati na prste jedne ruke.

"Izbori su bili mirni i demokratski i zato je na njih izašlo 45 odsto ljudi. Pred sledeći krug izbora nema nikakvog razloga koji bi sprečio birače da glasaju", naglasio je Batler i dodao da će na terenu će biti pripadnici Kosovske policije, Euleks i Kfor.

Benlter je naglasio da se unapred raduje nastavku dobre saradnje sa ljudima koji žive severno od reke Ibar.

Upitan da li će Kosovske bezbednosne snage u budućnosti prerasti u vojsku, Bentler je odgovorio da su to snage "bez vojnog karaktera", organizovane na dobrovoljnom principu.

Na pitanje da li Kfor kontroliše granice sa Mekedonijom, Albanijom i Crnom Gorom, gde su i švercerski kanali, Bentler je odgovorio da se na tome radi zajedno sa Kosovskom pograničnom policijom i misijom Euleks.

"Dogovor o demarkaciji granice je postignut sa Makedonijom. Sa Albanijom imamo tradicionalno dobre kontakte. A mislim da će Kosovo u bliskoj budućnosti postići dogovor i sa Crnom Gorom, tako je bar najavljeno", dodao je Bantler.

Komandant je objasnio da carinski poslovi nisu mandat Kfora, već drugih službi, ali je istakao da su "granice do sada bile pod kontrolom", i to na nivou koji se može očekivati u komplikovanom regionu kao što je Balkan.

Upitan o odnosu srpske zajednice prema Kforu, Bentler je naglasio da je saradnja dobra i precizirao da istraživanja koja su o tome obavljena na severu, jugu, istoku ili zapadu Kosova prikazuju veoma pozitivne rezultate.

"Održao sam veliki broj sastanaka sa relevantnim učesnicima, ključnim vođama, posebno na severu sa političarima, sa običnim narodom, posetio sam sve manastire na Kosovu, i razgovarao sa svim verskim vođama, sveštenicima, opaticama, sestrama i braćom. Upoznat sam sa njihovim mišljenjem. Oni se naravno veoma oslanjaju na Kfor", rekao je Bentler.

Bentler je naglasio da smatra da "svi znaju" da je Kfor "neutralna organizacija, koja se trudi iskreno i iz sveg srca, da bude neutralna i reši probleme svih ljudi".

(RTS)