Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Evropska ekonomija nema odakle da očekuje spas
Hronika

Glas Rusije: Evropska ekonomija nema odakle da očekuje spas

PDF Štampa El. pošta
petak, 19. avgust 2011.

Američka banka Morgan Stenli pogoršala je prognozu svetskog rasta unutrašnjeg bruto proizvoda: 2011. godine on će pasti sa 4,2% do 3,9%, a ubuduće sa 4,5% do 3,8%. Banka konstatuje da su SAD i Evropa previše blizu recesiji.

Za to se krive takođe politički propusti i neadekvatna reakcija Starog Sveta na krizu suverenog duga.

Na ekonomsku nestabilnost već je reagovala tiha luka, Švajcarska: ekonomija pati od jačanja franka. Poslednje je rezultat akcija investitora, koji su počeli aktivno da ulažu u zlato, japanski jen i franak. Sada su vlasti rešile da izdvoje 740 miliona evra za podršku kompanijama vezanim za izvoz i turizam. Paralelno Centralna banka namerava da uveća obim franaka koji se nude na tržištima.

U međuvremenu glavni problem zone evra se prebacuje u Nemačku, čija ekonomija posustaje. Mnogi ekseprti su izjavili da to nije prosto zastoj: situacija se pogoršava stalno. Faktički to stavlja krst na ulogu Nemačke kao lokomotive koja izvlači slabe karike zone evra.

Nemci koji su smatrali da su se faktički žrtvovali odustavši od marke, nisu loše profitirali od uvođenja evra, konstatuje stariji analitičar investicione kompanije Cirih Kapital Menadžmen, Oleg Dušin:

- Nemačka ekonomija se drži zahvaljujući smanjenom kursu evra, koji je mnogo jeftiniji, ako se uporedi sa onim kursom koji bi hipotetički mogao da bude kod nemačke marke. Glavni faktor nemačke ekonomije je snažan izvoz, ali sada, kada stagnira čitava svetska ekonomija, pati i nemački izvoz.

Sada, kada kupci susednih zemalja nemaju novac, potreban je akcenat na unutrašnju potrošnju. I tu se ispostavio neprijatan detalj. Sve ove godine Nemci su vrlo dobro štedeli, a nisu investirali unutar zemlje i nisu radili na uvećanje potrošnje. Sredstva su se ulagala u državne obligacije SAD i zemalja kao što su Portugalija, Španija, Irska, Grčka, Italija. One su, videvši smanjenje kamate na svoje obligacije, sa zadovoljstvom privlačile sve više kreditora pod tako povoljnim uslovima. Na kraju se sve pomešalo: slabi pokušavaju da prežive, potražnje za nemačkom produkcijom nema, banke Nemačke drže previše rizičnih dužničkih obaveza, ekonomija je usporena.

Time pokušava da se pozabavi sada Italija. Evropska Centralna banka faktički je primorala Rim da usvoji novi program stezanja kaiševa. Lokalna administracija gubi 60% ličnog sastava, ministarstva ostaju bez 10% sredstava. Smanjenje preti organizacijama gde radi manje od 70 ljudi. Ukidaju se suvišni slobodni dani. Granica za odlazak u penziju za žene podiže se od 2016. godine sa 60 na 65 godina. Podižu se porezi, uvodi se takozvani porez solidarnosti, uvode se akcize, nestaje besplatna medicina, započinje lov na one koji ne plaćaju poreze: 2010. godine budžet zbog njih nije dobio preko 140 milijardi evra. Za sada nije jasno da li će ove mere biti odobrene u senatu i donjem domu parlamenta i koliko će realno raditi ove sheme, primećuje vodeći analitičar agencije Finmarket Andrej Lusnikov.

- To što se predlaže radi izbalansiranosti budžeta Italije, nesumnjivo, može da izvrši negativan uticaj na političke perspektive vlade. A to znači da će se vrlo pažljivo ove mere sprovoditi u život. Sa tim su vezane osnovne sumnje da režim stroge štednje može da stabiliše situaciju Italiji.

Verovatno će ove mere biti odložene za kasnije dok se ne vidi kada će proraditi jedinstvena ’evropska vlada’ o kojoj su se dogovorili Sarkozi i Merkel.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner