Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Pronevereno na desetine milijardi dolara namenjenih obnovi Avganistana
Hronika

Glas Rusije: Pronevereno na desetine milijardi dolara namenjenih obnovi Avganistana

PDF Štampa El. pošta
sreda, 12. januar 2011.

Predsednik SAD usvojio je ostavku specijalnog generalnog inspektora za rekonstrukciju Avganistana generala Arnolda Fildsa. Uzrok je to što resor generala nije mogao da pravda troškove SAD od više milijardi na Srednjem Istoku.

Oblaci su nad generalom počeli da se nadvijaju krajem prošle godine, pošto je uprava generalnog inspektora objavila referat. U njemu se priznalo da američke vlasti ne znaju kako su bila potrošena sredstva izdvojena za razne projekte obnove u Avganistanu.

Ukupno su SAD potrošile u te svrhe oko 55 milijardi dolara. Kuda je otišao veći deo tih sredstava, nije jasno do danas. Pentagon, Stejtdepartment i Agencija za međunarodni razvoj SAD nisu spremni da navedu tačne sume, realno potrošene za obnovu i angažovanje personala u Avganistanu, konstatovano je u referatu uprave generalnog inspektora. Svoj pogled na problem izražava Vladimit Sotnikov, ekspert Centra za međunarodnu bezbednost IMEMO.

„Mislim da je predsednik SAD bio odlično upoznat da ogromna suma koja je bila potrošena na pomoć obnovi i rekonstrukciji avganistanske infrastrukture, nije sva potrošena prema nameni. Ona je raspoređena pre svega preko američkih vojnika i civilnih lica. Nije isključeno da je bila u pitanju zavera avganistanskih činovnika sa američkim licima, koji su se bavili u Avganistanu raspodelom. I izvesna količina novca je mogla da dospe u džepove i jednih i drugih.“

Ratovi - i avganistanski u datom slučaju nije izuzetak - su praćeni ne samo nebrojenim nevoljama za milione ljudi, već su i izvor bogaćenja za određen skup ljudi. Ovu vezu ističe Vladimir Krupnov, ekspert za Istok.

„Treba imati u vidu da je više od hiljadu milijardi dolara potrošeno na ratove u Iraku i Avganistanu za 10 godina. Jasno je da troškovi uglavnom idu na tehniku, na osiguranje, na podršku ne samo oružanim snagama, već i takozvanim privatnim vojnim kompanijama. I odatle možemo da ocenimo razmere, ako ne direktne korupcije, onda u krajnjoj liniji zainteresovanosti da se takvi troškovi nastave.“

U istoj toj Americi ogroman broj ljudi živi na račun vojnog budžeta pa i, sudeći po svemu, milionskih troškova na rekonstrukciju u Avganistanu. Što se tiče običnih avganistanskih građana, do njih ova sredstva jednostavno ne stižu. U protivnom, situacija bi tamo bila pomalo drugačija, nego sada, ističu eksperti. A zvanični Vašington ne bi morao da se bavi traganjem za nestalim avganistanskim milijardama.

(Glas Rusije)