четвртак, 15. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Кнежевић: Не постоји земља која је по привредној снази као Србија а да се развила без страних инвестиција
Хроника

Горан Кнежевић: Не постоји земља која је по привредној снази као Србија а да се развила без страних инвестиција

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. јануар 2018.

 Министар привреде Горан Кнежевић рекао је да је бољи пословни амбијент у Србији довео до тога да су директне стране инвестиције у 2017. години достигле 2,6 милијарди евра.

Кнежевић је у интервјуу за данашње издање листа Блиц оценио да пословни амбијент у Србији није на идеалном нивоу, али да се креће у добром правцу.  

"Србија је у претходне три године напредовала за 48 места на Дуинг бизнис листи Светске банке, која је главни показатељ лакоће пословања... Наш циљ је да уђемо међу првих десет на свету по лакоћи пословања", казао је министар привреде. 

Он је рекао да је највећи проблем привреде и свих других сегмената друштва у Србији, то што многи и даље гледају на државу као на "мајку и оца која регулише сва кретања", а то је, како је оценио, потпуно погрешно.  

Упитан да ли ће се и кад престати са праксом субвенционисања инвеститора, Кнежевић је казао да се за сада неће престати, јер нема било које земље "која је по привредној снази као Србија а да се развила без страних инвестиција".  

"Ми смо Законом о улагањима изједначили домаће и стране инвеститоре и постоји забуна у јавности да је ту неко фаворизован. Наравно да имамо више страних инвестиција, јер напољу има више новца, али сви имају иста права. Имамо око 50 пројеката са субвенцијама од почетка 2016. а субвенције се, у просеку, враћају после 16 месеци", рекао је министар.  

Говорећи о платама, Кнежевић је казао да "држава може да се умеша утолико што кроз уговоре са инвеститорима у једном члану предвиђа да плате морају бити 20 одсто више од минималне зараде, док је остало питање тржишта"

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер