Početna strana > Hronika > Hakija Meholjić: Srebreničani su izdani i od Alije Izetbegovića i od međunarodne zajednice
Hronika

Hakija Meholjić: Srebreničani su izdani i od Alije Izetbegovića i od međunarodne zajednice

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. septembar 2011.

SREBRENICA - Nisam još gledao film “Srebrenica, izdani grad”, ali stojim iza svake reči, koju sam izgovorio i tom i drugom prilikom na temu izdaje nas Srebreničana, rekao je za “Novosti” Hakija Meholjić iz Srebrenice, jedan od protagonista tog filma, koji je izazvao žestoke i negativne reakcije muslimanske dijaspore, ali i njihovih diplomatskih i političkih krugova.

Najviše bure su izazvale baš reči ovog Srebreničanina, koji je, pored ostalog, preneo sadržaj razgovora koji je, sa delegacijom iz tog grada, imao kod muslimanskog lidera, Alije Izetbegovića, o sudbini Srebrenice. Naš sagovornik, na naše podsećanje šta je rekao u filmu, kaže da ne odstupa ni za jotu, već precizira:

- Kod Alije smo bili u septembru 1993. godine, o tome zna i srpska vojska, a nismo otišli tek tako, već u organizaciji Unprofora, helikopterom. Zbog naše posete Izetbegoviću zaustavljena su, tada, bila i borbena dejstva oko Sarajeva. To je sve suva istina, pa svedočanstva koja sam dao, tom i u drugim prilikama, dok je Alija bio živ su pouzdana da pouzdanija ne mogu biti.

Meholjić nikada neće zaboraviti, kako kaže, Izetbegovićeve reči, posle uobičajenog pozdravljanja “kako ste”, “kako ste vi”, “mi smo dobro”, “ja sam dobro”, koje mu, i danas, posle više od 18 godina odzvanjaju u ušima:

“Imam ponudu od Klintona da četnici uđu u Srebrenicu”,prenosi Meholjić Alijine reči. Onda je dodao da će ‘četnici’ poklati 5.000 muslimana i onda će biti intervencija NATO snaga na srpske snage širom Bosne i Hercegovine. Ja sam skočio i rekao mu: “Ti si lud. Ti na klanjanje ideš, a ja ne znam šta će biti sutra sa mnom.” Znam da je nepojmljivo što o ovome javno govorim, pretila mi je i opasnost da budem ubijen, ali tako je bilo. Druga ponuda od Alije bila je zamena Srebrenice za Vogošću, a u to vreme Haris Silajdžić i Momčilo Krajišnik su crtali kartu na sarajevskom aerodromu, što smo kasnije saznali. Rekli smo mu da mi nemamo pravo da odlučujemo, u ime naroda, ni o kakvoj zameni teritorija.

Meholjić, koji je sada službenik u opštini Srebrenica, kaže da od istine ništa nije lekovitije, ne shvata zašto ona bilo kome smeta, kada ju je on saopštio znajući sa kakvim sve rizicima može da bude suočen. U vreme ratnih dejstava kaže, nije bio u Srebrenici, već je došao, kako kaže “posle demilitarizacije, kada je proglašena za zaštićenu zonu OUN, i postao načelnik Policijske stanice, u kom svojstvu je i bio kod tadašnjeg svog predsednika”.

- Činjenica je, čista kao sunce, da smo mi Srebreničani izdani i od međunarodne zajednice i od Alije, što, međutim, ne umanjuje odgovornost onoh koji su počinili stravičan zločin -precizira Meholjić. - Da je Mladić, tada, pustio taj narod, nema dileme, za sve nas bi bio heroj. Meni su stradali gotovo svi moji najbliži, ja nisam čovek rata, ja sam svim srcem voleo Jugoslaviju. Ne volim ni trunčicu danas BiH, koliko sam voleo Jugoslaviju. Znam da smo mi Srbi, Hrvati i Muslimani jedan narod. Znam da su, tokom turskog osvajanja, menjane vere. Znam da su to učinili i moji preci da li milom ili silom, ne znam...

(Večernje novosti)