понедељак, 28. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Истрага УН о кршењу људских права у Северној Кореји
Хроника

Истрага УН о кршењу људских права у Северној Кореји

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. март 2013.

ЖЕНЕВА – Уједињене нације формирале су међународну истражну комисију која треба да преиспита кршења људских права у Северној Кореји и саопштиле да неки од тих случајева могу да „прерасту у злочине против човечности”.

Женевски форум, који броји 47 чланова, једногласно је усвојио резолуцију коју су понудиле Европска унија и Јапан, а подржале Сједињене Америчке Државе, којом се осуђује наводна тортура, недостатак хране и отварање радних логора за политичке затворенике.

Трочлани истраживачки тим треба да ради годину дана, наводи се у саопштењу Форума, који је позвао Пјонгјанг да сарађује у истрази, пренео је Ројтерс.

У тиму би требало да се налази и Марзуки Дарусман, специјални известилац за Северну Кореју, који је прошлог месеца упозорио на силовања, тортуру и погубљења у тој земљи.

„Ова дуго очекивана истрага помоћи ће да на видело изађу све злоупотребе које је деценијама вршила севернокорејска влада”, навела је у саопштењу Џули де Риверо, главни правни заступник организације за заштиту људских права Хјуман рајтс воч.

У дебати, севернокорејски амбасадор Со Се Пјонг одбацио је резолуцију као „инструмент који служи политичким циљевима непријатељских сила, у њиховом покушају да дискредитују слику о Демократској Народној Републици Кореји”.

„Као што смо више пута рекли и сада понављамо, та кршења људских права која се наводе у резолуцији не постоје у нашој земљи”, рекао је Со и упозорио да они који је подржавају треба да узму у обзир „све озбиљне последице”.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер