Početna strana > Hronika > Ivanka Popović: Politika nezameranja - boljka koja prati akademsku zajednicu. U Novom Sadu narušena autonomija univerziteta. Polako se normalizuje mešanje države tamo gde joj nije mesto
Hronika

Ivanka Popović: Politika nezameranja - boljka koja prati akademsku zajednicu. U Novom Sadu narušena autonomija univerziteta. Polako se normalizuje mešanje države tamo gde joj nije mesto

PDF Štampa El. pošta
utorak, 01. oktobar 2024.

Boljka koja prati akademsku zajednicu je politika nezameranja, pa sada akademska zajednica u ključnim trenucima ne kontroliše svoju zajednicu”, izjavila je bivša rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović, komentarišući izostanak reakcije većine njenih kolega na napade na studente tokom izbora za Studentski parlament Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Dodala je da je “nakaradna” praksa vladajuće stranke da svaku instituciju koristi za svoje potrebe i da je jasno da je narušena autonomija Univerziteta u Novom Sadu.

Na dan održavanja izbora za Studentski parlament Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, 23. septembra, tokom jutra je povređeno nekoliko studenata, kada je na njih ispred Rektorata bačena eksplozivne naprava.

“Sve su to mučne scene. Sve što se dešavalo u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu, pokazuje u kojoj meri mešanje države u ovoj ili onoj formi šteti visokom obrazovanju ili bilo kom vidu obrazovanja. U Novom Sadu, nažalost, autonomija univerziteta jeste narušena i pokazalo se sa završnim brojem glasova od deset, na koji način se instrumentalizuje Studentski parlament za dnevno-političke potrebe, kao i da većina parlamenata služe partiji na vlasti”, izjavila je Ivanka Popović, koja je i članica inicijative Proglas.

Ona je kazala da se polako normalizuje mešanje države “tamo gde joj nije mesto”.

“Mislim da protiv toga treba makar nešto da kažemo, a trebalo bi i da reagujemo”, naglasila je Popović.

Komentarišući to što članovi akademske zajednice u Srbiji uglavnom nisu reagovali na ono što se desilo ispred Rektorata u Novom Sadu, ona je kazala da je „politika nezameranja boljka koja prati akademsku zajednicu”.

“Ta politika nezameranja je nažalost dovela do toga da akademska zajednica u ključnim trenucima više ne kontroliše svoju zajednicu. Pitanje je dokle će to moći tako da ide, ali niko drugi osim akademske zajednice to ne može da promeni”, rekla je Popović.

Nakaradna praksa vlasti da institucije koristi za lične potrebe

Ona je ipak dodala da u ovom trenutku ne vidi naznake da će se nešto u tom smislu promeniti.

“Nažalost, to je nešto sa čim mi živimo… Sve što se dešava u drugim segmentima naših života nije moglo da zaobiđe ni obrazovanje. Ta zloupotreba vladajuće stranke, njenih partnera da koriste svaku instituciju za lične potrebe, pa tek onda za potrebe građana je nakaradna i dok to ne promenimo – plašim se da se ništa neće promeniti u bilo kojoj instituciji”, ocenila je Popović.

Govoreći o protestima prosvetnih radnika, Popović je rekla da je uloga nastavnika, učitelja i vaspitača u prvim godinama obrazovanja „ključna“.

“Mi ovde postižemo suprotne efekte, jer deca ulaze u sistem gde je nastavnik ili učitelj najmanje važan. Tako kreiramo uslove da nastaju generacije koje su nesposobne da funkcionišu u demokratskom društvu i koje gledaju modele ponašanja koji funkcionišu, a to je siledžijstvo na svakom nivou – verbalnom ili fizičkom”, kazala je Ivanka Popović.

Lako je rušiti, ali vratiti to – za to su potrebne decenije“

Dodala je da bez spremnosti, u nadstranačkom smislu, za bavljenje obrazovanjem – Srbija i njena populacija imaju „veoma lošu perspektivu”.

“To urušavanje (univerziteta) počelo je u vreme Miloševićevog režima, pa se malo stabilizovalo, pa se sad ponovo urušava. Lako je rušiti, ali vratiti to – za to su potrebne decenije… Plašim se da to obeshrabruje ljude da vide budućnost ovde”, zaključila je Popović za N1.

(N1)

 
Pristigli komentari (0)
Pošaljite komentar