Početna strana > Hronika > Sofija: „Kosovo“ dobilo status pridruženog člana Parlamentarne skupštine NATO-a. 17 zemalja glasalo "za", Mađarska je jedina bila "protiv", dok je 14 zemalja bilo uzdržano
Hronika

Sofija: „Kosovo“ dobilo status pridruženog člana Parlamentarne skupštine NATO-a. 17 zemalja glasalo "za", Mađarska je jedina bila "protiv", dok je 14 zemalja bilo uzdržano

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 27. maj 2024.

Skupština Kosova dobila je u ponedeljak status pridruženog člana u Parlamentarnoj skupštini NATO. Većina zemalja glasala je "za", Mađarska je bila "protiv", a 14 drugih zemalja je bilo uzdržano na sednici koja se održava u Sofiji.

Prolećno zasedanje Parlamentarne skupštine NATO u Sofiji, foto: Parlamentarna skupština NATO

Ovu odluku donela je Parlamentarna skupština NATO 27. maja 2024. godine, saopštio je poslanik Pokreta Samoopredeljenje Driton Hiseni.

"Napredak statusa dolazi nakon nekoliko godina odlične saradnje između Skupštine Republike Kosovo i Parlamentarne skupštine NATO. Od juna 2014. godine bili smo predstavljeni kao posmatračka delegacija“, napisao je Hiseni na Fejsbuku, koji je i predsedavajući Delegacija Kosova u Parlamentarnoj skupštini NATO, prenosi Koha. 

On je dodao da brojna pisma i kontinuirani napori delegacije Srbije, ali i drugih političkih aktera u Beogradu, nisu uspeli da spreče Kosovo da unapredi svoj status.
Predsednica Kosova Vjosa Osmani pozdravila je donešenu odluku. 

Osmani je na platformi „Iks” poručila da je NATO sudbina Kosova i da će ovaj potez obezbediti da se čuje glas ljudi koji su najviše "pro-NATO" na svetu.

„Nastavićemo napore zajedno sa našim saveznicima da unapredimo naš put ka članstvu u NATO“, napisala je ona.

Parlamentarna skupština NATO je institucionalno odvojena od NATO, ali služi kao važna veza između NATO i parlamenata zemalja članica.

Sastoji se od 281 delegata iz 32 zemlje članice NATO. Pored njih, u aktivnostima PS NATO učestvuju i delegati iz devet  pridruženih zemalja, četiri pridružene mediteranske zemlje, kao i osam parlamentarnih delegacija posmatrača.

Pridruženi članovi među kojima su i Srbija i Bosna i Hercegovina mogu podnositi predloge odluka i amandmane na odluke. Takođe, oni mogu služiti kao specijalni izvestioci udruženi u komitete, kako bi predstavili svoje perspektive u izveštajima NATO-Parlamentarne skupštine.

Međutim, oni nemaju pravo da glasaju o skupštinskim izveštajima, rezolucijama ili rukovodstvu, niti doprinose njenom budžetu.

Podsećamo da je delegacija Skupštine Srbije koja je učestvovala na prolećnom zasedanju Parlamentarne skupštine (PS) NATO u Sofiji, uručila pismo u kojem poziva PS da se Skupštini Kosova ne dodeli status pridruženog člana.

Delegacija se susrela sa šefom američke delegacije u PS NATO Majklom Tarnerom, kojem je uručeno pismo predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić, u kome se pozivaju članice Parlamentarne skupštine NATO da ne usvoje odluku o dodeljivanju pridruženog statusa Skupštini Kosova, saopštila je Informativna služba Skupštine Srbije.

"Takav status bi predstavljao nagradu za ponašanje Prištine, koja čini sve što je u njenoj moći da opstruiše dijalog i da ne ispuni svoje obaveze iz Briselskog sporazuma", piše u saopštenju Skupštine Srbije.

(Koha, Tanjug, agencije)