Početna strana > Hronika > Komandant KFOR-a Ozkan Ulutaš: Situacija na terenu posle pucnjave u Banjskoj u septembru prošle godine mirna, ali nestabilna - posebno na severu Kosova. Naš cilj je da sprečimo ponavljanje nasilja
Hronika

Komandant KFOR-a Ozkan Ulutaš: Situacija na terenu posle pucnjave u Banjskoj u septembru prošle godine mirna, ali nestabilna - posebno na severu Kosova. Naš cilj je da sprečimo ponavljanje nasilja

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 14. mart 2024.

Međunarodna zajednica i KFOR biće na oprezu, s obzirom na složenu dinamiku i "potencijal za dalje nemire, posebno na severu Kosova", istakao je komandant Kfora general-major Ozkan Ulutaš.

On je za portal Telegrafi ocenio da je situacija na KiM posle pucnjave u Banjskoj u septembru prošle godine "mirna, ali nestabilna".

"Sve u svemu, situacija je mirna, ali je i dalje nestabilna. Pomno pratimo sve značajne bezbednosne događaje u regionu jer nam je svest o situaciji od vitalnog značaja", kazao je Ulutaš u intervju za prištinsku agenciju.

Komandant Ulutaš dodao je da situacija na terenu posle Banjske ostaje napeta.

"Naš cilj je da sprečimo ponavljanje nasilja i pomognemo stvaranju uslova za podsticanje dijaloga i normalizacije odnosa između Prištine i Beograda. Svakodnevne aktivnosti KFOR-a imaju za cilj stvaranje neophodnog bezbednosnog okvira da bi dijalog uz posredovanje EU napredovao", kazao je Ulutaš.

Dodao je da KFOR redovno komunicira sa svim međunarodnim i regionalnim akterima i da je za svoj prioritet postavio promovisanje komunikacije i koordinacije zasnovane na poverenju.

"Redovno kontaktiram predstavnike bezbednosnih organizacija na 'Kosovu' i načelnika odbrane Oružanih snaga Srbije po raznim bezbednosnim pitanjima, radi sprečavanja i reagovanja na incidente koji mogu da ugroze stabilnost regiona. Ovo je posebno važno u vremenima pojačanih tenzija", dodao je komandant KFOR.

Prema njegovim rečima, KFOR igra ključnu ulogu u održavanju bezbednog okruženja za sve zajednice.

"Na kraju, naš cilj je da nastavimo sa našim naporima da sprečimo rizike od novih tenzija i izbijanja nasilja bliskom saradnjom sa Kosovskom policijom i Euleksom kao prvim i drugim faktorom. Naša stalna koordinacija je ključna za obezbeđivanje održive bezbednosti za dobrobit svih zajednica koje žive na KiM i za održavanje regionalne stabilnosti", rekao je Ulutaš.

Dodao je da KFOR ima agilno, fleksibilno i vidljivo prisustvo širom KiM i da ostaje fokusiran na svakodnevnu implementaciju njihove misije pod mandatom UN, kao i da je fokusiran na nekoliko ključnih faktora kao što su stabilnosti na Kosovu, uključujući prisustvo bilo kakvih tenzija koje utiču na bezbedno okruženje za sve zajednice.

Takođe je naveo da su usredsređeni i na slobodu kretanja, što je ključni mandat KFOR-a, na praćenje i reagovanje na sve bezbednosne incidente koji se mogu desiti, procenu njihovog potencijalnog uticaja na celokupno bezbednosno okruženje.

Jedno od ključnih pitanja je i saradnja sa regionalnim akterima i lokalnim institucijama: nivo saradnje i dijaloga između KFOR-a i lokalnih institucija, kao i načelnika Vojske Srbije, jer je to, kako je kazao, ključno za očuvanje mira i bezbednosti.

(RT Balkan)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner