субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Конгрес САД одбио предлог закона о финансирању владе. Пентагон: Војници би могли да остану без плата за празнике ако се не постигне договор
Хроника

Конгрес САД одбио предлог закона о финансирању владе. Пентагон: Војници би могли да остану без плата за празнике ако се не постигне договор

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. децембар 2024.

Представнички дом америчког Конгреса у четвртак није усвојио предлог закона о привременом продужењу финансирања савезне владе и подизању горње границе дуга. Документ су подржала 174 члана Доњег дома Конгреса, 235 је било против.

Предлог закона предвиђа продужење финансирања савезне владе до 14. марта 2025. године, као и суспензију горње границе америчког дуга до 30. јануара 2027. године. У новембру је први пут премашио 36 билиона долара.

Оба дома Конгреса треба да се договоре о даљем финансирању до поноћи по локалном времену. Амерички законодавци још нису одобрили нацрт буџета за текућу фискалну годину, која је почела 1. октобра. Привремено финансирање рада савезне владе одобрено је само до 20. децембра.

Амерички председник Џозеф Бајден потписао је 3. јуна прошле године нацрт закона који је претходно одобрио Конгрес о повећању горње границе државног дуга. Његов лимит биће достигнут 2. јануара 2025. године.

Пентагон: Војници ће остати без плата за празнике

"Одлука републиканаца да одустану од плана потрошње коштаће војнике њихове плате током празника, осим ако се пре истека рока данас не постигне договор да се спречи затварање владе", упозорио је Пентагон.

Портпарол Пентагона, генерал-мајор Пет Рајдер је рекао да ће се, чак и ако не буду плаћене, од тих трупа ће тражити да се јаве на дужност и у иностранству и код куће, пренео је АП.

Платни списак одбрамбених снага је само један од хиљада федералних рачуна који би били погођени затварањем владе, али један од највидљивијих.

"Остало цивилно особље за које се сматра да није неопходно за непосредне војне операције биће отпуштено. Пропуст у финансирању ће изазвати озбиљне поремећаје у Министарству одбране и још се може избећи", казао је Рајдер.

Конгрес је у среду био на корак до усвајања забране мере како би влада наставила да функционише, када су новоизабрани председник САД Доналд Трамп и милијардер Илон Маск, који је предложен да води Министарство за ефикасност владе, на платформи Икс засули критикама план од 1.500 страница због, како су навели, његових неповезаних додатака за потрошњу и запретили било ком конгресмену републиканцу који би подржао његово усвајање, пише АП.

До гашења владе у САД долази када законодавна власт не усвоји кључне законе којима се финансира или овлашћује рад извршне власти, што резултира престанком неких или свих операција владе.

Затварања владе у САД су се периодично дешавала од 1980. године. Последње затварање владе САД се догодило у децембру 2018. године и то је било најдуже гашење владе у историји те земље.

Трајало је 35 дана, од поноћи 22. децембра 2018. до 25. јануара 2019. године, а то се догодило након што Конгрес и Трамп, током његовог првог председничког мандата, нису могли да се договоре око закона о издвајањима за финансирање операција савезне владе за фискалну 2019. годину, или о привременој резолуцији која би продужила рок за усвајање закона.

(РТ Балкан)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер