петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Хил за ТВ „Пинк“: Формирање ЗСО је правна обавеза Приштине и то мора да се уради. Н1: Кристофер Хил – Споразум неће бити лак ни за Београд, ни за Приштину, српска страна била спремна и конструктивна
Хроника

Кристофер Хил за ТВ „Пинк“: Формирање ЗСО је правна обавеза Приштине и то мора да се уради. Н1: Кристофер Хил – Споразум неће бити лак ни за Београд, ни за Приштину, српска страна била спремна и конструктивна

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. јануар 2023.

Формирање Заједнице српских општина је правна обавеза Приштине и то мора да се уради, навео је у интрвјуу за ТВ Пинк амбасадар САД у Србији Кристофер Хил.

Он разуме зашто Београд не уводи санкције Москву, али каже да је само на Србији да одлучи хоће ли то да уради или не.

Како би ви оценили тренутну дипломатску иницијативу и реалност формирања Заједнице српских општина узимајући у обзир да непрестано одбијање Аљбина Куртија да то учини?

Као прво ово је боло тешко питање које је ту већ неколико година. Ми веома поздављамо инијцативу коју су покренули Европљани у такозваном француско-немачком плану. Ми видимо то као основу евентуалног споразума које је базирано на много давања и узимања и он неће бити никоме лак. Морам да кажем да је српска страна као што је и пре радила дошла припремљена и коснтруктивна и надам се да сви то могу да буду. То мора да буде урађено на основама оквирног плана који су Европљани предложили и да се потом ради на томе настави. Веома сам задовољан како се српска страна носи са тим, али нисам у позицији да коментаришем како се то решава у Приштини осим да кажем да верујем да је прави начин за решавање проблема и да додам још једном да сам веома задовољан колико је српска страна конструктивна у свему овоме.

У заједничком саопштењу двојице високих америчких дипломата који су недавно били у Београду Дерека Шола и Габриела Ескобара стоји да је испуњавање косовске обавезе о формирању ЗСО не подрива прописе које по којима функционише Приштина. Да ли смо сада напокон ближе формирању те заједнице?

Мислим да су САД биле веома јасне у више наврата, а и господин Ескобар је био веома јасан да ми подржавамо и верујемо да то мора да се догодум а то је формирање ЗСО. То није било само у Бриселском споразуму то имамо и у тачкама 1,2,3, 4,5 и 6 у Бриселу. То је правна обавеза. Они који су били укљућени у Бриселске споразуме, пре свих Београд и Приштина, то је за њих правна обавеза којој морају да се повинују. То мора да се догоди. Изјаву који сте видели не износи само ставове Шолеа и Ескобара већ то представља америчку политику да мора да се уради. Очигледно да нам предстоји посао. То је део који се односи само на косовску јавност, али свако ко то прочита може јасно да види да САД то подржавају и да то мора да се уради.

Многи овде у Србији не верују да ће Аљбин Курти учинити било шта да заштити српску мањину не само на северу КиМ или било где на КиМ. Да ли можда Бајденова администрација да учини нешто по том питању да га јаче притисне?

Знам да се доста труде да сви схвате да је ово будућност. Српска заједница на Косову живи већ вековима, вековима и они имају право да знају каква ће њихова будућност бити. Мислим да је ЗСО прави начин да се настави и сви они који су укључени, ми јесмо, као и Европљани, морамо да осигурамо да се ти евентуални споразуми на прави начин примене. Не желим да причам о гарантима у овом тренутку, али заиста верујем у њих јер је и Америка овде донела своју углед као и Европљани. Ми веома тесно сарађујемо са Европом од њих немамо бољег савезника на целом свету. Верујем да кад се једном постигне договор да ће он на прави начин бити и примењен.

Ми сви овде чујемо израз нормализација односа између Београда и Приштине. У дипломатском речнику шта тачно нормализација значи? Да ли дијалог помаже у томе и да ли он може да реши фундаменталне проблеме између Београда и Приштине или говоримо о још једном низу преговора и договора?

Мислим да на крају сви говоримо о процесу корак по корак. Сви они који су научили да ходају знају да су прво морали да науче да пузе. Говоримо о процесу где морамо да смањим тензије. Толико има тензија које окружују сва питања и то сигурно не помаже ни Србији, ни Косову. Мислим да би те тензије требало смањити и да се направи неки процес нормалности. Када људи иду на гранични прелаз да не доживе изненађење да не могу да прођу као што би требали. Нормализација управо значи то да се постигне нека нормална ситуација. Да се погледа мало даље, знамо која су та евентуална надања да се постигне пуно нормализација односа, али за сада је то више процес корак по корак. Било је превише тензија, превише криза и мислим да је важно да се разуме да морамо да решимо све ствари, а неке од тих ствари смо требали да решимо знатно раније укључујући ЗСО. Желимо да вратимо људе у институције, Србе да се врате у институције, да постигнемо неки ниво нормалности како би могли да наставе са надом и вером у будућност.

Да пређемо сада на једну тему која је преокупирала свет, а то је рат између Русије и Украјине. САД су одлучиле да пошаљу свој главни борбени тенк, Немачка такође. Да ли сада говоримо о интензивирању рата који би довео до још разарања и смрти? Да ли ће то променити ситуацију на фронту и где је томе крај?

Овај рат је покренула Русија, која је напала свог суседа. Они су то започели и могу да заврше данас ако то желе. Ми би наравно волели да видимо крај овог рата, али такође били смо веома јасни да ћемо Украјинцима дати све што им је потребно да се одбране. Знам да то Русија аргументује речима да неки други раде то уместо њих. Не, то је украјински народ који се бори и многи од њих умиру сваког дана за слободу и независност своје земље. Све што им треба, ми ћемо то проценити и видети да ли можемо да им помогнемо. Наш закључак је да тенкови укључујући екстремно способбе немачке тенкове Леопард 2 и америчке тенкове Абрамс и британске тенкове Челенџер је управо то што им треба на бојном пољу. Рат је страшна ствар, видео сам га изблиза. Нема ништа добро у њему. Велели би да видимо његов крај, а то не значи да ћемо престати да помажемо наше украјинске пријатеље. Људи нас питају колико ће то дуго радити, а одговор колико год је то потребно.

Н1: Кристофер Хил – Споразум неће бити лак ни за Београд, ни за Приштину, српска страна била спремна и конструктивна

Амерички амбасадор у Србији Кристофер Хил оценио је да споразум неће бити лак ни за Београд ни за Приштину, додајући да је српска страна била конструктивна.

„Мислим да је српска страна била спремна и контруктивна и надам се да сви учесници преговора могу да ураде исто“, написао је Хил на Твитеру.

Председник Србије Александар Вучић рекао је раније да су француско-немачки предлог за нормализацију односа Београда и Приштине усвојиле све државе чланице ЕУ, чак и пет земаља које нису признале Косово.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер