Početna strana > Hronika > Lil: Košarkaši Srbije deklasirali tim Portorika 107:66 u drugoj utakmici grupne faze olimpijskog turnira u Parizu
Hronika

PDF Štampa El. pošta
sreda, 31. jul 2024.

Košarkaši Srbije u Lilu protiv Portorika igraju drugu utakmicu grupne faze olimpijskog turnira u Parizu. Direktan prenos meča je na prvom programu RTS-a, a njegov tok iz časa u čas možete pratiti na našem portalu.

Košarkaši Srbije savladali su u Lilu ekipu Portorika 107:66 u drugoj utakmici grupne faze olimpijskog turnira u Parizu.

Košarkaši Srbije su uspeli da neutrališu nezgodan poraz od Sjedinjenih Država u prvom kolu olimpijskog turnira u Parizu.

Srbija je mnogo bolje otvorila meč i vodila 17:6 na polovini prvog dela, a 10 poena je u tom periodu postigao Filip Petrušev.

Posle uvodnih 10 minuta igre bilo je 24:12 za "orlove", a na polovini drugog dela već je bilo 37:18. Na poluvreme su izabranici Svetislava Pešića otišli na komfornih 52:35, a posle treće deonice su imali plus 28, pa je bilo jasno da će izabranici Svetislava Pešića deklasirati Portoriko.

U poslednjoj deonici su uspeli da dodatno povećaju razliku kojom su poništili minus 26 iz prvog meča sa Sjedinjenim Državama i sada imaju 15 poena pozitivne koš razlike.

U timu Svetislava Pešića, čak 7 igrača je bilo dvocifreno.

Nikola Jokić je predvodio Srbiju, uz 14 poena, upisao je i 15 skokova i devet asistencija. Najboljem centru na svetu je malo nedostajalo da postane četvrti igrač u istoriji Olimpijskih igara sa ostvarenim tripl-dablom, ali nije ulazio u igru u poslednjoj četvrtini.

Petrušev je bio najefikasniji u Srbiji sa 15 poena, uz devet skokova, Vasilije Micić i Bogdan Bogdanović dali su po 13, Aleksa Avramović 12, Nikola Milutinov 11, a Nikola Jović 10.

Za Srbiju je skoro šest minuta odigrao i oporavljeni Dejan Davidovac, koji je uspeo da postigne četiri poena, a u strelce se upisao i debitant na velikim takmičenjima Uroš Plavić sa dva poena.

Krostofer Ortiz je sa 19 poena bio najefikasniji Portorika, Ismael Romero je dao 10.

Srbija ima pobedu i poraz, a Portoriko dva poraza, pa su izgubili šanse da se plasiraju u četvrtfinale jer idući meč igraju sa Sjedinjenim Državama.

U poslednjem kolu, u subotu, Srbija se sastaje sa Južnim Sudanom.

Kraj utakmice, pobeda Srbije 107:66

Statistika Nikole Jokića

38' Plavšić za 100:62

Novi centar Crvene zvezde prvi put je na turniru u Parizu i odmah se u sledećem napadu upisao u poentere.

36' Srbija vodi 94:57

Na parketu je prvi put na turniru i Dejan Davidovac. Jedini ko nije dobio minute na meču je Uroš Plavšić.

33' Biće stotka u Lilu - 90:56

Čini se da su se izabranici selektora Kolona u potpunosti pomirili sa porazom i da već sada čekaju da se meč završi. Sa druge strane, Srbija će se potruditi da napravi što veću razliku do kraja.

Kraj treće četvrtine, Srbija na pragu pobede - 79:51

Košarkaše Srbije 10 minuta deli od pobede protiv selekcije Portorika. Ukoliko izgubi, Portoriko je gotovo sigurno završio učešće na Olimpijskim igrama jed bi imali veliki broj poena negativne koš razlike, a u narednom duelu ih čekaju Sjedinjene Države.

Petrušev je najefikasniji u timu Srbije sa 15 poena, Jokić je dodao 14, a Bogdanović 11.

18' Srbija nastavlja da podiže prednost - 74:46

Orlovi su prebacili marginu prosečnih poena kojima su dobijali Portoriko u prednosti i sa trenutnim rezultatom neutralisali su negativnu koš razliku iz prvog duela sa Sjedinjenim Državama.

16' Tačdaun pas Jokića i kucanje Jovića

Lepa akcija reprezentacije Srbije posle koje je Kolon zatražio novi tajm-aut.

25' Srbija - Portoriko 62:43

Malo sporiji ritam u poslednjih nekoliko minuta. Ni jedan ni drugi tim nisu uspeli da dođu do koša rivala. Portoriko ponovo igra zonu u odbrani, dok u napadu kao i u toku većeg dela meča ne znaju tačno šta rade.

23' Avramović trojkama otvorio drugo poluvreme, 58:40

Plejmejker Srbije sa dve trojke u nizu otvara treći period igre.

Počelo drugo poluvreme

Portoriko napada prvi u trećoj deonici.

Statistika posle dve četvrtine

Poluvreme, rutinska prednost Srbije 52:35

Odlična igra Srbije u drugoj utakmici. Dobrim pristupom od starta meča uspeli su brzo da steknu dvocifrenu prednost koju su lako održavali do poluvremena.

Portoriko je ostavljen bez dosta rešenja u napadu, pa se često odlučuju za šuteve iz neizgrađenih pozicija. Košarkaši Svetislava Pešića su tranzicijom dolazili do lakih poena, a potom su prešli i na duže napade koje rival takođe nije uspevao da brani.

Pokušao je selektor Kolon i sa zonom i zonskim presingom, kao i sa udvajanjima, ali ništa nije uspelo da zaustavi napad Srbije koji je dobro funkcionisao u prvom delu.

18' Portoriko u velikim problemima, Srbija vodi 46:25

Srbija posle 18 minuta dolazi do velike prednosti protiv Portorika. Dosta primetna razlika u kvalitetu.

Jokić prisutan na obe strane parketa. Ubacio je sedam poena, uz devet skokova i pet asistencija.

16' Portoriko bez rešenja za napad Srbije - 37:20

Portoriko ne uspeva da odgovori na raznovrsnu igru Srbije. Pokušali su zonskom odbranom nekoliko puta, ali se to dva puta završilo poenima Milutinova (jedno zakucavanje i dva penala), a jednom poenima Bogdanovića.

14' "Orlovi" u prednosti 33:18

Posle dve promašene trojke, Vasilije Micić poentirao je iz dva prodora posle čega je selektor Portorika bio primoran da zatraži tajm-aut.

12' Srbija vodi 29:18

Portoriko nešto energičnije započeo drugi period. Pristupili su dosta agresivnije, stoje bliže igraču i igraju na ivici faula, ali to još ne utiče na rezultat.

Kraj prve četvrtine, Srbija u prednosti 22:12

Odlična uvodna četvrtina selekcije Srbije. Izabranici Svetislava Pešića ušli su u meč sa velikom energijom. Dobrom igrm u defanzivi zaštitili su koš i primorali Portorikance na loše šuteve koji su se završavali promašajima.

U nastavku su insistirali na tranziciji u kojoj je najviše pokazao Petrušev koji je u kontrama postigao osam, a ukupno 10 poena.

Statistika

7' "Orlovi" vode 17:9

Dobar ritam Srbije na početku meča. Promašaje Portorika izabranici Svetislava Pešića koriste da brzo prelaze u tranziciju koja im je do sada donosila poene.

"Orlovi" kontrolišu skok ispod svog koša.

5' Ubrzao se ritam, Srbija vodi 14:6

Avramović i Petrušev vode napade Srbije u tranziciji. Srbija ofanzivno dobro funkcioniše kada su obojica na parketu uz Nikolu Jokića.

Petrušev je već dvocifren sa 10 postignutih poena.

3' Srbija vodi 6:2

Dobar početak meča Srbije protiv Portorika. Utakmica je sada dosta dinamična, igra se brzo i u tranziciji.

Počeo je meč

Portoriko ima prvi napad.

Startna petorka Portorika

Startna petorka Srbije

Uskoro se očekuje početak meča

Duel dva šutera

I Alvarado i Bogdanović mogu da odluče meč svojim šutevima za tri poena.

Orlovi ubedljivi protiv Portorika u dosadašnjim duelima

Protiv Portorika, "orlovi" su igrali osam puta i svaki put su trijumfovali sa prosečnom razlikom od 22 poena.

Portorikanci su od ukupno 32, Srbiji uspeli da uzmu samo osam četvrtina u dosadašnjim duelima.

Iz Rija samo Jokić i Bogdanović

Od selekcije Srbije koja je nastupala u Riju, samo dva igrača se i sada nalaze u reprezentaciji. Bogdanović je već postajao lider ekipe, Jokić je bio zvezda u usponu, a od obojice se očekivalo da postanu stubovi reprezentacije u narednom periodu.

Sadašnji kapiten Srbije tada je bio statistički najefikasniji igrač na turniru. Ubacio je 152 poena, po meču prosečno 25, a u proseku je igrao 35 minuta.

Jokić je u proseku na parketu provodio 22 minuta, beležio devet poena, a ukupno ih je postigao 73.

Pešić pred Portoriko: Favoriti smo, to niko ne može da nam oduzme

Selektor reprezentacije Srbije Svetislav Pešić rekao je da očekuje tešku utakmicu protiv Portorikanca i da je to opasna ekipa koja može odigrati dobro u napadu.

"Mi smo favoriti, to niko ne može da nam oduzme. Niti mi govorimo da nismo favoriti. Ali, to je opasna ekipa koja je izuzetno dobra u napadu, posebno četiri 'mala' beka. Mogu da nas dobiju, ne na čisti kvalitet, nego na rizik, na prvi šut. Prosečno šutiraju 30 do 35 puta za tri. Mi to moramo da im oduzmemo. Gde se najviše šutiraju trojke? U tranziciji. Moramo ranije da se vratimo i imamo dobru koncentraciju, te sprečimo šut za tri poena", istakao je selektor Srbije.

Dvorana i sudije

Stadion "Pjer Moroj" izgrađen je 2012. godine i dom je fudbalera Lila. Ovaj izvanredni objekat može da posluži za održavanje niza kulturnih i sportskih događaja tokom cele godine.

Pored svojih dizajnerskih karakteristika, stadion uključuje niz tehnoloških inovacija, uključujući krov koji omogućava da se sa otvorenog stadiona pređe u zatvoreni objekat za samo 30 minuta. Zahvaljujući svom modularnom dizajnu i prilagodljivom rasporedu, Stadion Pjer Moroj je bio domaćin međunarodnih takmičenja u nekoliko sportova od kada je izgrađen.

Nakon teniskih finala Dejvis kupa 2014. i 2017. godine, nekoliko mečeva sa Evropskog prvenstva u fudbalu 2016., Evropskog prvenstva u košarci 2015. i Svetskog prvenstva u rukometu 2017. godine, sada će se održati i olimpijski turniri u rukometu i košarci.

Sudije na meču su Hulio Anaja iz Paname i Huan Fernandez iz Argentine i Boris Krejić iz Slovenije.

Južni Sudan posle preokreta bolji od Portorika

Košarkaši Južnog Sudana savladali su Portoriko rezultatom 90:79 u meču prvog kola grupe C, u kojoj je i Srbija.

Debitant na Olimpijskim igrama je protiv Portorika stigao do istorijske pobede.

U redovima Južnog Sudana blistao je Karlik DŽons sa 19 postignutih poena, šest asistencija i isto toliko skokova. Marijal Šajok je ubacio 15 poena, a po 12 su dodali Nuni Omot i Bul Kuol.

Hoze Alvarado je bio najbolji u dresu Portorika sa 26 poena.

Srbija poražena od Amerike u prvom kolu

Košarkaši Srbije su u Lilu ubedljivo poraženi od Sjedinjenih Država 110:84 u prvom kolu grupne faze olimpijskog turnira.

Najefikasniji u redovima SAD bio je Durent sa 23 poena, 21 je dodao Lebron DŽejms, DŽru Holidej je postigao 15, Devin Buker je dodao 12, a po 11 su ubacili Stef Kari i Entoni Edvards.

U Srbiji je Nikola Jokić ubacio 20 poena, Bogdan Bogdanović je postigao 14, Ognjen Dobrić je doprineo sa 13, dok je Vasilije Micić dao 11.

Portoriko u San Huanu obezbedio OI

Košarkaši Portorika Olimpijske igre su obezbedili na domaćem terenu, pošto su u finalnoj utakmici nadigrali Litvaniju 79:68.

Na turniru u San Huanu učestvovali su u A grupi Meksiko, Obala Slonovače i Litvanija, doksu u B grupi igrali domaćin, Italija i Bahrein.

Centri: Nikola Jokić, Nikola Milutinov, Uroš Plavšić

Na pripremama sa selekcijom bili su još i Dušan Ristić, Aleksej Pokuševski, Aleksa Radanov i Ognjen Jaramaz.

Rezultati i raspored mečeva Srbije

Prvi meč Srbija igra protiv najvećeg favorita, selekcije Sjedinjenih Država a ovaj duel mnogi video kao "najbolju utakmicu grupne faze".

Druu utakmicu izabranici Svetislava Pešića igraju 31. jula, takođe od 17.15, protiv Portorika.

Poslednji susret je na programu 3. avgusta, od 21 čas, a protivnik je tim Južnog Sudana.

Četvrtfinala su na programu 6. avgusta, dva dana kasnije, zakazana su polufinala, dok se borbe za medalje očekuju 10. avgusta.