субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Чадеж: Од 1. марта, грађани Србије, Албаније и Северне Македоније напокон ће моћи да живе и раде у било којој од три земље као у својој, то је права револуција
Хроника

Марко Чадеж: Од 1. марта, грађани Србије, Албаније и Северне Македоније напокон ће моћи да живе и раде у било којој од три земље као у својој, то је права револуција

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. фебруар 2024.

 Председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж оценио је револуционарним то што сутра стартује јединствено тржиште рада Отвореног Балкана (ОБ), чије су чланице Србија, Албанија и Северна Македонија, а грађанима ових земаља омогућиће да уз најједноставнију процедуру добију посао у било којој од земаља ове иницијативе, Чадеж је, како је саопштено из ПКС, један од првих који је добио ИД Опен Балкана, електронску потврду која омогућава да може да ради у било којој земљи Отвореног Балкана.

„Од 1. марта ове године, грађани Србије, Албаније и Северне Македоније напокон ће моћи да живе и раде у било којој од три земље као у својој. За ове наше просторе на којима је прво правило јавних управа 'то не може', 1. март је револуција”, истакао је он.

Подсетио је да су пре тачно три године и три месеца, лидери земаља ОБ потписали визионарску одлуку о успостављању слободног приступа тржишту рада на Западном Балкану. Према његовим речима, до само пре три године није нас занимало ко у Албанији или Северној Македонији ради исти посао као и ми покушавајући да учини живот својим грађанима бољим и квалитетнијим.

„До пре само три године веровали смо да, ако желимо да нама буде боље, њима мора бити горе. Три године смо се упознавали, схватали да имамо исте проблеме”, рекао је Чадеж, преноси Танјуг.

Навео је да су предности слободног кретања радника у региону, без икаквих административних баријера, вишеструке, почев од могућности обављања сезонских послова, преко смањења дефицитарних занимања и јачања поверења инвеститора до раста кључних сектора привреде. Очекује се да слободан приступ тржишту рада од око 11 милиона становника спречи даљи одлив мозгова и младих из региона нудећи могућности за запошљавање, али и да одговори на све веће захтеве за квалитетним кадровима, како локалних тако и међународних компанија, које послују у региону.

Из ПКС су појаснили да је за држављане Србије, Албаније и Северне Македоније, који желе да се запосле у некој од чланица Отвореног Балкана или су већ пронашли послодавца, потребно да поседују ИД број за који се региструју електронски, у пар корака. То подразумева да попуне формулар на платформи, еУправа и приложе важећи биометријски документ.

На основу достављених података, домицилни надлежни органи, преко платформе еУправа генеришу јединствени идентификациони број Отворени Балкан ИДОБ, а након тога, заинтересовани може да приступи порталу еУправе одредишне земље и поднесе захтев за слободан приступ тржишту рада. Одредишна земља након провере доноси коначну одлуку. Након добијања одобрења заинтересовани може бити запослен, под истим условима као локални држављанин земље, до две године, а након истека овог периода, може се продужити период боравка, тј. радне дозволе.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер