Početna strana > Hronika > Masovni protesti u Pančevu, Topoli i Ubu protiv rudarenja litijuma: Okupljeni složno skandirali - „Nećete kopati“ i „Rio Tinto, marš iz Srbije“. Vladimir Štimac: Građani šalju jasnu poruku
Hronika

Masovni protesti u Pančevu, Topoli i Ubu protiv rudarenja litijuma: Okupljeni složno skandirali - „Nećete kopati“ i „Rio Tinto, marš iz Srbije“. Vladimir Štimac: Građani šalju jasnu poruku

PDF Štampa El. pošta
petak, 02. avgust 2024.

U Pančevu i Topoli održani su protesti protiv iskopavanja litijuma u dolini Jadra. Sagovornici N1 kažu da se odavno nije okupio toliko veliki broj ljudi, da je dobra atmosfera i da pružaju podršku građanima Loznice, ali i svim onima koji se susreću sa ugrožavanjem životne sredine.

Novinar Nenad Živković kaže da se u Pančevu okupio veliki broj ljudi.

„Drago mi je da se na ovom mestu okupio veliki brolj ljudi i da je dobra atmosfera. Odavno nije bilo ovako entuzijastično i ovo je dobar znak, pokazatelj raspoloženja Pančevaca po ovom pitanju. Pančevo je opterećeno ekološkim problemima. Po pitanju zaštite životne sredine se solidarišemo sa svim mestima u Srbiji i svetu koji su invazivnom politikom ugroženi“, rekao je on.

Istakao je da je poruka jasna: „Ovakav način dosadašnjeg donošenja odluka nije legitiman. Vlast treba da radi u interesu građana, a ne lobija i interesnih grupa koje su klijentelističke. Imamo problem i sa ogromnom količinom novca i to je problem koji moramo da prikažemo kao takav“.

Kako je naveo, vlast zastrašuje govornike koji rade u državnim instutucijama, zbog čega je govor otkazan.

„To me ne čudi. To je mehanizam koji vlast koristi da bi obesmislila ovakve događaje, ali ništa nije jače od organizovanih, svesnih i odgovornih građana i da su takve manipulacije kratkog daha i pokazuju strah koja postoji u režimskim redovima. Ako je SNS toliko jaka, zaŠto koristi takve mehanizme pritiska?“, pita se novinar.

Docent hemijskog fakulteta Konstantin Ilijević izjavio je da žitelji Pančeva znaju „šta znači biti žrtvovan grad“, kada je u pitanju industrija koja izaziva hemijsko zagađenje, i da se zato „solidarišu sa 22 mesta u Jadru kojima je namenjena ista sudbina“. Ilijević je rekao da će zagađenje iz rudnika litijuma koji kompanija „Rio Tinto“ namerava da otvori „biti izuzetno otrovno, kancerogeno, i pre svega večno“.

„Na svaku tonu litijuma koji bude proizveden doći će desetine i stotine tona otpada koji potiču od prerade te rude“, rekao je Ilijević.

On je kazao da je rudarenje litijuma „stvarno neverovatna razvojna šansa“, ali da je „pitanje za koga“.

„To je neverovatna razvojna šansa za jednu stranu kompaniju“, kazao je Ilijević, navodeći da će do toga doći jer je rudna renta u Srbiji 5 odsto, kao i da će od te „razvojne šanse“ profitirati i vlast.

Magistarka farmacije Saška Božić je na protestu rekla da nije urađena studija o proceni uticaja na životnu sredinu i zdravlje ljudi, u vezi otvaranja rudnika litijuma u dolini Jadra.

„Ono što se nalazi na sajtu firme nije nezavisna studija o proceni uticaja na životnu sredinu kao i na javno zdravlje, koja nije odrađena“, rekla je Božić.

Vladimir Štimac: Građani šalju jasnu poruku

U Topoli je, u organizaciji Pokreta poljoprivrednika Srbije, održan protest protiv kopanja litijuma. Veliki broj građana okupio se na centralnom trgu kod škole Kralj Petar Prvi odakle su skandirali „Nećete kopati“ i „Rio Tinto, marš iz Srbije“.

Okupljenima se obratio bivši košarkaš Vladimir Štimac, koji je poručio da građani Topole, ali i cele Srbije, šalju jasnu poruku svima onima koji se zalažu za kopanje litijuma. On je dodao da poruka više nego jasna i glasi „Ne kopanju litijuma“.

„Stručnjaci kažu da bi zbog kopanja litijuma moglo da dođe do ekocida i da ceo sistem bude zatrovan. Ovo je ozbiljna stvar i ujedinjenje je prioriret. Nema podela po ovom pitanju. Oni koji pokušavaju da podele narod su uz ovaj korumpirani režim“, istakao je Štimac.

Protest protiv rudarenja litijuma održan je i u Ubu.

(N1)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner