Početna strana > Hronika > Međunarodna krizna grupa: Potrebno jačanje uloge EU u BiH u 2011. godini
Hronika

Međunarodna krizna grupa: Potrebno jačanje uloge EU u BiH u 2011. godini

PDF Štampa El. pošta
utorak, 11. januar 2011.

LONDON - Delegacija EU u BiH u 2011. godini treba da preuzme vodeću ulogu od OHR-a, promoviše perspektivu članstva u evropskom bloku i ohrabri sprovođenje reformi kako bi bila poboljšana efikasnost institucija, saopštila je danas Međunarodna krizna grupa (MKG).

U izvještaju MKG-a pod naslovom "BiH: Evropsko vrijeme za reagovanje", koji je objavljen na internetskoj stranici ove organizacije, navodi se da je BiH prerasla OHR.

MKG smatra da OHR treba da se povuče iz domaće politike i da pažnju usmjeri na reviziju ranije donesenih odluka ukoliko se ne pojavi prijetnja po mir u BiH.

U dokumentu se navodi da skeptičnim državama članicama EU ne treba dozvoliti da iskoriste "zamor od proširenja" za potkopavanje uspjeha koji je Evropa ostvarila u jačanju stabilnosti zapadnog Balkana.

"Danas je BiH potrebna tehnička pomoć i političko vođstvo EU da bi postala pouzdan kandidat za članstvo u evropskom bloku, a ne međunarodno nadgledanje koje donosi zakone ili da održava bezbjednost", ističe se u izvještaju.

MKG predlaže da zemlje članice EU hitno donesu plan jačanja evropskog prisustva, uključujući i otvaranje ambasade u BiH, zatim ojačaju perspektive za članstvo i izgrade kredibilitet kod lokalnog stanovništva.

Ova organizacija naglašava da zemlje članice EU treba da ojačaju prisustvo evropskog bloka, uprkos tome što ni tri mjeseca nakon opštih izbora u BiH nije okončan proces formiranja vlasti.

MKG ocjenjuje da reforme treba da budu hitno provedene da bi bila izbjegnuta politička i ekonomska kriza, ali i ističe da OHR više nije strana koja je u stanju da privoli lidere Srba, Bošnjaka i Hrvata na promjene.

U izvještaju se preporučuje da specijalni predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton i Evropska komisija treba paraleleno da preduzmu nekoliko koraka, uključujući imenovanje "snažnog ambasadora" u Sarajevu.

MKG smatra da bi idealna ličnost za ovaj položaj bio neki od bivših viših evropskih zvaničnika sa iskustvom u oblasti proširenja EU.

MKG takođe predlaže da se značajno poveća kapacitet političkog odjeljenja delegacije EU kako bi ona davala savjete ambasadoru EU u vezi sa situacijom u BiH, kao i da delegacija formira svoja pravno, ekonomsko i bezbjednosno odjeljenje, kao i odjeljenje za komunikacije.

Zvaničnicima EU predloženo je da unaprijede rad kancelarije u Banjaluci, povećaju budžet delegacije i sredstva za pretpristupnu pomoć na nivo koji postoji u susjednim zemljama koje žele da postanu članice EU.

MKG upozorava da, ukoliko se sa rješavanjem ovih pitanja ne počne u prvom periodu 2011. godine, BiH može da postane opterećena suparništvom između OHR-a i delegacije EU.

Savjetu za provođenje mira preporučeno je da fokusira rad OHR-a na nedovršene poslove, naročito u vezi sa građanima BiH kojima je zabranjeno obavljanje javnih poslova, te da ograniči izvršna ovlaštenja OHR-a samo na vanredne situacije.

MKG predlaže da Savjet podrži vodeću ulogu EU u BiH, njen teritorijalni integritet i suverenitet i pruži podršku mandatu EUFOR-a.

Nakon što bude rasterećen od veza sa OHR-om, diplomatski tim EU trebalo bi da se fokusira na unapređenje političkog procesa i pomaganje BiH da njene zajednice pronađu zajednički glas i preumu odgovornost u saradnji sa evropskim susjedima, zaključuje se u izvještaju.

(SRNA)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner