четвртак, 31. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милисав Ђорђевић: Компанија Ал Дахра, власница ПКБ-а, угасила неколико фарми крава, јунади и оваца. Од када је Ал Дахра купила ПКБ, број крава смањен са око 8.000 на око 3.500
Хроника

Милисав Ђорђевић: Компанија Ал Дахра, власница ПКБ-а, угасила неколико фарми крава, јунади и оваца. Од када је Ал Дахра купила ПКБ, број крава смањен са око 8.000 на око 3.500

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. октобар 2024.

 Компанија Ал Дахра, власница београдског ПКБ-а, угасила је неколико фарми крава, јунади и оваца, а није искључено и затварање фабрике за прераду детелине, рекао је данас секретар Самосталног синдиката пољопривреде Србије Милисав Ђорђевић.

Он је за Бету рекао да више не постоје фарме крава у Глогоњском риту, Падинској Скели и Дунавцу, фарма свиња и јунади у Бесном фоку и фарма оваца у Сурчину.

 „Број крава је, од када је Ал Дахра купила ПКБ, смањен са око 8.000 на око 3.500, а гашењем фарме оваца те животиње се више не узгајају у том пољопривредном комбинату“, рекао је Ђорђевић.

Додао је да се незванично прича и о гашењу фабрике за прераду детелине (луцерке).

Број радника у ПКБ-у је од када је Ал Дахра постала власник са око 1.700 смањен на око 600.

На сајту Ал Дахре пише да је „истакнути лидер у агробизнису“, са седиштем у Абу Дабију, специјализован у областима узгоја, производње и трговине сточном храном, као и основних намирница као што су пиринач, брашно, воће и поврће, а фарме стоке се не помињу.

Ал Дахра из Уједињених Арапских Емирата је у октобру 2018. купила имовину ПКБ корпорације за око 121 милион евра иако је књиговодствена вредност била 227 милиона евра.

За 121 милион евра купила је 16.785 хектара пољопривредног земљишта и у просеку платила их 4.700 евра по хектару, затим фонд од око 17.000 грла стоке, механизацију и залихе резервних делова.

У исту цену су ушла и два посебна привредна друштва, лабораторија за микробиолошка и хемијска испитивања и ветеринарска служба.

У извештају о пословању Ал Дахре за 2018. наводи се да је та компанија само на основу разлике измедју плаћене и фер вредности имовине ПКБ-а зарадила 106,3 милиона евра.

Према уговору о куповини ПКБ -а Ал Дахра имала је право да прве три године без сагласности надлежног министарства годишње продаје десет одсто земљишта или око 1.700 хектара.

Приликом куповине највећег домаћег пољопривредног комбината власници Ал Дахре су најавили да ће у наредне три године инвестирати 30 милиона евра у унапредјење пословања ПКБ-а, даљи развој система за наводњавање и модернизацију капацитета за производњу млека.

Поред тога, Ал Дахра је планирала да уложи додатних 15 милиона евра у оптимизацију пословања ПКБ-а и њених капацитета да би се постигли већи приноси и подигао квалитет млека.

Када је затворена прва фарма, 2021. године, Самостални синдикат пољопривреде Србије наговестио је да страхује да ће Ал Дахра угасити сточарску производњу јер се уговором о куповини обавезала да је задржи три године које су истекле крајем те године.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер