четвртак, 25. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Изборни закон Републике Српске примењиваће се од 1. јануара наредне године. Странци желе да униште Дејтонски споразум и отму имовину РС
Хроника

Милорад Додик: Изборни закон Републике Српске примењиваће се од 1. јануара наредне године. Странци желе да униште Дејтонски споразум и отму имовину РС

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. јул 2024.

Република Српска има право на Изборни закон, има право да уреди питање локалних избора, изборе за Народну скупштину и председника Републике Српске, рекао је председник Републике Српске Милорад Додик.

Поводом јучерашње одлуке крњег Уставног суда БиХ да привремено ван снаге стави Закон о Изборима у Републици Српској, који је ступио на снагу 17. јула, Додик каже да Српска не спори да Централна изборна комисија има право да спроводи изборе за посланике у Представнички дом и за члана Председништва БиХ.

Он је у интервјуу за градски портал "Бањалука" рекао да је Уставни суд БиХ политички и да доноси политичке одлуке.

"Централна изборна комисија нема ни уставно ни било које друго право да спроводи изборе у Републици Српској. Чак по Изборном закону БиХ се каже да ЦИК спроводи изборе за посланике у Представничком дому и за члана Председништва БиХ и утврђује политике за остале нивое власти. То значи оно да избори морају бити демократични, транспарентни, фер, поштени. А онда да Републичка комисија спроведе изборе у складу с тим", навео је Додик.

Како је рекао, Уставни суд БиХ на овај начин прекраја Устав, те да је ову меру донео како би створио услове да би сутра Изборни закон Српске могли прогласити неуставним.

"Као прво, Уставни суд не функционише по Уставу БиХ. Њиме је предвиђено да се председник и потпредседник Уставног суда бирају из ентитета, а не две стране. Дакле, и то су развалили, они су масовни рушиоци Устава. То је њихов проблем. Ми смо одлучили да изађемо на изборе по овом наметнутом закону јер не желимо да дођемо у једну трауматичну ситуацију", казао је Додик.

Како је истакао, ситуација је таква у БиХ, те да Република Српска чека прави тренутак, односно победу Доналда Трампа на америчким председничким изборима како би се изборила за бољу позицију.

"Мислим да имамо добру позиционираност у том погледу. И ми се припремамо за време које долази, кад дође Трамп на власт. Знамо да у наредна три месеца, када се инаугурише Трамп, морамо стићи до њега. Да на његовом столу буде та прича. И о томе шта се ради овде у вези са санкцијама и свим другим. С друге стране, Европа ће сасвим другачије изгледати. Снага и надменост неких земаља коју показују кроз (Кристијана) Шмита ће сигурно нестати. Кренуће и мировни процес с Русијом око Украјине, то ће бити једна сасвим нова атмосфера. То ће бити атмосфера договора и сарадње, а не искључивости и условљавања. Према томе, имамо низ добрих прилика. Зато смо рекли да ће наш Изборни закон да се примењује од 1. јануара идуће године", рекао је Додик.

Додаје да је очекивао да ће се Уставни суд БиХ овако поставити јер су мотивисани политиком.

"Политичке одлуке Уставног суда су увек опасне. И увек се олупају о главу онога чији је Уставни суд БиХ, а то је БиХ", закључио је додик.

Председник Републике Српске у интервјуу за портал "Бањалука" коментарисао је и односе с партнерима на нивоу БиХ након усвајања буџета. Како је рекао, СНСД наступа тако да не дозвољава системске законе који мењају карактер БиХ.

Додик: И Немци знају да ће Република Српска бити независна држава

Председник Српске Милорад Додик каже да странци знају да ће Република Српска бити независна држава и истиче да му је то рекао и специјални изасланик немачке владе за Балкан Мануел Сарацин.

"Сарацин ми је на састанку веома озбиљно рекао да зна да ће Република Српска једног дана бити независна држава, али да је његова улога да нам до тада загорча живот", рекао је Додик за бањалучку Алтернативну ТВ.

Навео је да су га странци препознали као синоним озбиљне политике која истрајава и не мења се у свом суштинском циљу.

"Суштински циљ је – дајте нам Дејтонски споразум у ономе што је наше право и обавеза. Ако нам то не дате, онда је сасвим логично да се ми бранимо од свега тога, а наша одбрана је – дајте нам онда миран разлаз јер ми не желимо да трпимо вашу диктатуру и не желимо ту вашу централну, унитарну Босну", навео је Додик.

Странци, истиче, желе да униште Дејтонски споразум и отму имовину Републике Српске.

"Зато и опозиција скаче, јер треба обезбедити да се имовина пребаци на Сарајево и да Сарајево одлучује где ће коме дати право да експлоатише руде", каже председник Републике Српске.

Напади на Српску су, истиче, присутни и због њеног богатства.

"Ми шта год урадимо сада одмах скаче Уставни суд БиХ и то као наводно поништава", каже Додик.

Указао је да су свакодневно присутне опструкције развоја Републике Српске.

"Да сам прекршио закон, Американци би то већ искористили"

Додик је казао да би Американци већ искористили прилику, да постоји нека његова криминална радња.

"Зар мислите да не би искористили да постоји нека кривично-правна радња, већ су измислили да ја не поштујем одлуке високог представника, који није легалан", рекао је Додик.

Поновио је да амерички службеници иду и "плаше људе по банкама", претећи да ће остати без СВИФТ-а и да су сада изложени самовољи појединца. Према његовим речима, они који то подржавају су у служби таквих процеса. Навео је да нема тренутка, дана, да неко нешто не клевеће и не подноси пријаве против њега.

Коментаришући тврдње опозиције о новцу на рачунима изван Републике Српске, за који тврде да је изнесен из Републике Српске, Додик је истакао да су то ноторне лажи.

Он каже да Република Српска несумњиво има пријатеље и да су неки од тих пријатеља рекли "ми желимо да вам помогнемо, ви можете то да добијете од нас".

"Ми смо онда покушали да видимо како то можемо да трансферишемо, па смо наишли на те бедеме које је направила америчка амбасада и Американци. Данас тражимо начин како би те трансфере могли да направимо. Ту се ради о подршци коју можемо да добијемо, разумљиво је да ја не могу да говорим о детаљима. Али ови шпекуланти ће наставити и даље да причају о томе", казао је Додик.

(Спутњик, РТ Балкан)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер