Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Nećemo u NATO ako nam udare na dostojanstvo
Hronika

Milorad Dodik: Nećemo u NATO ako nam udare na dostojanstvo

PDF Štampa El. pošta
subota, 05. decembar 2009.

Premijer RS Milorad Dodik ocenio je da eventualni prijem BiH u NATO, o kojem bi uskoro mogli da raspravljaju ministri spoljnih poslova zemalja članica Alijanse, neće biti prihvatljiv za Srpsku ukoliko bi on na bilo koji način predstavljao udar na njeno dostojanstvo!

- NATO je napravio BiH i može se očekivati da smo mezimče te organizacije. Međutim, ako članstvo u NATO podrazumeva nove udare na dostojanstvo i kapacitet RS, za nas je to loše, pa makar to bio i najmoćniji vojni savez na svetu - rekao je Dodik.

Prema njegovim rečima, institucije RS nisu raspravljale o pitanju eventualnog članstva u Severnoatlantskom vojnom savezu, jer je to pitanje, prema njegovim rečima, u nadležnosti institucija BiH.

- Koliko mi je poznato, bošnjački član Predsedništva Haris Silajdžić imao je jedan uspešan sastanak sa generalnim sekretarom NATO-a, a osim toga, NATO se postavio u takvu poziciju da sam odlučuje o tome koja će zemlja biti primljena - istakao je Dodik.

Premijer Srpske osvrnuo se i na mogućnost da se stranim sudijama i tužiocima u BiH nametnutom odlukom OHR-a produži mandat, uprkos snažnim protivljenjima iz RS, rekavši da, ukoliko bi se ostvario taj scenario, institucije Srpske ni pod kojim uslovima neće prihvatiti nametnutu odluku.

- Narodna skupština RS bi u tom slučaju donela odluku, kojom bi bila odbijena primena te odluke na prostoru Srpske! Naše institucije neće primenjivati nametnutu odluku i neće po njoj postupati. Nakon toga bismo sproveli referendum o podršci takvoj odluci, a predstavnici u zajedničkim institucijama će odlučiti na koji način će se dalje angažovati. Ne možemo dozvoliti pravno nasilje! Čak ni bivši visoki predstavnik Pedi Ešdaun, koji se ovde nasilnički ponašao, nije nametnuo tu odluku, već je napravio sporazum između OHR-a i Predsedništva BiH da se angažuju strane sudije i tužioci. BiH je sada rekla da ih neće, a OHR ne može da nameće volju drugoj strani. Inače, i sud i tužilaštvo BiH su antiustavne institucije. One su veštačke, nametnute od OHR-a, a veštački ih je potvrdio Ustavni sud BiH preglasavanjem Srba i Hrvata. Oni ne postoje u Dejtonskom sporazumu, a pošto nije dobijena saglasnost od RS za njihovo formiranje, to znači da nemaju legitimitet - kaže Dodik.

Komentarišući najavu ministra bezbednosti BiH Sadika Ahmetovića da neće podržati imenovanje Zorana Tegeltije na mesto direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH, Dodik je ocenio da ovaj problem nema veze sa pitanjima indirektnih poreza, već s celokupnim odnosima u BiH koji su, prema njegovim rečima, na najnižoj tački.

- BiH sve više pokazuje nesposobnost da funkcioniše. RS nema nameru, a ni plan za secesiju, ali očigledno je da funkcionisanje organa BiH može da dovede do raspada institucija. Ako se raspadnu institucije, onda mora da se raspadne i sama zemlja koju te institucije predstavljaju. Ne znam da li je to cilj bošnjačkih političara, ali stalno promovisanje delegitimiteta institucija, kao što je to u slučaju UIO, govori da imaju plan da situaciju problematizuju i destabilizuju, verujući da će međunarodna zajednica ponovo preuzeti vođenje BiH. Inače, pitanje direktora UIO uopšte nije u Ahmetovićevoj nadležnosti i bilo bi mu bolje da radi svoj posao. SNSD je glasao za njega samo zato što nismo hteli dodatne komplikacije u vezi s bezviznim režimom za građane BiH. Inače, on nikada ne bi ni bio ministar - poručio je Dodik.

Ocenjujući veoma ozbiljnim pretnje kojima su u poslednje vreme srpski predstavnici u zajedničkim organima BiH sve češće izloženi, Dodik je rekao da zaštita i obezbeđenje predstavnika Srpske u zajedničkim organima mora da se pojača.

- Naši ljudi u Sarajevu izloženi su raznim pretnjama i šikaniranjima. To već postaje nepodnošljivo, ali oni nastavljaju da obavljaju svoje dužnosti onako kako je to zakonom predviđeno. Tortura kroz koju je prošla zamenica predsedavajućeg Doma naroda BiH Dušanka Majkić najbolje govori o atmosferi koja vlada u Sarajevu. Bez obzira na to što mislimo da na neke od njih ne treba obraćati pažnju, ove pretnje izazivaju nemir - naveo je Dodik.

(Pres)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner