Početna strana > Hronika > Milorad Dodik odbacio izveštaj Stejt departmenta o BiH kao pogodnoj bazi za terorizam
Hronika

Milorad Dodik odbacio izveštaj Stejt departmenta o BiH kao pogodnoj bazi za terorizam

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 09. avgust 2010.

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik kaže da izveštaj Stejt departmenta, kojim se ocenjuje BiH s aspekta borbe protiv terorizma, predstavlja nastavak dobro poznate politike da se „za sve što ne valja na Balkanu okrive Srbi, a za sve što ne valja u BiH okrivi Republika Srpska”.

„Jedino takav, nekritičan i stereotipan pristup problemima u BiH može dovesti jednu ozbiljnu instituciju, kakav je Stejt department, da za činjenicu da u BiH ima opasnih terorističkih elemenata , okrivi RS. Apsurdnost ove tvrdnje svima je jasna, jer u RS nema terorista, a svi radikalni vehabijski pokreti u BiH, vehabijski, selefijski, „bela alkaida” i ostali koji predstavljaju bazu za potencijalne teroriste su u Federaciji BiH”, kaže se u saopštenju vladinog Biroa za odnose s javnošću.

U izveštaju Stejt departmenta RS je optužena da potkopava državne institucije i da je BiH kao slaba i decentralizovana država podložna da se iskoristi kao baza za terorističke operacije u Evropi.

Takve optužbe na RS Dodik odbacuje i dodaje da se RS isključivo bavila očuvanjem svojih ustavnih i dejtonskih nadležnosti.

„BiH nije decentralizovana kao rezultat navodnog potkopavanja iz RS, već je to njeno legalno i legitimno ustavno uređenje. Nadležnosti bezbednosnih agencija proističu iz tog uređenja”, kaže Dodik.

Ukoliko je Stejt departmentu, navodi Dodik, problem Ustav BiH i Dejtonski sporazum i ukoliko smatraju da ga ne treba poštovati, onda bi trebali tako i da se izjasne, a ne da zvanično instiraju na Dejtonu, dok u ovakvim i sličnim izveštajima kritikuju njegovo postojanje.

„Krajnje je licemerno RS optuzizvati kao krivica zbog potencijalne terorističke pretnje iz biH, jer RS nije učestvovala u stvaranju radikalnih islamskih pokreta”, ističe Dodik i dodaje da RS godinama upozorava na jačanje i dodatnu radikalizaciju tih pokreta i sama traži načine da se od njihove pretnje zaštiti, jer je direktno ugrožena ukoliko se ti pokreti izmaknu kontroli.

Dalje navodi da Stejt department odlično zna ko su sponzori, materijalni i duhovni, pokreta koji veličaju terorizam u BiH i vrlo dobro zna adresu u BiH na kojoj taj problem treba rešiti.

„Ta adresa definitivno nije u RS”, ističe Dodik i navodi da oni koji su dozvolili dolazak i blagonaklono gledali na organizovanje i jačanje radikalnih islamista u BiH, upravo su i najžešći zagovornici centralizacoje BiH.

Prema njegovim rečima RS se optužuje paušalno. Dodik konstatuje da je to verovatno na bazi „pogrešnih i ostrašćenih izveštaja” američkih službenika koji su napustili nedavno BiH. Podseća da je prema podacima Obaveštajno bezbednosne službe u BiH prisutno oko tri hiljade potencijalnih terorista, čija adresa je nesumnjivo u Federaciji BiH.

Međutim, kaže Dodik, njihovo postojanje i delovanje očigledno nisu dovoljno jasan signal da se sa politike stereotipa protiv RS pređe na konkretnu akciju u borbi protiv terorizma i terorista.

On zaključuje da izveštaj Stejt departmenta predstavlja još jedan smišljen pokušaj stvaranja pretpostavki za najavljivani proces ustavnih reformi, nakon opštih izbora u BiH, u čemu SAD žele da imaju ključnu ulogu i poručuje da RS nije zainteresovana za takav proces ustavnih promena.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner