субота, 14. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министар информисања и телекомуникације Дејан Ристић: Почела процедура увођења 5Г мреже у Србији
Хроника

Министар информисања и телекомуникације Дејан Ристић: Почела процедура увођења 5Г мреже у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. септембар 2024.

Министар информисања и телекомуникације Дејан Ристић означио је у Новом Саду почетак процедуре увођења 5Г мреже у Србији.

„На сајту Министарства информисања и телекомуникација је објављен предлог Правилника о минималним критеријумима за увођење 5Г и он је од данас на јавној расправи од 30 дана“, рекао је министар на панелу „Паметна инфраструктура за повезивање градова будућности“ на Новосадском сајму, у организацији Нинамедије и Факултета техничких наука у Новом Саду.

Како је објаснио, после тога ће он потписати тај правилник и тиме се успостављају минимални критеријуми. Након тога РАТЕЛ спроводи међународну аукцију и од маја следеће године биће уведен 5Г постепено на читавој територији Србије.

Ристић је подсетио да је званично први 5Г у Европи уведен у Србији, у Научно-технолошком парку на Звездари пре десетак година, али да се онда застало ради анализа домаћих и страних стручњака.

“Управо смо одабрали овај догађај да покажемо како нам је образовање веома важно а пошалили смо се и са петком 13. да покажемо да не мора да буде баксузан дан”, навео је Ристић.

Министар је најавио израду Нацта закона о широкопојасној инфраструктури, који ће обухватити најновије директиве и регулативе Европске уније и међународне станарде.

Додао је и да ресорно министарство приводи крају прву фазу увођења широкопојасног интернета у Србији, и увођења интернета путем оптичког кабла, која обухвата око 1.500 километара и 300 насеља и која ће бити окончана наредне године.

“То су руралне средине и управо радимо последње припреме за другу фазу, која ће обухватити 4.000 километара и 600 руралних насеља, што значи да тамо где комерцијални оператери немају интерес да уводе интернет и мобилну телефонију то ради држава”, прецизирао је Ристић.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер