Početna strana > Hronika > N1: U podignutoj optužnici za pad nadstrešnice nema tokova novca - advokati smatraju da bi i Vučića trebalo saslušati
Hronika

N1: U podignutoj optužnici za pad nadstrešnice nema tokova novca - advokati smatraju da bi i Vučića trebalo saslušati

PDF Štampa El. pošta
petak, 03. januar 2025.

Tužilaštvo u Novom sadu podiglo je optužnicu zbog pada nadstrešnice i pogibije 15 ljudi. Među optuženima su i bivši ministar Goran Vesić i doskorašnja direktorka Infrastruktura železnice Jelena Tanasković. Nema u optužnici, međutim, tokova novca. Da li bi o tome, kao i o svojoj ulozi u donošenju odluka u nadležnosti Infrastruktura železnica, mogao da bude saslušan i predsednik Srbije.

Pred tužiocem, jedna od optuženih u slučaju nadstrešnica Jelena Tanasković, prebacila je odgovornost na tadašnjeg ministra Gorana Vesića i njegove saradnike. Navodeći da je upravo on odgovoran i za projekat novosadske Železničke stanice, kao i da je to odlučeno na najvišem državnom nivou.

„Ministar Vesić mi je rekao da je to jedini uslov da budem direktor Infrastrukture železnice Srbije, da prihvatim da on apsolutno upravlja i vodi sve projekte, jer je on navodno dogovorio sa predsednikom Vučićem da se svi projekti isključivo tako vode“, svedočila je Tanasković.

To što Vučića pominju u iskazima optuženi, za advokate je znak da je njegovo ime trebalo da se nađe na spisku saslušanih.

„Jelena Tanasković decidno, precizno je izjavila da je sve naredbe, sva naređenja izdavao lično Aleksandar Vučić, da je to Vesić prenosio njima i da zato Vesić nigde i ništa nije potpisao jer to nisu odluke njegove, nego odluke Aleksandra Vučića“, rekao je advokat i član Predsedništva LSV Aleksandar Olenik.

Jer bi onda Vučić mogao da objasni ko je garantovao da su se stekli uslovi za otvaranje stanice i ko je insistirao da bude otvorena pre završetka svih procedura.

„On se sam kandidovao vrlo brzo kad se to desilo da bude ispitan kada je rekao da nadstrešnica nije rekonstruisana. Pa se to ispostavilo kao neistina. Osim toga što je to neistina i što je on govorio o tome to nam govori da su se tu slivali svi podaci“, navodi novinar Radara Vuk Cvijić.

Nema u optužnici svih aktera koji su učestvovali u rekonstrukciji stanice, nema ni finansijske istrage ovog milionskog posla i tokova tog novca.

„Ne da neće biti ispitan taj koruptivni deo i te transakcije novčane, nego upravo se radi na njihovom zataškavanju“, dodaje Cvijić.

„Ti tokovi novca fale baš zato što bi oni opet ukazali na tu jednu hobotnicu, koruptivnu Srpske napredne stranke, gde je na vrhu opet Aleksandar Vučić i da je lično on i njegov najbliži krug birali ove koji će da izvrše, koji će da uzme ogroman novac za neki nadzor, koji će da rade dokumentaciju“, kaže Olenik.

Nije Vučićeva reč bila poslednja samo u slučaju železničke stanice. Snimak razgovora ministra finansija Siniše Malog i Nebojše Šurlana, tadašnjeg direktora Građevinske direkcije Srbije, pokazao je da država, osim iz budžeta, i preko javnih preduzeća i direkcija finansira ne samo sportske klubove, već i navijačke grupe.

Šurlan: Da je glavni šef obećao neku pomoć za klubove, koja sad ne može da se realizuje iz budžeta ili kako god.

U slučaju koji je razotkrio nedeljnik Radar, radilo se o pomoći od 100 hiljada evra za rekonstrukciji na stadionu Crvene zvezde, u čiji posao su bile uključene i firme pojedinih vođa navijača. I sve to slušajući upustva glavnog šefa koji očigledno zna na koji način će umiriti tribine.

(N1)

 
Pošaljite komentar