понедељак, 19. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Преминуо Растко Петровић; Рођен је Наполеон I Бонапарта, Српска врховна команда израдила план за Церску битку; Бољшевици збаченог руског цара Николаја II и његову породицу отпремили у Сибир
Хроника

На данашњи дан: Преминуо Растко Петровић; Рођен је Наполеон I Бонапарта, Српска врховна команда израдила план за Церску битку; Бољшевици збаченог руског цара Николаја II и његову породицу отпремили у Сибир

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. август 2015.

НОВИ САД - На данашњи дан 1949. године умро је српски писац Растко Петровић, један од најоригиналнијих и најзначајнијих српских песника. У рату је са српском војском прошао повлачење преко планинских врлети до Јадрана 1915. после чега је послат у Француску и у Паризу је дипломирао права. Од 1923. је у дипломатској служби - радио је у Риму, затим у Вашингтону, где је и умро 1949. Његови посмртни остаци пренети су у отаџбину 1986.

Припадао је првој генерацији српских модерниста и био синоним за темпераментну и неконвенционалну литературу. Његова књига песама "Откровење" сматрана је најзначајнијом збирком српске поезије између два светска рата. Писао је и путописе с путовања по Африци и Америци, затим о Првом светском рату - роман "Дан шести". Остала дела: роман "Бурлеска господина Перуна бога грома", лирска проза "Људи говоре", путопис "Африка", драма "Сибињанке".

Данас јесубота, 15. август 2015. До краја године има 138 дана.

1057 - Погинуо је шкотски краљ Макбет, чији је живот инспирисао енглеског писца Вилијама Шекспира да напише једну од својих најпознатијих драма.

1534 - Шпански монах Игнасио де Лојола основао је у Паризу римокатолички језуитски ред (Социетас Иесу), који је папа Павле III признао шест година доцније.

1769 - Рођен је француски цар Наполеон I Бонапарта, један од највећих војсковођа у историји, чији су освајачки походи разорили феудално устројство традиционалне Европе. Истакао се 1793. у борби против Енглеза код Тулона, тада је (у 24. години) постао генерал. У Италији је 1796. и 1797. тукао војску Аустрије, а 1797. укинуо је Млетачку репубику. После похода на Египат, државним ударом 1799. завео је режим конзулства, узевши неограничену власт као "први конзул", а од 1802. као "доживотни конзул". Реформисао је администрацију, просвету, финансије и судство, дао Француској нов кривични и грађански законик (Наполеонов кодекс). Закључио је конкордат с папом Пијем VII и нормализовао односе Ватикана и Француске. Прогласио је себе за цара 1804. Победама 1805. код Улма и Аустерлица приморао је Аустрију на мир. Заратио је с Пруском 1806. тукао их код Јене и Ауерштата и 1807. приморао на мир под веома тешким условима. Покушао је да покори Шпанију и 1808. поставио је брата Жозефа за шпанског краља. Наполеонове победе од 1805. до 1809. омогућиле су превласт Француске над већим делом Европе. Године 1812. кренуо је у поход на Русију предводећи војску од 600.000 људи састављену од скоро свих европских нација. И поред чињенице да је успео да заузме Москву у Русији је катастрофално поражен. Након пораза код Лајпцига 1813. савезници (Руси, Енглези, Пруси, Аустријанци) ушли су у Париз крајем марта 1814. а Наполеон је прогнан на средоземно острво Елба. Одатле је побегао и вратио се у Париз у марту 1815, али је већ у јуну коначно путучен код Ватерлоа и прогнан на острво Света Јелена у Атлантском океану на којем је умро као британски заточеник. Има индиција да је отрован.

1771 - Рођен је шкотски писац Валтер Скот, творац модерног историјског романа. Скупљао је и народне песме и писао епове из историје Шкотске. Превео је на енглески српску народну песму "Хасанагиница". Дела: романи "Веверли", "Гај Манеринг", "Старинар", "Роб Рој", "Ајванхо", "Кенилворт", "Квентин Дервард", "Гроф Роберт".

1888 - Рођен је британски пуковник Томас Едвард Лоренс, познат као Лоренс од Арабије, археолог, истраживач, литерата и ратник. Истакао се у борбама на Блиском истоку током Првог светског рата, кад је окупио Арапе, непријатељски расположене према Османском Царству. Пошао је из Хеџаса у данашњој Сауди Арабији (Хеџас је тада био турска територија) према северу (данас Јордан, Сирија, Ирак) и пресудно је утицао на формирање тих држава (у прво време као британске мандатне територије, осим Сирије и Либана који су били француски), као и на устоличење локалних династија. Спретно користећи жељу Арапа за ослобођењем од Турске, остварио је многе циљеве британске колонијалне политике. Написао је сећања: "Седам стубова мудрости", на српском објављена као: "Устанак у пустињи".

1914 - После упада у Србију 200.000 аустроугарских војника током Првог светског рата, Српска врховна команда пребацила је 180.000 војника у северозападну Србију и израдила план за Церску битку. Захваљујући сјајној стратегији српске команде и храбрости српских војника, до 24. августа у Србији није остао ни један аустроугарски војник, изузев 4.500 заробљеника. Церска битка прва је савезничка победа у Првом светском рату и силно је подигла углед српске војске. Победа Срба тада је омела Аустро-Угарску да на време концентрише трупе на руском фронту.

1914 - Проласком брода "Анкон" отворен је Панамски канал, дуг 81,6 километара, који у најужем делу Средње Америке спаја Атлантски и Тихи океан. Канал је званично отворен тек у јулу 1920, а градња коју је 1889. започео градитељ Суецког канала Француз Фердинан де Лесепс, а САД преузеле 1901, праћена је финансијским аферама, притисцима и војним интервенцијама. Изградња канала ишла је веома тешко због ужасно лоших климатских прилика, број умрлих радника је огроман. Током изградње канала САД су установиле и једну нову државу - Панаму, пошто нису биле задовољне условима које им је дала Колумбија која је до тада држала ту територију.

1917 - Бољшевици су збаченог руског цара Николаја II и његову породицу извели из резиденције у Царском Селу код Петрограда и отпремили у Сибир, па потом у Јекатеринбург на Уралу (у совјетско време Свердловск), где су их према наређењу вође Октобарске револуције Лењина побили 1918.

1924 - Рођен је енглески писац Роберт Окстон Болт, познат по популарним, интелигентно писаним драмама с вештим заплетом, попут "Човека за сва времена" о животу Томаса Мора, једне од најбољих историјских драма писаних у 20. веку. Остала дела: драме "Трешња у цвату", "Тигар и коњ", "Благи Џек", "Браћа и сестре", "Виват! Виват Регина!", "Стање револуције", филмски сценарији "Човек за сва времена" (Оскар за сценарио), "Лоренс од Арабије", "Доктор Живаго", "Рајанова кћи".

1925 - Рођен је Оскар Питерсон, канадски џез пијаниста и композитор. Школовао се у родном Монтреалу, а постао је познат након наступа у њујоршком Карнеги Холу 1949. Освојио бројне награде и признања, укључујући и награду "Греми" за животно дело 1997. као и признање Међународне асоцијације за џез образовање. Носилац је највишег канадског цивилног признања - Ордена реда Канаде, и први живи Канађанин чији је лик доспео на поштанску марку. Оскар Питерсон био је један од највећих музичара у историји џеза уопште.

1947 - Акт о независности Британске Индије ступио је на снагу. Тим чином су после 180 година колонијалне владавине Британије, оформљене суверене државе Индија и Пакистан. До поделе негдашње Британске Индије дошло је због верског расцепа. Индијску унију махом је насељавало хиндуистичко становништво, а Пакистан муслиманско. Муслимански Пакистан се касније поцепао на две државе (те територије нису биле територијално повезане) на Бангладеш и данашњи Пакистан.

1948 - Јужна Кореја је постала независна држава под називом Република Кореја, с председником Сингманом Ријем.

1950 - У земљотресу у североисточној индијској држави Асам погинуло је више од 1.000 људи.

1960 - Проглашена је независност афричке државе Конго (Бразавил) који је од 1886. био француска колонија под називом Средњи Конго. Као колонија Француски Конго био је саставни део Француске екваторијалне Африке.

1962 - Пробијен је друмски тунел испод Мон Блана, највишег врха у западној Европи, којим је француски туристички центар Шамони повезан са италијанском долином Аосте.

1971 - Бахреин је стекао независност после 150 година британске колонијалне власти.

1975 - Током војног удара убијен је председник Бангладеша и отац независности те азијске земље шеик Муџибур Рахман, који је после стицања независности у јануару 1972. постао први председник владе Бангладеша.

1979 - У судару два авиона совјетске компаније "Аерофлот" изнад Украјине погинуло је 173 људи, сви путници и чланови посада двеју летилица.

1990 - Председник Михаил Горбачов обновио је совјетско држављанство добитнику Нобелове награде за књижевност руском писцу Александру Солжењицину, који је 1974. под притиском власти принуђен да емигрира на Запад.

1994 - У Судану је ухапшен и одмах изручен Француској Иљич Рамирес Санчез, познат као "Карлос Шакал", један од водећих светских терориста.

1995 - Јапан је, 50 година после окончања Другог светског рата на Пацифику, први пут јасно изразио жаљење због ратних акција у региону.

1998 - У најтежем појединачном терористичком нападу у Северној Ирској током 30 година насиља, у експлозији аутомобила-бомбе у месту Омаг погинуло је 29 људи. Северна Ирска има статус краљевине у оквиру Уједињеног Краљевства.

2001 - Македонска влада формално је дозволила размештај 3.500 војника НАТО ради одузимања оружја од побуњених Албанаца.

2003 - У писму Савету безбедности Уједињених нација Либија је преузела одговорност за експлозију бомбе у авиону "Пан Америкена" изнад Локербија у Шкотској када је погинуло 270 људи.

2005 - Индонежанска влада и побуњеници потписали су споразум о завршетку вишедеценијског оружаног сукоба између централне владе из Џакарте и сепаратиста са Суматре.

2007 - У земљотресу који је погодио Перу погинуло је 510 људи. Разарање је било највеће у пустињској области на југу Перуа, у градовима Ика и Писко, око 200 километара југоисточно од главног града Лиме. Јачина потреса у епицентру износила је осам степени Рихтерове скале.

2008 - Умро је Џери Векслер, пионир "ритам & блуза" и музички продуцент. Кооснивач је култне музичке куће "Атлантик Рекордс" која је направила револуцију у свету црначке музике, посебно такозваног "јужњачког соула". Као продуцент Векслер је лансирао бројна велика имена, попут Реј Чарлса, Арете Френклин, Вилсона Пикета, Отис Рединга, Вилија Нелсона, Шер и Дасти Спрингфилд. Био је продуцент и Боба Дилана и састава "Лед Цепелин". Сарађивао је и са Сантаном, Џорџом Мајклом, групом "Дајер Стрејтс".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер