Početna strana > Hronika > U poslednja 24 sata rekordan broj zaraženih - 467, preminulo 8 osoba, na respiratoru 169 pacijenata; Darija Kisić Tepavčević: Imamo mesta za blagi optimizam
Hronika

U poslednja 24 sata rekordan broj zaraženih - 467, preminulo 8 osoba, na respiratoru 169 pacijenata; Darija Kisić Tepavčević: Imamo mesta za blagi optimizam

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 26. jul 2020.

U protekla 24 sata u Srbiji je na korona virus testirano 10.381 osoba, njih 467 bilo je pozitivno, što je najveći broj od početka epidemije korona virusa u našoj zemlji. Nažalost preminulo je osam lica.

Prema poslednjim podacima Ministarstva zdravlja, na respiratorima u bolnicama širom Srbije se nalazi 169 pacijenata.

Pre današnjeg dana, najviše novozaraženih u Srbiji registrovano je 16. aprila, tada ih je bilo 445, dok je u drugom talasu ili drugom piku prvog talasa "najteži" bio 22. jul sa 426 novoobolelih od kovida 19.

Dr Predrag Kon je više puta upozorio da je Beograd prava epidemiološka bomba, ali je novo žarište izbilo u Domu za stara lica u Leskovcu gde je prema poslednjim podacima bilo više od 50 zaraženih korisnika i zaposlenih, a dve osobe su preminule.

Darija Kisić Tepavčević: Imamo mesta za blagi optimizam

"Imamo mesta za blagi optimizam, smanjuje se broj slučajeva koji zahtevaju hospitalizaciju, kao i broj pregleda u kovid ambulantama", kazala dr Kisić Tepavčević.

Prosečan broj godina preminulih tokom poslednja 24 sata je 59,75 godina, rekla je dr Darija Kisić Tepavčević.

Ona je dodala da je Beograd prvi po broju zaraženih, a slede Kragujevac i Novi Sad. Takođe, značajna žarišta su Šabac i Kraljevo.

Profesor Mijomir Pelemiš rekao je da trenutno nema problema sa smeštajnim kapacitetima u bolnicama i da su neki pacijenti iz unutrašnjosti sada bez problema smešteni u beogradske bolnice.

Poznato je kako možemo da sprečimo da se ne inficiramo 

Darija Kisić Tepavčević kaže da kada je u pitanju smrtnost - broj umrlih kroz ukupan broj potvrđenih slučajeva - održava se na nivou od početka epidemije.

"Sada imamo zbog intenzivnijeg prenošenja virusa, veći broj slučajeva kao i situaciju da se hospitalizuju osobe koje imaju srednje tešku ili tešku pneumoniju za razliku od prve faze kada su svi bili hospitalizovani. Tako da su u bolnici sa najtežim formama bolesti - stiče se utisak da su teže forme bolesti - jesu za one koji su u bolnici, ali je daleko veći broj inficiranih osoba, tako da kada je u pitanju stopa mortaliteta održava se u granicama kao na početku", objasnila je Kisić Tepavčevićeva.

Prema njenim rečima, sve više saznanja imamo i virusu, on pokazuje afinitet i prema različitim organima, a ne samo prema respiratornim organima.

Napominje da bez obzira na to kakav je virus, poznato je kako možemo da sprečimo da se ne inficiramo.

Fizička distanca, ponavlja, sprečava prenošenje virusa, moramo da peremo ruke i da nosimo masku bez obzira na to koliko se osećali zdravi.

Niko ništa ne krije, sve objavljujemo transparentno

Govoreći na konferenciji za medije Kriznog štaba o koronavirusu, dr Darija Kisić Tepavčević je izjavila da se testiranja obavljaju u svim kovid bolnicama i ambulantama, svim zavodima i institutima, odnosno u više od 200 ustanova. "Sve institucije na dnevnom nivou objavljuju epidemiološku situaciju, niko ništa ne krije, sve je transparentno i javno", rekla je Kisić Tepavčević.

Sve se vrti oko preventivnih mera

"Ukoliko u vašoj porodici postoji jedan član koji se ne pridržava preventivnih mera kada izađe iz kuće, ne možete ni porodicu da zaštite. To treba da posmatramo na niovu populacije. Strategija se svodi na mere koje stalno ponavljamo. Može da bude obavezujuća, preporučena, sa raznim drugim restriktivnim merama koje se opet svedu na jedno te isto. Sve se vrti oko preventivnih mera", rekla je Darija Kisić Tepavčević na konferenciji za novinare Kriznog štaba.

O kliničkoj slici i kolektivnom imunitetu

Prof. Pelemiš je govoreći o kliničkoj slici, rekao da je karakteristično za mnoge viruse da napadaju organe i ukazuje da su pneumonije teže. "Nije tačno da je bolest sada blaža. Mnogo je više težih bolesnika, pneumonije su teže", rekao je profesor Pelemiš.

"Masa drugih virusa to radi, virus koji uzrokuje mišju goznicu, ovčje boginje, uzorokuju teške peneumonije", kaže Pelemiš. On je rekao da su stariji i oni sa hroničnim bolestima svakako u većem riziku, ali da i mladi lako mogu da se zaraze.

Prof. Pelemiš je poručio lekarima koji su potpisali peticiju "Ujedinjeni protiv kovida" da se pridruže svima u borbi i da on do sada nije video njihove predloge koji se razlikuju u odnosu na mere koje su već donete. Članovi Kriznog štaba usaglasili su se sa sloganom, rekavši da su svi zaista "Ujedinjeni protiv kovida".

"Na današnji dan u KBC Dragiša Mišović imamo 12 dece i šest majki. U Nišu šestoro dece i Šapcu troje dece. Svi su dobro, ali to je dokaz da moramo da čuvamo i decu jer se i ona zaražavaju", rekao je Pelemiš.

Infektolog uživo izgrdio TV ekipu: Gde su vam maske?!

Infektolog prof. dr Mijomir Pelemiš izjavio je danas da sticanje kolektivnog imuniteta nije rešenje, već je kao rešenje ocenio pojavu vakcine ukoliko koronavirus sam ne iščezne. Infektolog je usputi izgrdio i zaposlene na televiziji Prva jer nisu nosili maske!

Voditelj Filip Čukanović je, kao i njegov gost, nosio masku, i prokomentarisao je da se u studiju Prve maske skidaju tokom pauza jer ih je nemoguće, i neučinkovito, nositi četiri sata.

Međutim, Pelemiš je "podigao obrvu".

- Ja sam ušao u vaš studio i video ljude koji ne nose maske - rekao je on ozbiljnim tonom.

Voditelj je pokušao da opravda kolege, rekavši da su verovatno u tom trenutku morali da popiju vodu ili nešto slično.

- Ne, nisu pili vodu. Stajali su i ćaskali - jednako ozbiljno je odgovorio Pelemiš.

Govoreći o kolektivnom imunitetu, Kisić Tepavčević kaže da je u toku studija o kolektivnom imunitetu. Kada je urađeno pilot istrazivanje objavljeno je da je stepen kolektivnog imuniteta sedam odsto.

O „prokužavanju“

 Srđa Janković, na pitanje o rezultatima studije o prokuženosti, kaže da smo veoma daleko od praga kolektivnog imuniteta i da na to ne možemo da računamo. Strategija je, dodaje, da se spreči širenje, ne da se ide na veću prokuženost.

"Taj podatak, naravno, iako će se on menjati i sa promenom realne situacije i sa boljim upoznavanjem, preciznijim merenjem tog procenta, kada bude veći broj ispitanika, svakako nam daje da jasno zaključimo da smo veoma daleko od bilo kakvog praga kolektivnog imuniteta, odnosno na to ne možemo da računamo, da uopšte ne možemo na to da se oslanjamo, i da naša strategija ne podrazumeva da će epidemija sada u ovoj fazi, ali pazite naglašavam u ovoj fazi, moći da bude usporena time što se dovoljan broj ljudi već prokužio, nego isključivo time što ćemo sprečavati prenošenje sa osobe na osobu", navodi Janković.

Pelemiš kaže da su građani postali savesniji. Pozvao je, kako kaže, uvažene kolege lekare koji su potpisali inicijativu za smenu Kriznog štaba i koji kritikuju rad aktuelnog sastava tog štaba da se zajedno bore protiv zajedničkog neprijatelja, a ne da se, kako navodi, bave politikom.

Darija Kisić Tepavčević je na kraju rekla da se razmatra uvođenje karantina za osobe koje dolaze iz drugih zemalja.

U KCV 310 pacijenata na lečenju od Kovid-19

NOVI SAD - U Kliničkom centru Vojvodinine trenutno se leči 310 pacijenata kod kojih je potvrđeno da su oboleli od korona virusa, saopšteno je iz KC Vojvodine.

Od tog broja, kako se navodi, kod 20 pacijenata s obzirom na njihovo trenutno zdravstveno stanje, lečenje zahteva primenu mehaničke ventilacije.

(B92, RTS, direktno.rs)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner