Početna strana > Hronika > Novak Đoković savladao Stefanosa Cicipasa sa 3:0 i osvojio 10. tutulu na Australijan openu. Novaku je ovo ukupno 22. grend slem titula

nedelja, 29. januar 2023.

Novak Đoković savladao Grka Stefanosa Cicipasa sa 3:0 po setovima 6:3, 7:6, 7:6 i osvojio 10. tutulu na Australijan openu. Novaku je ovo ukupno 22. grend slem titula kojom se izjednačio sa Nadalom na večitoj rang listi.

Slavlje može da počne! Tu je 22. grend slem trofej, 10. u Australiji!

Apsolutni vradar Melburn parka i ubedljivo najuspešniji teniser koji je ikada igrao u Australiji stigao je do jubilarne 10. titule na prvom grend slemu sezone! Fantastični Novak Đoković nastavio je niz nepobedivosti na najmanjem kontinentu i pobedom nad Cicipasom stigao do 28 uzastopne pobede.

Odličan set Novaka koji već u drugom gemu prvog seta stigao do brejk lopti.
Svaki od gemova na servis protivnika Novak je započinjao odlično i uspevao da osvoji prvi poen u gemu, čime je stavljao dodatni pritisak na grčkog tenisera kada god je servirao.
Jednu takvu situaciju Novak je iskoristio, napravio brejk pri rezultatu 2:1 i onda mirno uz odlične servise završio prvi set u svoju korist rezultatom 6:3 .
I pre početka meča znali smo da će upravo servis igrati važnu ulogu, a Đoković je u uvodnom setu servirao gotovo perfektno. Samo jedan od 18 poena na prvi servis je izgubio Novak, a kada tome dodamo i devet vinera uz tek sedam neiznuđenih grešaka, konstantno agresivan i precizan ritern, jasno da je Novak bio daleko bolji rival u prvom setu.

Od početka drugog seta bilo je uočljivo da će Cicipas sve što ume i može upotrebiti kako bi promenio tok ovog finala. Zaoštrio je igru sa osnovne linije, želeo je da se nametne u razmenama, ali je Novakov forhend bio stabilan i upravo tim udarcem je i spasao set loptu prvi vođstvu Cicipasa 5:4. Brejka nije bilo, ali su se zato nizali mini-brejkovi u odlučujućem 13. gemu, sedam od prvih devet poena su osvojili igrači koji uzvraćaju servis, Novak je opet bio nedodirljiv kada se sve rešava i sa 7:4 u taj-brejku dobio set koji je trajao sat i 10 minuta.

U trećem setu po jedan brejk na obe strane. Prvo je Cicipas uspeo da oduzme servis Novaku, ali je već u narednom koncentrisani Đoković uspeo da vrati brejk. Usledilo je deset gemova bez brejk lopti, a kako je set odmicao Novak je sve bolje servirao. Koliko je Novak dobro izvodio početni udarac govori i činjenica da je osvojio čak 17 poena u nizu na svoj servis počevši od petog gema seta.
Baš kao u drugom setu, pobednika je udlučio taj- brejk. Novak je mnogo bolje počeo, napravio dva mini brejka i sjajnim servisima stigao do velikih 5:1 na promeni strana. Nismo dugo čekali da vidimo Novaka koji uzdignutih pesnica proslavlja 22. grend slem titulu u karijeri, iako je Cicipas uspeo da se vrati u "trinaesti" gem. Na kraju 7:5 u taj-brejku za 10. titulu u Australiji.

Prvi put ispred Nadala po broju ATP titula

Novak je osvojio 93. ATP titulu i prestigao po broju trofeja prvi put u karijeri Rafaela Nadala. Đoković je 2010. godine imao 16 osvojenih turnira manje od Španca, a sada je sa 93 titule na 4. mestu u istoriji ATP tura.

Ispred njega su Konors sa 109, Federer sa 102 osvojena turnira i Ivan Lendl, koji je trijumfovao na 94 turnira.

Ponovo na vrhu ATP liste

Posle 7 meseci, Đoković je opet svetski broj 1! Započeće sutra 374. nedelju na prvom mestu, a skok sa petog na prvu poziciju je najveći ikada koji je u pola veka dugoj istoriji ATP tura napravio neki teniser kada se domogao prvog mesta.

Šampionski ples Đokovića u "Rod Lejver areni" - 3:0 (6:3, 7:6, 7:6)

Superiornom igrom u taj-brejku, koji osvaja sa 7:5, Đoković završava finale sa Cicipasom za čistu DESETKU!

Deseta titula na Otvorenom prvenstvu Australije, desetom uzastopnom pobedom protiv Stefanosa Cicipasa i to bez izgubljenog seta, 6:3, 7:6 (7:4), 7:6 (7:5) posle 2 sata i 56 minuta igre.

Novak Đoković je ponovo svetski broj 1!

Taj-brejk i u trećem setu - 2:0 (6:3, 7:6, 6:6)

Cicipas je uspeo da odvede i treći set u taj-brejk i pored nekoliko vrhunskih riterna Đokovića - 6:6 u trećem setu.

Besprekorna igra Đokovića u servis gemovima - 2:0 (6:3, 7:6, 6:5)

Novak je produžio niz na 17 uzastopnih poena u servis gemovima, obezbedio igranje bar taj-brejka, pa može rasterećeno u sledećem gemu da proba da završi finale novim brejkom. Vodi sa 6:5, Cicipas opet servira da ostane u finalu.

Cicipas produžava finale - 2:0 (6:3, 7:6, 5:5)

Novak se približio na dva poena do nove titule, međutim Cicipas pogađa dva odlična servisa i izjednačuje na 5:5. Drama u 3. setu se nastavlja.

Đoković korak bliži 10. tituli u Melburnu - 2:0 (6:3, 7:6, 5:4)

Obojica nižu sjajne poteze, u jednom trenutku je čak devet poena zaredom okončano vinerima, ali Đoković neumoljiv u servis gemovima, dobio je 13 poena zaredom kada servira, vodi 5:4.

Najbolji Cicipasov gem u finalu - 2:0 (6:3, 7:6, 4:4)

Cicipas brzo izjednačuje, posle samo minut i 40 sekundi, pogodio je čak tri forhend vinera za 4:4 u trećem setu.

Novak sve bolje servira i vodi sa 4:3 u trećem

Samo dva poena nakon brejk izgubio je Đoković nakon brejka u uvodnom gemu seta. Čak devet poena zaredom na svoj servis uzima Novak i ponovo vodi, 4:3 u trećem setu.

Novak do sada igrao 110 sati u grend slem finalima!

Još jedno od neverovatnih dostignuća Novaka Đokovića je da je, računajući 2 sata i 20 minuta trajanja ovog finala sa Cicipasom, u 33 grend slem finala proveo čak 110 sati na terenu!

Odigrao je 125 setova, dobio 73 i učestvovao u najdužim grend slem finalima na svakom od četiri najveća turnira.

Novo izjednačenje, 3:3 u trećem

sa nekoliko veoma atraktivnih vinera i uz dobar servis Cicipas je izjednačio na 3:3 u trećem setu. U poslednja četiri gema bez brejk lopti.

Novak siguran za novo vođstvo - 3:2 treći set

Izuzetno siguran Novak na svoj servis. Bez izgubljenog poena dolazi do nove prednosti u trećem setu- 3:2. Jedino što može malo da brine jeste procenat ubačenog prvog servisa koji je na 56%, ali zato raduje dobar procenat osvojenih poena na drugi servis (pet od sedam).

Cicipas izjednačio na 2:2 u trećem setu

Cicipas je prekinuo mini seriju Novaka i izjednačio na 2:2 u trećem setu.

Đoković ima bilans 260-1 kada vodi 2:0 u setovima

Samo jedan igrač napravio je potpuni preokret protiv Đokovića kada je Novak imao vođstvo od 2:0 u setovima, njih 260 u tome nisu uspeli.

Podvig je načinio Austrijanac Jirgen Melcer, koji je u četvrtfinalu Rolan Garosa 2010. nadoknadio dva seta i brejk zaostatka u trećem (3:6, 2:6, 0:2) i savladao Đokovića sa 3:6, 2:6, 6:2, 7:6, 6:4.

Još u jednom meču Novak nije pobedio posle vođstva od 2:0 u setovima, to je bio Dejvis kup susret 2008. sa Davidenkom u Moskvi, kada je Đoković predao Rusu zbog iscrpljenosti od temperature i gripa, iako je vodio sa 2:1 u setovima.

Male komplikacije, ali Đoković vodi i u 3. setu - 2:0 (6:3, 7:6, 2:1)

Novak sve opuštenije igra bekhendom, pogađa neke izuzetno teške udarce i sigurno će probati da nastavi ovu seriju gemova koju je započeo, jer sada on vodi sa 2:1 u 3. setu.

Đoković odmah uzvraća - 2:0 (6:3, 7:6, 1:1)

Brzo je Đoković konsolidovao igru, nije dozvolio Cicipasu da potvrdi brejk, nego mu je odmah uzvratio oduzimanjem servisa - 1:1 u 3. setu.

Cicipas počinje brejkom 3. set - 2:0 (6:3, 7:6, 0:1)

Đoković je napravio pauzu posle dramatičnog drugog seta i otišao do svlačionice, a po povratku je morao da se suočava sa dve brejk lopte Cicipasa. Promašio je neočekivano jedan bekhend iz sredine i prvi put u finalu Australijan opena izgubio servis - 1:0 za Cicipasa u trećem setu.

Kada je najteže, Novak nema premca

Novak dobio drugi set 7:6

Kakav taj-brejk. Od 11 odigranih poena samo četiri su dobili igrači na svoj servis, a češće je to bio upravo Novak! Čak sedam mini-brejkova viđeno je u taj-brejku koji je Đoković zasluženo dobio i poveo sa 2:0 u setovima.

Novakovi taj-brejkovi u grend slem finalima

Đokoviću je ovo 25. taj-brejk u finalima grend slem turnira, bilans mu je 13-11, ali je interesantno da je Novak osvajao većinu finala u kojima je uopšte igran taj-brejk. Skor mu je 14 titula i 3 poraza, sva tri su se desila u Njujorku.

Taj- brejk, Novak izjednačio na 6:6

Dobar gem za Novaka koji nije dozvolio da gem ode u izjedačenje. Sledi taj-brejk.

Cicipas izborio najmanje taj-brejk vodi sa 6:5 bez brejka

Stefanos Cicipas lako je dobio gem u kojem je izborio najmanje taj- brejk drugog seta i vodi sa 6:5, bez brejka.

Novak ljut na publiku

Novak je ljut na publiku. U poenu u kojem se praktično odlučuje pobednik gema, pa i seta, neko iz publike je vikao tokom poena što je razljutilo Novaka koji je na kraju ipak uspeo da osvoji gem u kojem je spasio i set loptu.

Hokaj kaže da je aut

Zanimljiva situacija viđena je u prethodnom gemu. Na 40:0 za Grka jedna lopta je završila blizu linije, oglasio se elektronski sistem što znači da je lopta u autu. Međutim glavni sudija meča Luis Engzel Azemar je odmah ugrabila telefon i postavila pitanje hokaju da li je lopta dobra, s obzirom na to da se na njenom ekranu prvo pojavilo zeleno svetlo (da je lopta dobra) pa crveno (da je ipak u autu). Igra je nastavljena a na ekranu se pojavio trag lopte koji je nekoliko centimetara bio u autu.

Spasava Novak set loptu - 1:0 (6:3, 5:5)

Najuzbudljiviji gem u drugom setu srećom nije bio i poslednji u ovom delu igre. Đoković je odigrao stegnuto nekoliko poena, uticala je na njega i publika, pa je Cicipas stigao do 30:40, a onda moćnim forhendom po paraleli Đoković spasava set loptu, uz žestok verbalni Novakov odgovor navijačima koji su ga ometali. Potom stiže do izjednačenja - 5:5.

Sledi rasplet drugog seta - 1:0 (6:3, 4:5)

Cicipas pogađa dva asa i forhend viner, Novak se približio na 40:30, ali ipak je njegovom greškom okončan gem - 5:4 u drugom setu za Grka.

Novak još jednom čuva servis - 4:4

Prvi put u meču Cicipas je imao 15:30 na servis Novaka. U narednom poenu srpski teniser je imao sreće, lopta je zakačila vrh mreže i naterala Grka na greški. A onda, fantastična defanziva Novaka koji u jednom od najlepših poena u meču tera Stefanosa na grešku.

Žestoki udarci obojice, Đoković zapretio, ali brejka nema - 1:0 (6:3, 3:4)

Sedmi gem nije doneo brejk lopte, mada je Cicipas bio pod pritiskom na 15:30, ali Grk je odigrao nekoliko odličnih poena i još jednom vodi - 4:3.

Novak sjajnim servisima stiže do 3:3 u drugom

Prvi put od početka meča Cicipas je osvojio uvodni poen u gemu u kojem servira Đoković. Na ovaj "mini" pritisak Grka, Novak je imao odličan odgovor - servis. Nekoliko sjajnih servisa, od kojih je jedan bio drugi servis brzinom 197 km/h, i eto ih četiri osvojena poena zaredom za 3:3.

Bez brejk lopti, Cicipas vodi 3:2 u drugom

Duplom servis greškom Cicipas je prvo poklonio Novaku izjendačenje, a onda je Novak verovatno mogao bolje na drugi servis Grka. Gem je završen nakon vinera Stefanosa iz sredine polja.

Novak čuva svoj servis, 2:2 drugi set

Dve greške iz bekhenda zaredom dovele su Novaka u prvi "problem" u meču. Srećom tu su forhend i dobri prvi servisi kojima Đolković osvaja tri poena u nizu i izjednačava na 2:2 u drugom setu.

Novak ubedljiv kada povede u grend slem finalu

Đoković je dobio 9 od poslednjih 10 grend slem finala u kojima je osvajao prvi set. Šesti put zaredom je u finalu Melburna stekao prednost, a četiri titule u Australiji je osvojio i posle zaostatka od jednog seta.

Rasplamsala se borba, Cicipas poboljšao igru - 1:0 (6:3, 1:2)

Prvi put u meču Stefanos Cicipas osvaja gem sa nulom i nagoveštava snažan otpor u drugom setu u kome vodi sa 2:1.

Čvrsta igra obojice u servis gemovima - 1:0 (6:3, 1:1)

Ekspresni servis gemovi dvojice rivala, Novakov je trajao samo minut i 19 sekundi - 1:1 u drugom setu.

Branislav Pralica za RTS: Novak deluje sigurno

Prvi set za RTS komentariše i teniski trener i veliki prijatelj Novaka Đokovića Branislav Pralica:

"Od početka Novak deluje sigurno, poene posle prvih servisa osvaja ubedljivo, a to je uvek dobra osnova za dobru igru sa osnovne linije. U svim segmentima je ubedljiviji, kreće se odlično, igra jednostavno i disciplinovano. Za sada potpuno kontroliše meč i očekujem da tako bude do kraja meča." kaže ekskluzivno za RTS Branislav Pralica.

Novak ubedljivo do prvog seta – 6:3

Odličan set Novaka koji već u drugom gemu stigao do brejk lopti.

Jednu takvu situaciju Novak je iskoristio, napravio brejk pri rezultatu 2:1 i onda mirno uz odlične servise završio prvi set u svoju korist rezultatom 6:3.

Izvanredan prvi set Đokovića - 1:0 (6:3)

Pokušao je Cicipas da iskoristi poslednju šansu za produžetak seta, igrao prilično oštre udarce, ali Novak kvalitetnim servisima stavlja tačku na prvi set posle 36 minuta - 6:3.

Nije dozvolio nijednu brejk loptu protivniku, prvi servis ubacivao je 72%, a realizacija prvih servisa mu je bila impresivnih 94%, pa Grk nije imao nikakvu šansu da mu ugrozi servis.

Lak servis gem grčkog tenisera, Novak servira za set - 5:3 (0:0)

Brz, dvominutni gem Cicipasa koji podiže procenat prvog servisa sa 55% na 60%, ali Novak ima brejk prednosti i servira za prvi set - 5:3

Đoković dominira u servis gemovima - 5:2 (0:0)

Odličan Novakov procenat prvog servisa (70%) i realizacija poena na prvi servis od 93% (13/14) ne ostavljaju Cicipasu prostora da uradi nešto u tim gemovima, pa će već servirati za ostanak u prvom setu posle 31 minut - 5:2.

Cicipas servisima ostaje u setu - 4:2 (0:0)

Malo je nedostajalo da Đoković kao protiv Rubljova ili Pola napravi i drugi brejk u početnom setu, ipak Cicipasu servis pomaže da prekine Novakovu seriju - 4:2.

Potvrđen brejk, Novak vodi 4:1 (0:0)

Uspeo je Novak da potvrdi brejk i povede sa4:1. Imao je srpski teniser 40:0, zatim izgubio naredna dva poena, ali je Novak uspeo da gem završi pre izjednačenja.

U ovom gemu Đoković se nekoliko puta udario po butnom mišiću leve noge, što može biti znak da ipak oseća neko zatezanje u mišiću koji ga muči već par nedelja. Za raliku od prethodnih mečeva Novak finale igra bez zavoja na levom butnom mišiću.

Novak pravi brejk, 3:1 (0:0)

Gem u kojem je viđen najlepši poen u dosadašnjem delu meča završen je brejkom Đokovića. Za razliku od prethodnog servis gema Cicipasa, Novak je ovaj put iskoristio prvu priliku da oduzme servis protivniku.

Baš kao u svakom meču do sada na turniru, Novak većinu gemova na servis protivnika otvara odlično sa 0:15 i tako stavlja dodatni pritisak na Cicipasa, koji je za kraj gema odservirao duplu servis grešku.

Brz Novakov servis gem - 2:1

Samo minut ipo bilo je potrebno Đokoviću da dobije servis gem sa nulom i vrati vođstvo - 2:1.

Cicipas odmah na iskušenju, spasavao dve brejk lopte -1:1

Tri neiznuđene greške Cicipasa, koga Novak tera da skoro isključivo igra bekhendom, pa je Đoković imao dve brejk lopte. Grk odlično odservirao i ipak izjednačio rezultat - 1:1.

Siguran početak Đokovića - 1:0

Odličan start Đokovića, kao i u većini prethodnih mečeva odservirao je as već u prvom gemu i dobio ga sa jednim izgubljenim poenom.

Finale počelo servisom Đokovića

Novak prvi servira u svom 10. finalu australijskog grend slema.

Izlazak igrača kasnio zbog otvaranja krova

Teniseri su izašli 7 minuta kasnije od predviđenog, jer su organizatori ipak odlučili da otvore krov pred početak finala verujući u prognozu da kiša više neće padati večeras.